leden 2017

Co dát občanům možnost sledovat práci technických služeb?

/31.1./ Počasí dává v lednu Technickým službám města Mělníka opravdu zabrat. Přes vysoké nasazení všech pracovníků se úklid setkává s kritikou, nejčastěji asi tou, že i po dvou týdnech od první sněhové nadílky zůstaly na některých chodnících ledové plotny, nebo že v některých ulicích úklid vůbec neproběhl.

Možná by tedy stálo za to, dát lidem možnost sledovat pohyb vozů technických služeb po městě za pomoci časových map a gps. V přepočtu na měsíc by to stálo někoik stovek, a to je náklad, který by za to možná stál…

Nabídka služby např zde.

Rodiče pozor!

/30.1./ V nedalekých Líbeznicích došlo k události, o které by i rodiče na Mělníku měli vědět. Minulý týden ve středu měl před školou v Líbeznicích neznámý muž v červeném vozidle nabízet jednomu ze žáků bonbony. O události byla vyrozuměna policie.
Poučte své děti, co v podobné situaci dělat.

Originál zprávy na stránkách školy zde.

Mělník vybírá za ubytované turisty, aneb vyhláška na zrušení

/30.1./ Zeptáte-li se jakéhokoliv zastupitele, zda podporuje malé místní podnikání a cestovní ruch a zda mu vadí nadměrná byrokracie, jen těžko se dočkáte odpovědi ,,ne.”

Přesto na Mělníku již déle než šest let přežívá vyhláška, která stanovuje turistickým zařízením poplatek ve výši 10,- korun ,,za lázeňský nebo rekreační pobyt za osobu a za každý započatý den pobytu.” (Vyhláška 3/2010)

Zda a jak město dodržování vyhlášky kontroluje, není nikde dohledatelné. Co však dohledatelné je, že příjem města z této vyhlášky činil v každém z roků 2014 - 2016 pouhých 170 - 180 tisíc korun (průměr to vychází na 46 obsazených lůžek ve všech penzionech a hotelích na Mělníku za den). Příjem z poplatku tedy neuhradil náklady ani na 1/2 pracovního úvazku jednoho jediného úředníka, přesto musel kadý hotel, každý penzion městu čtvrtletně poplatek posílat a vykazovat.

Tak co, napadne někoho tuto zbytečnou vyhlášku zrušit a alespoň symbolicky od finanční a byrokratické zátěže ulevit místním podnikatelům v cestovním ruchu?

Firmy navrhují Mělníku zpoplatnit parkování na sídlištích. Aneb jsi socka, nemáš na barák, tak zaplať nebo parkuj jinde.

/26.1./ Mělnická radnice již dříve avizovala, že uvažuje o desetimiionové investici do cyklodopravy. Vzniknout by s pomocí dotace měly cykostezky, napřkíklad mezi autobusovými zastávkami a nádražím. Bicykl však ve městěch podle dopravních měření v ČR pravidelně využívají necelá dvě procenta populace.

Bez investic města přitom zůstává problém, který se týká tisíců občanů ze sídlišť, a to večerní a noční parkování. V této záležitosti narozdíl od parkování v centru jsme dosud žádný krok radnice nezaznamenali, a pokud ano, vedl ke snížení počtu parkovacích míst (příkladem je dopravní značení v ulicích Zádušní nebo Františka Kriegela). Na mnoha místech by přitom stačily úpravy, které si nežádají investice vyšší, než třeba zamýšlené pořízení zimního kluziště na náměstí. Takovou úpravou může být zrušení jednoho z chodníků a povolení šikmého stání na něm (proveditelné například v zástavbě kolem Studentské ulice, náklady jsou na položení obrubníků a namalování čar), nebo povolení nočního stání na některých vnitroblokových komunikacích. Každé nové parkovací místo se na sídlištích ,,počítá” a přineslo by alespoň drobnou úlevu do doby, než se město rozhodne řešit věc koncepčně (a napišme rovnou, že bez výstavby nových parkovacích míst a drobným úbytkem travnatých ploch se to neobejde).

Místo výše uvedeného však ,,firmy” navrhují Mělníku jiná řešení: „Už několik firem, které se problematikou parkování zabývají, nám navrhlo, abychom zavedli poplatek například tisíc korun ročně, že se tím na sídlištích zbavíme až pětiny aut," uvedl mělnický místostarosta. Typickým příkladem, kde by se podle expertů mělo placené parkování zavést, je sídliště ve Sportovní ulici. „Bydlí tam mnoho lidí, kteří vlastní nedaleké garáže. Ty však vůbec nevyužívají a raději parkují přímo před vchodem do domu, než aby šli tři sta metrů pěšky. Pokud bychom parkování skutečně zpoplatnili, věřím, že minimálně někteří by své garáže používat začali," popsal Milan Schweigstill." (Mělnický deník).

Paradoxně tak firmy městu navrhují, že ti, kteří jsou méně majetní a nemají na barák a bydlí v bytech na sídlišti, si za parkování na městské ulici před obývanou nemovitostí na rozdíl od těch movitějších z vilových čtvrtí zaplatí. Přitom auta z ulic nezmizí, maximálně se, podobně jako u zpoplatněných ulic v centru, přesunou o kus dál. A s nimi se přesune - nezmizí i problém…

Zatím se můžeme utěšovat tím, že věc není podle místostarosty aktuální a o této možnosti v koalici žádnou diskuzi nevedou. Alespoň zatím ne.

PS: V záležitosti nočního parkování musíme pochválit Městsku policii za lidský přístup. Pokud auta parkujícící na zakázaných místech nebrání průjezdu či jinak nepřekáží, strážníci řidiče nepokutují. Jen by tedy možná stálo za to taková místa pro parkování zlegalizovat.

Že by konečně dobrá restaurace?

/25.1./ Nevím, jak jste vnímali hospodu U Císaře dříve, ale vypadá to, že nyní by ti z vás, kteří pořád hledají v mělnické gastronomii ,,to pravé” měli zpozornět. Hospoda se změnila na ,,Šalandu U Císaře” a pokud kvalita pokrmů odpovídá velmi slušné úrovni nového vzhledu, tak se je na co těšit.

Dobrá restaurace totiž na Mělníku vlastně pořád chybí. Nastane tedy kýžená změna? O Šalandě u Císaře se v posledních dnech zmínily třeba Hospodářské noviny nebo Mediář. Tak zatím můžete mrknout alespoň na fotky v článcích. A pokud jste již jídlo v novém konceptu ,,císaře” zkusili, budeme rádi za vaše hodnocení v komentářích.

Koupí město Žilkovu vilu a udělá z ní galerii?

/24.1./ Žilkova vila na Mělníku je zajímavou stavbou na nešťastném místě. Stát se nyní rozhodl ji prodat ze svého vlastnictví, přitom je to nedávno, co vilu rekonstruoval. Zájem projevilo město Mělník, které by v ní, dle vyjádření starosty pro týdeník Mělnicko, vybudovalo jakousi galerie obrazů o historii Mělníka spojenou s edukativním centrem.

Vyvolávací cena je 6,5 milionu korun, starosta uvedl, že by rekonstrukce stála další miiony. Počítejme, že s navýšením dražební ceny a rekonstrukcí by pořízení mohlo město vyjít kolem deseti milionů. A to opravdu není málo. Ostatně za podobnou částku se dlouho neúspěšně nabízí jiná nemovitost v centru Mělníka - Wenzlova vila (aktuálně na prodej za 10,8 milionu). Žilkova vila má poměrně zásadní estetický nedostatek - je umístěna mezi panelák a úřad práce (bývalou budovu SNB) a z čelní strany je (a bude) parkoviště. Samotná cena však není podstatnou otázkou. Ta totiž zní - má město s vidinou desetimilionové investice (jen na pořízení a rekonstrukci) o nemovitost usilovat? Má město spočítané, kolik budou stát náklady na roční provoz galerie (zaměstnanci, energie, zabezpečení budovy atd.)? Nevezme si na sebe město spolu se zamýšlenou přestavbou náměstí Karla IV. až příliš nákladné břímě? Jak využije město Vilu Karola, kterou ve svém majetku má a která bude po přestěhování knihovny prázdná? Přivede zrovna galerie do města nové turisty?

Nejsme si jisti, že odpovědi na tyto otázky vycházejí jednoznačně pro nákup vily do majetku města. Jak nyní lidé její nákup podporují, mohou časem, až pro samou kulturu nebude na opravu chodníků, názor změnit...

Opijte se a zavřou vám oblíbenou hospodu.

/23.1./ Podle článku v Mělnickém deníku nacházejí strážníci téměř každý den ve městě opilce, kteří ani nedokážou stát. Co s takovými lidmi? Podle deníku s nimi nejčastěji hlídka strážníků ,,stráví nějaký čas, dokud se nevzpamatují.” Často také kontaktuje rodinu, aby si opilce vyzvedla. Úplně slyším ten telefonát: ,,Dobrý den paní Nováková, nepostrádáte manžela? A byla byste tak laskavá a vyzvedla si ho, ožral se jak prase a leží nám tady na vyhlídce…” Nechtěl bych být ani v kůži hlídky dělající společnost opilci, ani v kůži pana Nováka a stejně tak jeho ženy. Ta ostuda….

Jen v nejnutnějších případech volí strážníci převoz na záchytku, která je v Mladé Boleslavi nebo Kladně. Při takovém postupu totiž stráví převozem a lejstry celou noc. Druhý, třetí a další opilec tak zřejmě mají smůlu (nebo štěstí) a dospí na čerstvém vzduchu až do rána.

Možná by stálo za to obnovit městský žalář a zavést městské trestní právo. Nebo začít trestat hospodské dle zákona. Za každého opilce na dva roky zrušená hospoda. Že je to blbost? Pak si přečtěte tento článek…

Kolik stojí údržba města?

/20.1./ Údržbu města provádějí na Mělníku městem zřízené technické služby. A je třeba uznat, že město bývá čisté, tráva posekaná, prostě že svou práci odvádějí na tuzemské poměry velmi slušně. Něco to však také stojí.

Pro letošní rok se počítá s náklady na čištění města ve výši 9,1 milionu, opravami a údržbou veřejného osvětlení 4,1 milionu, zimní údržba vyjde vč. posypové soli na 4,1 milionu, opravy a údržba dětských hřišť na 1,5 milionu. Za údržbu zeleně se pak v souhrnu vydá bezmála téměř 5 milionů korun.

Celkem se pro letošní rok plánují výdaje technických služeb ve výši 30,5 milionu korun (z rozpočtu města z toho činí 26,1 milionu). V roce 2015 činily náklady TS o 7,7 milionu korun méně.

Přemýšlejme o Palachovi

/19.1./ O činu Jana Palacha můžeme přemýšlet z různých úhlů pohledu. Pro někoho je hrdinou, pro někoho zbytečnou lidskou obětí. Čím pro nás může být v dnešní době vzorem? Zejména tím, že nebyl lhostejný. Nestaral se jen sám o sebe. Zajímejme se tedy o život a smrt Jana Palacha, který kdysi chodil po stejných ulicích, po jakých chodíme nyní my. Hledejme v něm inspiraci k tomu, abychom nerezignovali před zlem. Vždy je za co bojovat.

Sto táců

/18.1./ Sto tisíc korun. Tolik stojí město Mělník zapůjčení Vánoční výzdoby pro náměstí Míru a Svatováclavskou ulici. Sdělil to na dotaz opozičního zastupitele místostarosta Petr Volf. Od stejné firmy mělo město výzdobu pronajatou i v minulém roce. Letos si dle slov místostarosty pronajalo ,,trošku rozšířenou variantu” (vloni město zaplatilo 91.118,-korun).

Město mělo možnost si výzdobu od firmy odkoupit, pro letošní rok se však ještě rozhodlo si ji pouze pronajmout. Firma byla vybrána již v roce 2015 ve výběrovém řízení. Smlouvu tehdy město uzavřelo na jeden rok, vloni výběrové řízení neproběhlo. Dodavatelem osvětlení je firma Bon Jour Illumination z Prahy, instalaci světelných ozdob provádí město na své náklady. Firma v eshopu nabízí např. vánoční krávu za necelých devět tisíc, nebo osla za deset. Vánoční vločka na lampu veřejného osvětlení stojí od tří tisíc, světelné ramouchy na vánoční strom od 1,5 tisíce za 10 kusů.

This is Mělník :-)

/17.1./ Asi jste již zaregistrovali, že na Mělníku byla postavena nová sportovní hala. Za 54,5 milionu korun (původně se hala měla otevřít již v srpnu 2016 a měla stát 36 miionů). Hala, která má sloužit jako tělocvična gymnázia a ve volných hodinách jako nejprestižnější kryté sportoviště na Mělníku, byla slavnostně otevřena 9.1. Na ploše pokryté perským kobercem přestřihli významní hosté modrou pásku v modrých návlecích (1* za sladění stylu).

Uplynul týden a v médiích se objevují tyto titulky a věty:

Na sportování v hale si zatím studenti i oddíly musí počkat

„Provoz jsme chtěli zahájit bezprostředně po slavnostním otevření, objevily se ale technické problémy,“ řekla ředitelka gymnázia Ilona Němcová.

Například oddíl házené tak musel víkendový turnaj, jímž chtěl své aktivity v hale zahájit, přesunout do mělnické nafukovací haly. Futsalisté dokonce avizovali, že celou letošní sezonu dohrají v Neratovicích.

Občané Mělníka, kteří nejsou registrováni v žádném sportovním klubu, si chuť na sportování v nové mělnické hale musí nechat zajít úplně."

Sranda, ne?

Slavnostní otevření 9.1.

K slavnostnímu otevření došlo před týdnem. Sportovci si však počkají. (foto: kr-stredocesky.cz)

Zastupitelé budou schvalovat nákup zametacího stroje za 6 milionů

/16.1./ Prosincové zastupitelstvo uvolnilo Technickým službám města Mělníka zhruba čtyři miliony na nákup nového zametacího stroje. Dnešní zastupitelstvo bude rozhodovat o uvolnění peněz na další vybavení - velký zametací vůz za šest milionů. Během dvou měsíců tak na obnovu techniky TS padne desetimilionová částka.

V informaci zastupitelům se píše, že: ,,Komise pro posouzení a hodnocení nabídek doporučila zadavateli (Technické služby města Mělníka) jako ekonomicky nejvýhodnější nabídku uchazeče CROY, s.r.o., IČ 45147647, a to s celkovou nabídkovou cenou 4.998.890 Kč (cena včetně DPH 6.048.657 Kč ).” Dále je však z materiálů patrné, že veřejné zakázky se účastnila pouze jedna firma a komise tak hodnotila pouze jednu jedinou nabídku. Nikde v podkladech také není specifikováno, o jaký konkrétní zametací stroj se jedná, zastupitelé si tak nemohou ověřit, nakolik je nabídka pro město výhodná.

Přitom v dnešní době si ani obyčejný automobil člověk nekupuje na základě jediné nabídky, ale porovná cenu od více dodavatelů. Je tedy škoda, že kvůli chybějící specifikaci zametacího vozu budou o takto velké částce zastupitelé hlasovat jako o ,,zající v pytli.”

Blesk: Rudolf Kraj prezidentem?

/13.1./ Je pátek, třináctého, ledovka na silnici i chodnících, chce to zvolnit a věnovat se lehčím tématům. Co třeba tomu, že se deník Blesk pustil na základě vyjádření bývalého politika do spekulací, kdo by mohl příští rok kandidovat na prezidenta a jmenuje i současného zastupitele Mělníka, nestraníka Rudolfa Kraje: ,,Pokud bychom vzali za určující slova o boxu, pak by se s nadsázkou dalo mluvit i o stříbrném olympijském medailistovi Rudolfu Krajovi, který sice zasedá za ODS v zastupitelstvu Mělníka a za rok mu bude potřebných 40 let, ale těžko si představit, že by se právě obávaný „Rudi mlátička“, jak se mu přezdívalo, stal kandidátem na hlavu státu.”

Celý článek Blesku ZDE.

Anketa - zásluhy současného vedení města

/12.1./ Jak jsme avizovali v úvodu měsíce, za pomocí Vašich tipů jsme připravili anketu o největší zásluze současného vedení města. Anketu naleznete v levém sloupci webu, hlasovat můžete do konce měsíce ledna (z mobilních zařízení můžete hlasovat zde). Vyjádřit se můžete také v komentářích. Děkujeme!

Prodá Mělník pozemek u průtahu?

/11.1./ Mělnické zastupitelstvo prožije malé déjà vu. Rada města totiž podobně jako v případě zelené plochy u Liďáku navrhuje navzdory zápornému stanovisku odborů prodat pozemek soukromému vlastníkovi.

Zatímco v případě Liďáku díky návrhu Ondřeje Tichoty k prodeji nakonec nedošlo, o prodeji pruhu pozemku podél nově vybudováného průtahu rozhodnou zastupitelé v pondělí 16.1. O pozemek má zájem jeho bývalý vlastník - Tereos TTD, a.s. (provozovatel cukrovaru).

Proti prodeji celého pozemku se staví odbor životního prostředí, odbor výstavby a rozvoje, oddělení služeb, správy a údržby komunikací a částečné výhrady má i stavební komise města (nesouhasí s prodejem jednoho z pozemků). Hlavním důvodem nesouhlasu je skutečnost, že by na pozemku mohla vzniknout izolační zeleň, která by pro blízké sídliště plnila funkci protihlukového opatření. Přesto Rada města v minulém roce prodej zastupitelům doporučila.

Najde se i nyní zastupitel, který se proti doporučení Rady v zájmu občanů postaví?


pozemek u průtahu

O žlutě vyznačený pozemek se jedná.

záporná stanoviska odborů

Odbory s prodejem nesouhlasí.

Ministerstvo: Diskuzi lze omezit, ale zastupitelé se mohou soudně bránit

/10.1./ ,,Zažil jsem osmašedesátý, zažil jsem jako student normalizaci, nemohl jsem pouze přihlížet náhubkovému jednacímu řádu, který navrhl místostarosta Volf,” napsal nám čtenář, který si zároveň přál zůstat v anonymitě. ,,Zaslal jsem ministerstvu vnitra nvrh jednacího řádu k posouzení, odpověď vám dávám k dispozici v příloze.”

S odpovědí odboru veřejné správy, dozoru a kontroly MVČR jsme se seznámili. Ministerstvo ve svém stanovisku uvádí, že samotné omezení diskuze není protizákonné. V případě, kdy by znemožněním vystoupení zastupitele došlo k porušení jeho práva výkonu mandátu, mohl by se zastupitel omezený na diskuzi s městem soudit. Pokud by tak došlo ke schválení dříve navrženého a poté z jednání staženého návrhu nového jednacího řádu, mohlo by to vést k paradoxní situaci, kdy by umlčený zastupitel město za znemožnění žaloval.

Věříme proto, že zastupitelé k potírání diskuze nepřistoupí a návrh se na jednání již nikdy nevrátí.

ministerstvo vnitra k návrhu jednacího řádu

Z vyjádření ministerstva k mělnickému návrhu jednacího řádu.

Mělník chce dál měřit rychlost pro Medonosy

/9.1./ Mělničtí zastupitelé budou v lednu rozhodovat o prodloužení smlouvy o spolupráci, na základě které město provádí úsekové měření části obce Medonosy - Chudolazy. Mělničtí zastupitelé rozhodnou o prodloužení měření do konce roku 2018.

V roce 2016 měl podle našich informací získat Mělník na ,,výpalném” v Chudolazích cca 14 milionů korun, obci Medonosy přitom zaplatil jen kolem 800 tisíc. Paradoxem této dohody je, že Mělník nemá sebemenší zájem, aby se v místě úsekového měření jezdilo předpisovou rychlostí, protože pak by o příjmy do svého rozpočtu přišel.

Kromě katastru obce Medonosy se Mělník chystá rozšířit své radarové podnikání i do sousedních Kel. Zde jsou již radary pro úsekové měření osazeny, spuštění měření komplikují chystané předčasné volby do kelského zastupitelstva.

Otázkou je, zda je Mělník nyní oprávněný pokuty v obci Medonosy vybírat. Původní smlouva byla podepsána 14.12.2015 s platností jednoho roku a v půli prosince tedy vypršela. Prodloužení smlouvy budou zastupitelé Mělníka projednávat až 16.1.2017…

Město plánuje hospodařit s deficitem

/6.1./ S deficitem plánuje letos hospodařit město Mělník, a to navzdory rostoucím příjmům z daňových výnosů. Plánovaný deficit je 3,7 milionu korun, výdaje rozpočtu 358,5 milionů korun. Příjmy jsou plánovány o 50 milionů vyšší, než v loňském roce.

Z městských organizací stojí město nejvíce Technické služby (26,2 mil.), Centrum seniorů (25,2 mil.), základní školy (22,5 mil.), MEKUC (13,7 mil.), Městská policie (přes 11,5 mil.) a mateřské školky (9,2 mil.).

Přes 14 milionů vydá město na zajištění dopravní obslužnosti, přes 6 milionů rozdá na sport a 4,1 mil. na kulturu. Celkově město předpokládá růst nákladů na mzdy vyplácené městem o 7 milionů, což odůvodňuje nárůstem počtu zaměstnanců (+11). V roce 2014 vydávalo město na mzdy a personální výdaje 67,7 milionu, letos už počítá s částkou 88,8 milionu! Rozpočet počítá s pořízením tří nových automobilů (2 pro úřad, 1 Městská policie).

Rozmanitá práce MěP

/5.1./ Rozmanité případy řešili v prosinci strážníci Městské policie. Patří mezi ně i sportovně založení hosté z Německa (kuželky, fotbal s kovovou koulí a vrh poutačem), nebo první francouzské vozidlo s autonomním řízením, které při své jízdě Mělníkem porazilo ženu a nabouralo do prodejny. Více v citacích ze stránek Městské policie:

(9.12): ,,V 00:52 hodin spatřil operační MP prostřednictvím MKDS dva muže, kteří vyšli ze živnostenské provozovny na nám. Míru a pokračovali ve směru do ul. 5.  května. Na úrovni provozovny „Sport“ vysadili tito muži okrasnou kouli, která brání v  průjezdu motorových vozidel a tuto pustili do prostoru ul. 5. května – směrem k bráně. Muži dále pokračovali v chůzi do prostoru nám. Karla IV., kde následně poškodili reklamní  poutač a vhodili ho do přilehlého parčíku. Na místo byla vyslaná hlídka MP, která oba muže vytěžila v prostoru křižovatky ulic Fibichova a Jarošova. Jak bylo následně zjištěno, v daném případě se jednalo o  cizí státní příslušníky – Německo. Oba muži byli hlídkou MP obeznámeni se skutečností týkající se jejich přestupkového jednání a za přítomnosti hlídky MP uvedli věci do původního stavu. Po projednání přestupku (doznání činu) byla těmto mužům,  každému z nich uložena bloková pokuta. Po projednání přestupku a zaplacení uložených blokových pokut byli muži hlídkou MP z místa propuštěni. Kontrolou sledovaného prostoru nebylo hlídkou další poškození zaznamenáno.”

(21.12.): ,,Ve 14:35 na úřadovnu MP oznámila zaměstnankyně  prodejny v ul. Kpt. Jaroše, že do obchodu narazilo vozidlo a poranilo chodce. Dále sdělila, že do místa je přivolána RZS Mělník. Celá věc cestou operační byla okamžitě předána hlídce MP. Hlídka se do místa  dostavila takřka okamžitě cca ve 14:36 hodin. Zde bylo zjištěno vozidlo Peugeot, které narazilo do výše uvedeného obchodu. Hlídka na místě dále vytěžila zraněnou ženu, která dle svědkyně události vstupovala do obchodu a přitom do ní automobil narazil. Tato měla poraněnou nohu a stěžovala si na bolest, jiné zranění nebylo hlídkou zjištěno. Jak k celé události uvedla očitá svědkyně, vozidlo se pomalou rychlostí samovolně rozjelo a u vchodu do prodejny se zdravotnickým materiálem srazilo výše jmenovanou. Do místa se následně dostavila RZS Mělník a převzala si ženu k dalšímu ošetření. K  vozidlu se následně dostavil  majitel. Ve 14:46  hodin si celou věc převzala DI PČR Mělník.”

Lidé ze sídlišť jsou zvláštní

/4.1./ Skvělým počinem radnice je digitalizace starých kronik města. Na webu se objevily staré kroniky z padesátých a šedesátých let. Zejména pro mladé lidi, kteří tehdejší dobu nezažili, jsou skvělým exkurzem do dob minulých. Pro pamětníky pak jistě také mají své kouzlo. Prostě každá doba nese své.

Překvapila nás i určitá míra kritiky tehdejší společnosti a nedostatků. Nakonec - začíst se můžete sami nejen do námi vybraných ukázek, ale třeba do textů o oslavách socializmu nebo problémech při výstavbě letního koupaliště. Kroniky naleznete zde.

kronika 1967

Vybráno z kroniku roku 1967 - zájem o vybudování hřiště ochabl

kronika 1967

Vybráno z kroniky 1967 - pionýř soutěžili o nejhezčí mávátka do průvodu :-)

kronika 1967

Kronika 1967 - výtržník olamoval magnolii u sovětského tanku (který byl polský...)

Bude Ctirad Mikeš prohlášen za nesmrtelného?

/3.1./ V těchto dnech dostáváte do schránek lednové číslo měsíčníku Mělnická radnice. Obsah je obvyklý, jen v posledních číslech tradiční anketní otázka chybí. Co je tedy na obsahu zajímavého? Je to množství fotografií se starostou města. Na šestadvaceti stranách jich je hned devět (místostarosta Schweigstill je znázorněn čtyřikrát, druhý místostarosta Petr Volf třikrát, což je u obou nadprůměrný výskyt v jednom vydání).

Starostu můžete v měsíčníku vidět při návštěvě galerie, předávání pamětních denárů, 2 x při otevírání průtahu, při otevírání židovského hřbitova, s městskými strážníky, s dětmi při vítání adventu, s dětmi, které přišli starostovi zarecitovat a při křtu knihy. Na fotografiích působí zvláštně také to, že starosta má na osmi z nich nejspíše stejné sako (na deváté ho možná ukrývá pod kabátem). Čtenář do předmětu mailu, ve kterém nás na věc upozornil, provokativně napsal: ,,Kult osobnosti?”

Podívejme se, které znaky budování kultu osobnosti doprovází a zasaďme je do reality Mělníka:

- předpokladem k vzniku kultu osobnosti je krizová situace - povodně na Mělníku

- uctívaná autorita má obvykle dominantní mocenské postavení - volební subjekt starosty má 43% zastupitelů, v soukormých rozhovorech prý starosta říká, že má patnáct zastupitelů, co mu odhlasují cokoliv

- nepostradatelnou roli v budování kultu hrají masově šířená média - viz upozornění čtenáře, na základě kterého vznikla dnešní glosa, dříve starostovo Mé město vydávalo a šířilo i vlastní tiskovinu

- loajální osobnosti - volební sujekt starosty je z těchto lidí utvořen, další osobnosti města dostávají vyznamenání, granty nebo vyznemenání i granty

- v souvislosti s konstrukcí heroické legendy dochází k připisování vlastností jako píle, vytrvalost, odvaha, skromnost, strategické schopnosti, patriotismus, ochota přinášet oběti - soudíme, že v tomto jsou ještě značné rezervy :-)

- veřejné vyzdvihování osobnosti, masové oslavy a ceremonie (divadelní představení, koncerty, průvody, slavnosti zahajované osobností, dokumentované návštěvy dětí) - ano, ale v tom se starosta příliš neodlišuje od ostatních starostů, snad jen tím, že ostatní starostové se nenechávají navrhnout na čestné občanství ve svém městě

Podle popisů kultu osobnosti by mělo následovat literární dílo, udělení ceny a při příležitosti úmrtí prohlášení za nesmrtelného + pojmenování ulice nebo stavby po zesnulé osobnosti.

Z cíleného budování určitého kultu osobnosti však starostu narozdíl od našeho čtenáře nepodezíráme. Je ale pravda, že i při propagaci práce starosty platí, že méně je někdy více…

starosta a děti

repro: Mělnická radnice

Kim má děti taky rád...

Zpěvem i recitací potěšili Kima žáci revolučního uměleckého kroužku...

(repro WordPress.com)

Pořád se něco děje

/2.1./ Když jsme v minulých dnech vytvářeli přehled toho podstatného, co se na Mělníku odehrálo v roce 2016, byli jsme sami překvapeni. Průběžně ten rok vypadal jako klidné období, kdy se nedějí zase až tak důležité a podstatné věci. Jenže když pak během předsilvestrovského posezení souhrnu přemýšlíme, co ještě musíme kvůli stručnosti vyškrtnout, místo abychom přemýšleli co do přehledu zařadit, je najednou vše viděno jinou optikou. V loňském roce se odehrálo spoustu věcí, které mohu ovlivnit život na Mělníku v letech následujících.

Přehlédnout nešla ani další věc - několik velmi důležitých témat bylo v průběhu roku otevřeno, aby pak zmizela. Město se k nim již dále nevyjádřilo, zastupitelé o věci nejednali. Přitom jde o věci velkého významu. Tak například překvapí, proč zastupitele nezajímá další průběh sporu města s investory ze St. Wenceslass. Vždyť podle starosty ,,firma nám vyhrožuje částkou jedné miliardy s tím, že tvrdí, že jsme jí zhatili projekt za jednu miliardu.” Na sporu je zajímavé, že projekt, který chtěla investorská skupina realizovat je vlastně dost podobný čtvrté fázi plánované revitalizace spodního náměstí. Což může být v soudním sporu nepříjemný argument v neprospěch města... Územní plán se po úvodním fiasku také veřejně neprojednává. Jak město vyřešilo pochybení přístavů při masivní navážce zeminy se občan také nedozvěděl a ani žádného ze zastupitelů to nezajímalo. Kdy z centra města zmizí obludné balisety, když teď starosta i místostarosta působí i na kraji, se už také neříká. A tak by se dalo pokračovat.

Věříme, že tato a další témata některý ze zastupitelů, jak se říká, zvedne. Jedná se totiž často o záležitosti, které svými důsledky daleko přesahují čtyřletý mandát zastupitelů.

Novinkou iSoutoku, kterou jste již jistě zaznamenali je, že se dále budeme věnovat již pouze mělnickým tématům. Vede nás k tomu nejen fakt, že nadpoloviční většina čtenářů byla z Mělníka, nebo že tato města žijí poměrně čilým životem na webech a sociálních sítích, ale také určité personální změny v redakci sečtené s novými záměry našeho blogu. Nevylučujeme, že se ke kralupským a neratovickým tématům nevrátíme, pokud se tak stane, pak v rámci samostatných blogů určených pro čtenáře z těchto měst.

Největší ostudou jsou balisety

/2.1./ Čtenáři iSoutoku mohli v průběhu prosince hlasovat o největší dosavadní ostudu vedení radnice. Ze 410 hlasujících se 49% vyslovilo, že jí jsou balisety v centru města. 38% hlasů patřilo přidělení městského bytu družce starosty a 13% snaze omezení diskuze zastupitelů novým jednacím řádem.

V měsíci lednu spustíme anketu, co je naopak nejlepším výsledkem současného vedení města. Prozatím do ankety řadíme: spuštění významných dopravních staveb v katastru města, nárůst finanční podpory kultury a sportu, plán přestavby náměstí Karla IV., zastavení růstu cen vodného a stočného. Pokud chcete anketu rozšířit o další možnost, pište do komentářů nebo na redakční mail.

Anketa o ostudu vedení města

Výsledek ankety.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz