Kryty ve městech? Nejlépe jsou na tom Kralupy.

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik obyvatel by se vešlo do krytů civilní ochrany, kde se nacházejí a kdo by se v nich mohl schovat? Pouze 17% hlasujících v naší anketě vědělo, kde se nejbližší kryt nachází. Mají velkou výhodu. Platí totiž princip - kdo dřív přijde, ten se schová.

Nejprve dobrá zpráva - neexistují seznamy privilegovaných obyvatel mimo nutnou personální obsluhu krytu. Kryty běží v mírovém režimu a jejich příprava na použití by ve většině případů znamenala práce v rozsahu desítek hodin. A nyní ta horší - zřejmě poslední celostátní prověrka možností ukrytí obyvatelstva proběhla v letech 1985 až 1986. Podívejme se tedy na aktuální stav.

Kde jsou kryty a jaká je jejich kapacita?

Město Mělník má ve své správě jeden kryt - pod supermarketem Tesco na sídlišti Rousovice. Tento kryt pojme 800 obyvatel, možné je jeho kapacitu zvýšit na 960. Ostatní kryty jsou ve správě bytových družstev, institucí nebo firem.

Neratovičtí jsou na tom podstatně lépe. Ve správě města jsou kryty v budovách Bří. Čapků 828, U Tržnice 855 a 857, Školní 678, 670, 669 a 671. Kapacita těchto krytů je 852 osob. Velký kryt se nachází v prostoru obchodního domu Legato (Bří Čapků 1317) s kapacitou 600 osob. Tři kryty jsou v majetku bytových družstev (Bří. Čapků 832, Hrubínova 827 a 834) s kapacitou 270 osob. V majetku Spolany jsou dva kryty v ul. Práce o kapacitě 530 osob.

Město Kralupy v současné době vlastní a udržuje jeden kryt. Na jeho území je však historicky evidováno 32 stálých úkrytů s kapacitou 5.112 osob. “V letech 1985 až 1986 byl ve městech zpracován plán ukrytí obyvatel. Tento plán prověřoval možnosti ukrytí obyvatel včetně improvizovaných krytů ve sklepech, skalních tunelech apod. Každé město muselo mít takovou kapacitu evidovaných prostor k ukrytí, aby byla větší, než počet obyvatel. Jejich rozmístění muselo odpovídat doběhové vzdálenosti, tedy do 500 metrů od obydlí. Obdobným způsobem byly vypracovány plány pro ukrytí žáků škol a zaměstnanců podniků. Výsledkem byla precizní dokumentace, kdy každý občan věděl, kde se v případě mimořádné situace ukryje a jak se má za takové situace chovat,” píše se v textu o krytech civilní ochrany od Jiřího Máchy, který nám poskytlo Město Kralupy. V textu se uvádí, že v uplynulých letech město prověřilo použitelnost všech známých krytů a podzemních prostor ve městě. Jednalo se zejména o viniční sklepy a ve skalním masivu vybudované protiletecké úkryty z doby II. světové války. Město má příslušnou dokumentaci pro případ mimořádných událostí k dispozici.

Nejodolnější kryty se v okrese Mělník nacházejí v areálu Spolany a EMĚ Mělník. Mezi nejnovější patří kryty pod neratovickým Legatem a kralupským nádražím. Jedná se o kryty vybavené tlakovou ochranou, dvojitou filtrací vzduchu, vlastním vodním hospodářstvím a záložním zdrojem elektřiny. I s plnou obsazeností jsou tytu kryty schopny zcela izolovaně od okolí fungovat 72 hodin.

Za poskytnutí informací děkujeme: 

Jiří Mácha a Lenka Moravcová, MěÚ Kralupy

Ladislav Draga a Jiřina Kovářová, MěÚ Neratovice

Helena Vavřinová, MěÚ Mělník

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz