květen 2017

Přispějeme rybářům na člun

/31.5./ Zastupitelé se rozhodli přispět z městského rozpočtu rybářskému svazu částkou 100.000,- korun na pořízení člunu, motoru a podvozku o celkové ceně 250.000,- korun. Těm rybářům, na jejichž přání bylo nedávno vyhláškou zakázáno svobodné kempování na území města.

Rybáři chtějí motorový člun využít na rybářskou stráž, k vysazování rybí násady, ale i pro městskou policii k dodržování zmíněné vyhlášky. Mimochodem, městská policie má člun vlastní, nikoho nenapadlo se pídit po tom, jak provádějí rybářskou stráž a výsadu ryb mělničtí rybáři nyní. Nikoho nenapadlo ani počítat. Rybáři v žádosti uvedli, že na pořízení člunu získají 100.000,- až 120.000,- korun od společností a podnikatelů z Mělnicka, 100.000,- chtějí od města a zbývající část doplatí z vlastních zdrojů. V úvodu žádosti také uvádějí, že sdružují přes 1.600 členů. Tak si to spočítejme. Bez příspěvku města by na jednoho registrovaného rybáře vyšla na pořízení člunu částka 93,75 korun. Fakt si nemůžou tuto částku rybáři na člun vybrat sami mezi sebou? Fakt jim na člun musí ve svých daních, poplatcích atd. přispět všichni obyvatelé Mělníka, tedy i ti, kterým rybáři vzali možnost strávit víkend pod stanem na břehu Labe? Podle zastupitelů ano…

Záchrana starosty začala ještě dříve, než vystřízlivěl

/30.5./ Záchrana starosty před zákonem i rezignací začala již v okamžiku, kdy po demoliční jízdě městem opustil vozidlo. Klíčové pro jeho setrvání ve funkci se totiž zdá, zda bude jeho jízda v opilosti hodnocena jako přestupek či jako trestný čin. K tomu, aby právní kvalifikace byla na úrovni pouhého přestupku pomáhá věc, která je dávána k dobru jako vtipný bonbonek na jeho počínání - totiž že od volantu zamířil do hospody, a teprve zde byl policisty dostižen. Byla to náhoda, nebo to byl promyšlený krok?

Starosta totiž v hospodě pokračoval v konzumaci alkoholických nápojů, což musela zaprotokolovat hlídka, která ho zde nalezla. Zároveň odmítl orientační dechovou zkoušku a podrobil se až se zpožděním odběru krve. Díky tomu mu nebude možno prokázat, jakou úroveň alkoholu měl ve chvíli, kdy způsobil několik dopravních nehod, od kterých ujel. Nebude mu tedy možné prokázat, že spáchal trestný čin. Vždyť se účastnil pouhé degustace, a jak známo, při degustaci se víno po ochutnání malého doušku vyplivne. Obhajoba bude trvat na tom, že naměřený alkohol pochází až z doby po opuštění vozidla, a na konzumaci alkoholu po nehodě má plnou hospodu svědků. Zda se jednalo o spontánní jednání, nebo o promyšlený krok, to ví starosta jen sám…

Politická záchrana starosty se zdá být také jasná a je provázaná právě se skutečností, že jeho čin bude hodnocen pouze jako přestupek. Jeho koaliční kolegyně a kolegové budou moci říkat: ,,Jestli se prokáže trestný čin, pak ho odvoláme, pokud se jedná pouze o přestupek, odvolávat ho nebudeme.” Starosta na příštím zastupitelstvu (do kterého zbývají daleké čtyři týdny a čas rány hojí) navrhne zastupitelstvu své odvolání, sám se hlasování nezúčastní či se zdrží. Při této formulaci by pro jeho odvolání bylo nutných jedenáct hlasů zastupitelů ze zbývajících dvaceti. Z osmi zbývajících zastupitelů za Mé město budou někteří proti, zbylí se zdrží. Hlasování se zdrží i oba místostarostové a někteří další zastupitelé zvolení na kandidátce TOP09. Vždyť se jednalo jen o přestupek, a přestupku se dopustila i většina radních, když nedávno nepodala včas svá majetková přiznání… Starosta tak bezpečnou většinou odvolán nebude, pro jeho odvolání se vysloví maximálně sedm zastupitelů. Občanům se ještě jednou za svůj nepochopitelný zkrat omluví. A tím bude věc ukončena.

A tak se už nikdo nebude ptát, zda se jednalo skutečně jen o zkrat a ojedinělé jednání a soukromý čin nesouvisející s funkcí, když starosta jel na degustaci, tedy dopředu měl v plánu se i vozem po degustaci vrátit. Nikdo se nebude ptát, z čeho starosta všechny své náklady platí, když jen za kampaň vlastní strany a demoliční jízdou způsobené škody zaplatí bezmála svůj roční čistý příjem. Veřejné mínění se tak brzy překlopí do roviny, kdy ti, kteří upozorňují na chyby starosty budou pranýřováni. Ostatně část veřejnosti to tak již pojala dnes. S nadsázkou jde napsat - starostu záchránilo, že svou opilou jízdu vyrazil ihned po nehodě zapít.

Těžký týden starosty Mikeše

/29.5./ Těžké direkty dostala pověst měnického starosty Ctirada Mikeše v minulém týdnu. Nejprve mikrofon zaznamenal jeho břitké vyjádření na adresu někdejšího místostarosty Mělníka pana Peciny, o sobotním večeru pak v opilosti jako řidič podnikl ,,demoliční derby” na trase od zahradnické školy po parkoviště radnice. K oběma direktům nepotřeboval opozici, oba si uštědřil sám.

Nepochybně se jedná, pokud jde o ten druhý případ, o selhání, které škodou na majetku ještě dopadlo dobře. Nebylo by však dobré, kdyby sedm let Ctirada Mikeše v čele města bylo posuzováno optikou posledního týdne. Ke svému selhání se starosta přiznal, přiznal se veřejně k opilosti i k ujetí od nehody a následky za toto jednání ponese jako občan. Jeho chyba by se však neměla stát nástrojem opozice k boji se starostou. Ukázalo by to, že opozice je, co se týká názorů na řízení města, prázdná.

Starosta před volbami říkal, že kandiduje na funkci naposledy. Bylo to správné rozhodnutí. Ve funkci by měl do vypršení svého mandátu zůstat. Jsme si jisti, že si bude setsakra dávat pozor, aby se dalším karambolům vyhnul. A to nejen těch za volantem…

PS: A třeba konečně i lidem dojde, že radary a kamery nejsou spásou města proti vandalům, zlodějům a silničním pirátům.

Pán prstenů?

/26.5./ Pozornost některých diváků zastupitelstva je neuvěřitelná, a tak nám do redakčního mailu dorazil postřeh o zvláštním umístěním prstenu na malíčku zastupitele Petra Kowandy. A protože je pátek, o víkendu má být hezky a nechceme vás zatěžovat další náloží starostí, rozhodli jsme se v odlehčeném duchu věc prověřit a připojit význam nošení prstenu na malíčku, který jsme objevili na internetu…

Petr Kowanda a jeho prsten

Na pondělním zastupitelstvu měl Petr Kowanda zvláštně umístěný prsten...

prsten na malíčku

O významu prstenu na malíčku.

Milí čtenáři, užijte víkendu, hoďte na dva dny starosti za hlavu, přijďte v sobotu na trhy, dejte si někde dobrou zmrzlinu nebo orosené pivo, udělejte si hezký výlet, dopřejte si dobré jídlo, mějte se fajn, a když bude nejhůř, přijďte se vyblejt na zastupitelstvo (ne tím fakt na nic nenarážíme :-))

A v pondělí zas navážno ;-)

Finanční bumerang

/25.5./ Některá rozhodnutí se městu vrátí jako bumerang. Před pár měsíci projednávalo zastupitelstvo návrh finančního výboru na zřízení investičního fondu města, do kterého by se ukládala část peněz získaná prodejem majetku a tyto peníze by pak byly k dispozici na mimořádné investice. Zastupitelé se ošívali tento návrh schválit, peníze chtěli mít na utrácení k dispozici hned. Nejvíce proti návrhu vystoupila jedna ze zastupitelek.

Uběhla krátká doba a zastupitelé rozhodovali o tom, zda se město zúčastní dražby pozemku v Chloumecké ulici naproti parkovišti prodejny EVA, který bezprostředně navazuje na park a sportovní areál Podolí. Jedná se o strategický pozemek o výměře větší než 5.500 m2 s vyvolávací cenou 7,3 milionu korun. Zastupitelé se shodli, že by bylo dobré pozemek získat, zjistili však, že ho nemají z čeho zaplatit, a pokud by schválili účast v dražbě a pozemek pro město získali, museli by zastavit veškeré nezapočaté investiční akce tohoto roku. A tak snahu získat pozemek vzdali.

Poučení? Zkuste místo pouhého trpění výborů a komisí jejich radám někdy naslouchat. A možná více přemýšlet o některých výdajích a jejich časování (památníky, odměny, kluziště, čluny, příspěvky a dotace, sedačky v kulturáku…) On se každý takový výdaj vátí jako bumerang, a to v nejméně vhodnou chvíli.

Vinobraní - nemáš internet, zaplať si víc…

/24.5./ Zajímavý případ popsal na jednání zastupitelstva jeden senior z řad veřejnosti. Nemá internet a chtěl si pořídit vstupenku na Mělnické vinobraní v předprodeji. Vyrazil tedy do infocentra, kde mu sdělili, že předprodej probíhá pouze po internetu. Naštěstí byly pracovníci (či pracovnice) duchapřítomní a online vstupenku pro seniora zakoupili, vytiskli a umožnili mu její úhradu na místě.

K případu se na zastupitelstvu vyjádřil i místostarosta pro kulturu Petr Volf: ,,Předprodej vstupenek letos probíhá úplně poprvé, je to víceméně služba ke zkvalitnění nebo ke zjednodušení pro občany, kteří chtějí a mají zájem si to pořídit předem, nikdo ale nikoho nenutí, aby si to koupil 2, 3, 4, 5 měsíců dopředu. Tak jak jste byli zvyklí si pořizovat vstupenky na pokladnách během vinobraní, tak to bude probíhat i letos, předprodej je pouze navíc. Aby to vinobraní bylo úspěšné, tak město musí trošku držet krok s dobou, alespoň tou modernizací, takže využití internetu případně portálu pro prodej online vstupenek je nezbytnou nutností k tomu aby se o tom vůbec dalo uvažovat. Takže systém probíhá tak, že pokud chcete si v předprodeji koupit vstupenku, měl byste mít nějaký e-mail nebo adresu webovou na kterou si můžete nechat tu vstupenku poslat, a pak vám jí pošlou a můžete projít bez jakéhokoliv zdržení do areálu. Toť vše.”

Domníváme se, že to není vše. Dokonce se domníváme, že v obsáhlé odpovědi nezaznělo to podstatné - totiž že občan, který nemá internet a koupí si vstupenku na radu místostarosty až u pokladny, zaplatí za ní o 50,- korun víc. A to může být pro někoho dobrý důvod, proč si vstupenku pořídit právě v předprodeji. Nezbývá doufat, že i dalším občanům vyjdou v infocentru stejně ochtoně vstříc, jako občanovi, který na nedokonalost v systému předprodeje na zastupitelstvu upozornil…

Co přineslo včerejší projednávání nového územního plánu?

/23.5./ Včerejší zastupitelstvo se opět obšírně věnovalo projednání nového územního plánu města Mělníka. Jaké zásadní věci zazněly?

1) Starosta ubezpečil všechny občany, že pozemky, které jsou v současném územním plánu (ÚP) zastavitelné, zůstanou zastavitelné i v novém ÚP, vyjma pěti majitelů, se kterými bude jednáno individuálně.

2) V zadání územního plánu nejsou podle Romana Roubíčka zaneseny nové prostory pro parkování v centru, na sídlištích nebo pro výstavbu parkovacího domu. Chybí tam prostor pro velký taneční sál nebo obchodní zóny na periferii.

3) Nový územní plán je možné si prohlédnout v redakci týdeníku Mělnicko nebo na odboru výstavby a rozvoje Městského úřadu Mělník.

4) Zastupitelstvo určilo pověřeného zastupitele pro projednání územního plánu - Zbyňka Šnajdra. Kontakt na pověřeného zastupitele naleznete zde.

5) Podle starosty je nutné chránit vinice, protože jsou kulturním dědictvím, prostory pro rozšiřování se mají hledat na stávajícím území, ne na úkor zemědělské půdy, vinic a volné krajiny, město nemá zájem na výstavbě dalších supermarketů a hobby marketů.

6) Radnice se snaží jednat o zrušení vlečky vedoucí přes město.

7) Po zapracování připomínek se možná bude konat další veřejná prezentace či diskuze s občany nad upraveným novým ÚP.

Stále platí, že do 19.6. se k novému ÚP mohou vyjádřit všichni občané.

PS: Přestože je to jejich práce, nemůžeme tentokrát nezmínit obdivuhodnout trpělivost úředníků stavebního odboru s vysvětlováním všech záležitostí všem zúčastněným stranám.

Atmosféra na Mělníku houstne…

/22.5./ … dalo by se konstatovat při pohledu na aktuální dění v místní politice. A to přesto, že do voleb zbývá ještě více než rok. Bylo by však chybou houstnoucí atmosféru spojovat jen s předčasným startem předvolební kampaně, byť se nedá vyloučit, že kolem územního plánu nějaký nový subjekt na místní politické scéně vznikne. Důvodů ke zvýšené aktivitě je dost.

Radnici se stále nedaří uchopit projednávání územního plánu tak, aby se znejistěným občanům vrátil klid. Logicky ten, kdo se cítí ohrožen na svém majetku, kterému často obětoval roky strádání, nebude nad zmateným průběhem tvorby nového územního plánu jásat.

Z prezidentské cesty do Číny prosakují na veřejnost informace o projektu nové hedvábné stezky, jejíž součástí má snad být i mělnický přístav. Podobně jako u územního plánu může rozšiřování přístavu působit jako záležitost omezené skupiny lidí z příslušné lokality.

Podobných témat, které se zdají být podstatné jen pro ty, kterých se přímo dotýkají, je mnohem víc. V konečném důsledku, a zejména ve své vzájemné kombinaci, se však dotýkají budoucího života všech.

A právě v takových chvílích si člověk uvědomí, co mu vlastně na mělnické politické scéně chybí. Nejsou to lidé, kteří by to mysleli dobře. Nejsou to lidé aktivní. Nejsou to lidé slušní. Všechny takové v zastupitelstvu i mimo něj naleznete. Chybí však dlouhodobá vize, jak má Mělník vypadat za 20 až 50 let. Má město nechávat zastavět dosud zelené plochy novými domy a lákat nové obyvatele? Má se stát turisticky atraktivní kulturně - odpočinkovou zónou? Má se stát významným dopravním uzlem na cestě zboží z Číny do Evropy? Má se stát místem komerčních krabic pro uspokojení nákupních potřeb obyvatel regionu? Má se stát alternativou života v drahé Praze? V programech volebních stran takové věci nenajdete. Politici vědí, že jejich životnost je omezená na čtyři, osm, dvanáct let. Možná to má jiné důvody. Jisté ale je, že kvůli přemýšlení v horizontu jednoho volebního období a řešením věcí dneška nevíme, kam celé město směřuje. Nevědí to lidé, kteří zde chtějí strávit celý život. Bojují se bitvy dneška a kvůli nim není vidět cíl.

Objeví se v důsledku současných svárů člověk či lidé, kteří budou mít ambici přemýšlet v horizontu delším než jednoho či dvou volebních období? Není to beznadějné!

V zastupitelstvu je již sedmina náhradníků

/19.5./ V souvislosti s odstoupením pana doktora Leichta ze zastupitelstva jsme se rozhodli podívat, jak moc se vlastně změnilo zastupitelstvo, které drží vládu nad městem, od voleb v roce 2014. Doktor Leicht totiž není první, kdo ze zastupitelstva odstoupil.

Stejný krok již před ním udělali dva zastupitelé, v zastupitelstvu tak bude od pondělka rozhodovat celé sedmina (3/21) zastupitelů, kteří nebyli mezi těmi, které si voliči v roce 2014 vybrali. Zastupitelstvo kromě doktora Leichta dříve opustili Milan Němec a Jan Hadrbolec. A právě Milana Němce nahradil Petr Kowanda, který nyní vystupuje jako lídr opozice a předseda bizardního spojení ,,Klubu mělnických zastupitelů,” který sdružuje zastupitele zvolené za pravici, levici i komunisty.

Možná je fajn si někdy připomenout, kdo byl a kdo nebyl mezi jedenadvacítkou, kterou si lidé v roce 2014 zvolili…

zastupitelé zvolení 2014

Zastupitelstvo opouští doktor Leicht

/18.5./ Nečekanou změnu čeká mělnické zastupitelstvo. Na jeho jednání již nedorazí MUDr. Jan Leicht, který se v tomto týdnu rozhodl ze zastupitelstva odstoupit. Svůj krok zdůvodnil nedostatkem času kvůli vytížení ve svém povolání. Náhradníkem, který mandát po doktoru získá je učitelka Mgr. Jiřina Liptáková, která rovněž kandidovala za Mé město.

Pan doktor Leicht se na zastupitelstvu nebál říkat své názory otevřeně, často i kriticky a za práci pro město si zaslouží poděkovat. Snad se poděkování dočká nejenom od nás.

Město chce opět prodat pozemek v centru

/17.5./ Rada města se po půl roce vrátila k prodeji pozemku (veřejné zeleně) vedle Liďáku a opět jeho prodej zastupitelstvu doporučila. A to přesto, že v říjnu 2016 po diskuzi v zastupitelstvu hlasoval pro prodej z radních pouze starosta. Nyní chtějí radní prodat majiteli Liďáku nejen jediný souvislejší kus veřejné zeleně v lokalitě, ale také část parkoviště a přístupovou cestu k bytovému domu jiných vlastníků. O projednávání prodeje pozemku v říjnu 2016 jsme psali v glose ,,Zastupitel Tichota se zasadil o zeleň v centru.

S prodejem pozemků nesouhlasí úředníci. Odbor životního prostředí například v materiálu pro zastupitele uvádí: ,,S prodejem části pozemku 7952/1 nesouhlasíme. Jedná se o veřejný prostor, veřejnou zeleň (zelený pás s velkými stromy a keřovou podsadbou), která plynule navazuje na náměstí Karla IV. V případě prodeje pozemku soukromému subjektu by tento prostor mohl získat zcela jiný charakter, město by přišlo o část veřejné zeleně, která se v této lokalitě vyskytuje pouze sporadicky. V této části města se jedná o jednu z mála zelených ploch ve městě, která opticky navazuje na nám. Karla IV. Zeleň v této lokalitě plní funkci mikroklimatickou a hygienickou i vzhledem k rušné křižovatce, která s chodníkem a zeleným pásem přímo sousedí. S prodejem části p.č.603/8 nesouhlasíme. Město má obecně málo parkovacích míst, snaží se zřizovat nové parkovací plochy a prodávat tedy část stávajícího parkoviště se jeví jako nekoncepční. Tato část parkoviště je také manipulační a přístupovou plochou pro údržbu navazující veřejné zeleně u bytového domu.”

Nesouhlas připojily i odbory výstavby a rozvoje, či oddělení služeb, správy a údržby komunikací.

Co vedlo radní k opětovné změně názorů na prodej pozemků by bylo zajímavé vědět. Třeba se ke svému druhému názorovému veletoči na zastupitelstvu tentokrát vyjádří a sdělí občanům, jaký je veřejný zájem parkoviště a zeleň v centru prodat soukormé společnosti a proč nerespektují doporučení úředníků města. Stejně tak by bylo zajímavé vědět, zda dostali šanci koupit si přístupovou cestu ke svému domu majitelé bytů…

Prodej pozemků firmě Bohmos

Majitel Liďáku chce koupit tyto dva pozemky - parkoviště a přístupovou cestu k bytovce a veřejnou zeleň. Radní prodej doporučili navzdory zamítavému stanovisku odborů úřadu.

Město jedná s tajemným investorem

/16.5./ V krátké zmínce starosty pro Mělnický deník vyšlo najevo, že město jedná s investorem, který projevuje zájem o zbourání Ameriky a vybudování ,,multifunkčního bytového a prodejního rezortu.” Utajení investora je v počátečních fázích jednání vcelku běžná věc, ve stručné větě se však skrývají významné informace.

Tak zaprvé, pokud pokud podzimní referendum bourání schválí a investor neztratí zájem, žádná fáze 1, ve které budovy nahradí park, nebude. Investor bude usilovat o rychlý návrat své investice, začne tedy realizovat výstavbu obchodů a bytů, nebude dělat park, který by vzápětí zase rušil. Přitom právě první fáze podoby revitalizovaného náměstí se lidem na vizualizacích líbila nejvíce.

Zadruhé - výstavba moderních obchodních jednotek s přímým vstupem z ulice bude definitivní smrtí obchodů v obchodních domech. Zatímco u toho v majetku města se s využitím počítá (knihovna, úniková místnost atd.), z druhého v soukromém vlastnictví se může stát nová ruina v centru města. Jedné by se tak město zbavilo, druhá by se mohla objevit.

Zatřetí - aby investice měla smysl, investor by musel prodat či pronajmout nejméně tři desítky bytů. To znamená nejen příbytek lidí v centru města, ale také vyšší počet automobilů, konkrétně cca padesát aut obyvatel bytů, která budou muset v centru zaparkovat. Přibyde i tolik parkovacích míst?

Začtvrté - pokud za záměrem stojí jeden jediný investor, pak se dát téměř jistě vyloučit, že by se jednalo o investora místního.

Zapáté - obyvatelé centra města, žáci a učitelé zdravotní školy, úředníci sociálky a finančního úřadu si při bourání a výstavbě užijí své…

Nezbývá než věřit, že městu vládnou moudří lidé, kteří promyslí všechny detaily a důsledky svého rozhodování. Jinak by to všechny mohlo vyjít draho. Ostatně, jak pokračuje soud s minulým investorem St. Wenceslass?

Bezpečnostní cíle a realita

/15.5./ Není od věci si občas připomenout, s jakým programem vznikala koalice, která obsadila vedoucí pozice na radnici. A také srovnávat tyto cíle s realitou.

Tak třeba v oblasti bezpečnosti bylo cílem koalice: ,,Upravit koncepci činnosti Městské policie Mělník tak, aby spíše než dopravní agendu zajišťovala bezpečnost obyvatel města a ochranu prostředí, ve kterém žijí.” Realita je taková, že Mělník začal měřit rychlost v obci Chudolazy, připraveno je měření v obci Kly a zájem o měření prováděné Městskou policií Mělník mají prý i další obce.

Dalším bodem v oblasti bezpečnosti bylo: ,,Pokračovat v rozšiřování kamerového sytému do lokalit, které jsou vnímány jako méně bezpečné.” Realita je taková, že kamera byla umístěna na židovský hřbitov + byla pořízena kamera mobilní. Oproti tomu některé lokality, ze kterých si chodí lidé stěžovat na problémové jevy, zůstávají bez dozoru.

Třetím bodem v oblasti bezpečnosti je: ,,Podporovat rozvoj a vzdělávání dětí v oblasti prevence kriminality a připravenost na mimořádné události.” Ano, zde jsou ,,měšťáci” opravdu velmi aktivní a podle výsledné zprávy jen v loňském roce proběhlo 180 projektů a akcí, kterých se zúčastnilo 8550 lidí. Otázkou je, nakolik je prevence účinná, když město plánuje zvýšit počet strážníků (což úplně úbytku jejich práce v důsledku úspěšné prevence neodpovídá).

Z našeho laického pohledu je nejlepší prevencí prolémových jevů výskyt pěších hlídek ve městě. Možná by stálo za to městské strážníky vrátit do této role, kvůli které vlastně městské a obecní policie předl lety vznikaly.

Jak Mělník láká zahraniční turisty?

/12.5./ Mělničtí občané jsou na své město hrdí a tak není divu, že věří tomu, že je město atraktivní i pro turisty, včetně těch zahraničních. Jak je tedy na tom zahraniční turista, když začne uvažovat o návštěvě Mělníka?

Internetové vyhledávače ho nasměrují na stránky města. Zde však narazí pouze na češtinu. Nikde žádný odkaz pro němčinu nebo angličtinu. Většinou tak snaha zjistit si něco o turistických zajímavostech města neúspěšně skončí již zde.

Když se náhodným klikáním nebo usilovnou snahou o porozumění česky psaných slov turista dostane k odkazům ,,Turistické infocentrum” nebo ,,Turistický portál,” zdaleko to neznamená jeho vítězství.

Po kliknutí na první z odkazů nalezne opět jen česky psaný text odkazující na druhý z odkazů.

Pokud se probojuje na turistický portál, dostane se na stránky Informačního centra mekuc. Ani zde to není pro cizojazyčné turisty lehké. Opět nikde žádná vlaječka, jen mezi 21 na boku stránky uvedenými odkazy se ukrývají ,,English,” ,,Deutsch” a ,,Untergrund”.

Pokud jste stále optimisté a věříte, že to zahraniční turisté zvládnou až sem a dostane se jim kvalitních informací, jste optimisté vskutku nezdolní. Obsah je v každém jazyce jiný a řekněme to naplno, velmi, velmi bídný. Například pdf průvodce (odhadem cca 8-10 let neaktualizovaný) vůbec neuvádí otevírací doby (věž, podzemí, kostnice,…), ceny vstupného, chybí mapka centra města s vyznačením zajímavostí. Fotografie náměstí jsou z doby před revitalizací (turisté tak budou v dláždění hledat nápis ,,studna” poněkud marně), informace o možnosti navštívit podzemí chybí v angličtině zcela. V němčině jsou stránky bohatší o možnost návštěvy podzemí, jinak je to ale bída stejná.

Informace o ubytování,sobotních trzích, vinobraní, vinné noci, koštu, restauracích atd., tedy všem, co může podpořit místní ekonomiku, v jiném jazyku než češtině dostupné nejsou.

Tak takhle Mělník láká zahraniční turisty…

Zatěžuje město rodiče zbytečnými poplatky a byrokracií?

/11.5./ Zaujala nás zpráva od čtenářky, která letos přihlašuje syna do mateřské školky. K žádosti totiž musela připojit nejen potvrzení od lékaře, ale také potvrzení o trvalém pobytu svého tříletého dítěte v Mělníku. Potvrzení vydává Městský úřad a je zpoplatněno.

Ano, jedná se o ,,blbých” třicet korun a půlhodinu času, ale… musí stovky rodičů toto absolvovat, když mateřské školy jsou zřizované městem, které zároveň vede i evidenci obyvatel? Nemohlo by město rodiče této zátěže zbavit a provést kontrolu v evidenci podle podaných přihlášek samo? Třeba se někdo trkne do hlavy a vymyslí, jak této zbytečné byrokracie propříště rodiče mělnických dětí zbavit.

Dar pro místostarostu jako odvodový ojeb

/10.5./ Hodně diskutovaný se ve městě stal finanční dar pro druhého místostarostu města ve výši 240 tisíc korun. Dar je odměnou za výkon funkce manažera vinobraní. Zatím se však nemluvilo o tom, že je poněkud zvláštní dostávat za odvedenou práci dar, a ne mzdu či odměnu.

Ve zdůvodnění, které bylo zastupitelům předloženo, se totiž jasně píše, že se jedná o plnění za odvedenou práci: ,,Řízení organizace vinobraní vyžaduje náročnou, odpovědnou a kvalifikovanou práci, za kterou jsou řídící pracovníci odměňováni. V roce 2013 byla odměna za práci manažera určena ve výši 26.000,- Kč/měsíc, od roku 2014 to bylo 10.000,- Kč/měsíc.

V roce 2016 byl hlavním manažerem Mělnického vinobraní 2017 (dále také akce) jmenován radou města Mgr. Petr Volf.
Povinnosti, odpovědnost a rozsah činnosti hlavního manažera akce nevyplývají z funkce místostarosty pro kulturu, je to práce prováděná nad rámec běžných povinností místostarosty.”

Rozdíl mezi darem a odměnou či mzdou je z pohledu odvodů státu zcela zásadní. Zatímco ze mzdy se odvádí zdravotní a sociální pojištění (za zaměstnavatele i zaměstnance) + daň z příjmů, z daru se odvádí pouze daň z příjmů. Na odvodech ušetří nejen město, ale i sám druhý místostarosta (konkrétně 26.400,- korun). Slovy dnešního dění na politické scéně se jedná o ,,odvodový ojeb”.

Tvrzení, že forma daru je jediná možná je liché. Manažer vinobraní totiž mohl být na svou práci najatý Mekucem, nikoliv městem. A pak mohl být odměňován za vykonanou práci mzdou, jako každý normální člověk, a ne ,,darem”. Schválně, zkuste si u svého zaměstnavatele říci o finanční dar místo odměny či mzdy, jak pochodíte :-).

Jak to bude s platností referenda na Mělníku?

/9.5./ Půlrok chybí do referenda, které v termínu voleb do Poslanecké sněmovny rozhodne, zda se budova VVS (Teherán, Amerika, Dům energetiků) bude bourat či nikoliv. Kolik hlasů a kolik voličů v referendu rozhodne?

Pro závaznost referenda byly zlehčeny podmínky - referendum je závazné, pokud se jej zůčastní nejméně 35% voličů (dřívě 50%) a zároveň pro některou z možností hlasuje alespoň 25% oprávněných voličů. V roce 2016 při volbách do Senátu bylo na Mělníku registrováno 15.443 voličů. Referendum tak bude platné, když:
- se ho zúčastní minimálně 5.406 voličů
- pro jednu z možností bude hlasovat alespoň 3.861 voličů.

V roce 2013 byla volební účast při volbách do Poslanecké sněmovny 58,12% (9.018 voličů). Pokud zastupitelé schválí jednoduché znění otázky (zbourat / dostavět), lze s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že výsledek hlasování bude pro zastupitelstvo závazný. Zastupitelé však také mohou dát voliči více variant (zbourat a revitalizovat dle návrhu, zbourat a dokončit do fáze 1, zbourat a dokončit do fáze 2, zbourat a dokončit do fáze 3, nebourat a dokončit velký sál, nebourat a dokončit velký sál a kino, ….) a tím dost možná předejít závaznosti referenda… (nebyla by naplněna podmínka 25% hlasů všech voličů pro jednu z možností).

Otázka, kterou zastupitelé v referendu položí, tak bude neméně důležitá, než rozhodnutí o konání referenda.

Kde je zakopán pes?

/5.5./ Pro občany i zastupitele, kteří se zajímají o hospodaření města, je přirozené bedlivě sledovat především výdaje města samotného. Jenže mnohé zajímavosti skrývá i hospodaření městem zřízených organizací (což jsou zejména Centrum seniorů, Technické služby, základní školy, školky, Dům dětí).

Tak třeba zmíněné Centrum seniorů. Jeho náklady rostou přímo raketovým tempem. V roce 2014 činily 56 milionů korun. V roce 2015 63,5 milionu korun. V roce 2016 67 milionů korun. Letos se počítá s náklady 88,4 milionu korun. Za pouhé 4 roky tak náklady Centra seniorů vzrostly o 32,4 miliony, vyjádřeno v procentech k základu z roku 2014 vzrostly na 157% původních nákladů. Takový nárůst by jistě zasloužil pozornost zastupitelů. Město totiž činnost Centra seniorů významně dotuje…

Starosta o tom, co se mu povedlo

/4.5./ Mělnický starosta Ctirad Mikeš poskytl rozhovor serveru ctidoma.cz. Na otázku ,,Kdybyste měl vypíchnout, co se vám povedlo…” odpověděl: ,,V posledním období se podařilo zrekonstruovat páteřní síť komunikací, včetně ukončení první etapy obchvatu města. Též jsme zahájili přípravné práce na navýšení ochranných hrází proti povodním ve čtvrtích Pšovka a Mlazice. … Výrazně jsme navýšili finanční prostředky na kulturu a sport. Postupně opravujeme a modernizujeme jednotlivá sportoviště. Město zateplilo a opravilo většinu budov ve svém vlastnictví. Obnovený židovský hřbitov jsme mohli otevřít pro veřejnost.”

Možná je to z naší strany slovíčkaření, ale tak nějak za těmito investicemi (vyjma židovského hřbitova a navýšení hrází) vidíme spíše práci místostarosty Schweigstilla. Nebo je to jen náš mylný dojem?

Senátor žije!

/3.5./ Jen díky článku v Mělnicku jsme zaregistrovali, že vloni zvolený senátor z volebního obvodu se sídlem v Mělníku ještě žije. Senátor  besedoval se studenty gymnázia a navštívil spolu se zastupitelem Petrem Kowandou Senior komplex (nedávno zde byl agitovat i prezidentský kandidát Michal Horáček). Zajímavá je senátorova odpověď na dotaz, zda se mladí lidé zajímají o komunální politiku: ,,Chce se mi říci, že příliš ne. Když se podíváte například na komunální volby, o práci v zastupitelstvu města či obce není zrovna velký zájem. Právě proto bychom je s kolegy velmi rádi přivedli nejenom k urnám, ale i na kandidátky. Máme zájem o mladé lidi, kteří něco umějí a proto tyto besedy také pořádáme.”

Petr Holeček zasedá v Senátu ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu (na Mělníku by mohl pro svou práci načerpat spoustu inspirace), dosud se nepodílel na přípravě žádného ze zákonů, na schůzích Senátu promluvil jednou, když senátory seznamoval s usnesením výboru. Senátní kancelář si jako vůbec první senátor zvolený v našem obvodu otevřel mimo Mělník. Po tak krátké době od voleb nelze práci senátora ještě hodnotit, ale zatím si z ní odnášíme dojem, že jeho předchůdkyně žila Mělníkem, jakožto nejvýznamnějším městem regionu, poněkud více…

Medvědí služba pro město i Petra Volfa

/2.5./ V říjnu 2013 se na internetu objevil projekt Mělníček TV. Autoři o sobě tehdy uváděli: ,,Za projektem stojí skupina nadšenců, kteří chtějí být užiteční našemu regionu a již nyní najdete na webu na 14 příspěvků - reportáží, rozhovorů, záznamů, týkajících se především letošního mělnického vinobraní. Na další pořady se můžete těšit - a nebo se na nich přímo podílet.” A projekt skutečně fungoval. Brzy však dobrovolné nadšení autorů doprovodily žádosti o příspěvky z městského rozpočtu.

Dohledat jejich celkovou výši není snadné, příspěvky totiž chodily na vybavení studia, jako měsíční platby apod. Jejich celkovou výši jsme dopočítali na cca dvěstěsedmdesát tisíc korun. Město deklarovalo, že televizi potřebuje, vidí v ní budoucnost a pomůže i s cestovním ruchem.

Pak jednoho dne televize přestala vysílat. Bez oznámení, bez toho, aby se věc řešila na zastupitelstvu města, které peníze na projekt posílalo. Poslední příspěvek na melnicek.tv je ze dne 14.3.2016.

Přišla však nová žádost - o příspěvek na dokumentární film o mělnických vinařích. A město shválilo proplacení padesáti tisíc korun s podmínkou, že film vznikne do 31.12.2016, jinak bude muset být příspěvek vrácen.

Je květen 2017. O existenci filmu nelze dohledat jedinou informace (kéž by však dokument vznikl), o vrácení příspěvku městu také ne. Kupodivu nevíme ani o tom, že by město hledalo nového provozovatele televize, když je tak potřebná a turistická sezona bude brzy v plném proudu. Mělníček TV tak opravdu, jak prorocky prohlásil místostarosta Volf v online rozhovoru, odvedla městu a vůči místostarostovi medvědí službu. A občany to stálo pár set tisíc…

Petr Volf o Mělníček TV

Petr Volf prorocky o Mělníček TV v dubnu 2015 v Mělnickém deníku.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz