Lesk a bída obchodních domů – Mělník

obchodakJeden z dokladů, jak se po roce 1989 proměnila naše společnost, mají mělničané každý den na očích. Obchodní domy zvané „dvojčata“ na náměstí Karla IV. Rozhodně nejsou ozdobou města. Jak vypadají obchodní domy dnes? Jakou mají šanci ožít?

Kdysi kvůli nim ustoupily v centru historické domy. Komunistická společnost konzumu (ne, že by ta dnešní byla většinově jiná) chtěla svým pracujícím umožnit pohodlné nakupování všemožného sortimentu na jednom místě. Tehdy totiž ještě nebylo běžné, aby v potravinách měli tužkové baterie nebo nedej bože prací prášky. Tehdy byly sítě prodejen zaměřené vždy jen na určitou oblast. Vznik budov, ve kterých bude vedle sebe řada menších obchodů, pak byl vhodnou cestou, jak ono pohodlné nakupování umožnit. Obchodní domy tak byly, troufám si říct, výkladní skříní socialistického hospodářství. Jenže doba pokročila, lidé mají na nákupy méně času. Z obchodním domů, kdysi pýchy národního hospodářství, se staly ostudy měst. To je i případ mělnických dvojčat. Starší z obchodních domů vlastní pražská Fisolta plus, s.r.o., jejíž 99% podíl vlastní jakási nizozemská firma Breeze Properties Coőperatief U.A. Společnost Fisolta Plus se dostala i na jednání Rady města, kdy se řešilo blíže nespecifikované uznání závazku a splátek (bod 2.). Momentálně ale dochází ke změně vlastníka. Novější z obchodních domů, jehož tržnice ještě nedávno ožívala stánkovým prodejem a do PIPI grilu se chodilo na kuře a pivo je ve vlastnictví města Mělník.

Když do obchodních domů zavítáme dnes, narazíme na obdobnou skladbu obchodů v každém z nich. Nesmí chybět oblečení, bytové doplňky, second hand, realitní kancelář/kancelář finančního poradce, gyros nebo čínská restaurace a vietnamský obchod. A zhruba třetina obchodních prostor je bez nájemníka. V chodbách obchodního domu narazíte na staré relikvie (plakáty) dávno zavřených obchodů, nevábné výlohy a na poměry dnešních obchodních center nebývalé šero. Nutno říct, že prezentaci zboží nejsou interiéry obchodních domů vůbec příznivé. Obchodníci jsou nuceni lákat své zákazníky zářivě prezentovanými slevami a výprodeji, což neodává ve spojení s budovou jejich zboží exkluzivní nádech, ikdyby exkluzivní či prémiové bylo. „Mít vlastní vchod z ulice zvedá prodej zboží až o 30%,“ říká znalec komerčních realit Milan Hájek. „Obchodní domy tak ztratily pro podnikatele svoji atraktivitu. Nemají většinou dostatečné či bezplatné parkoviště, jejich fasády nelákají lidi k nákupu, nepůsobí svěže, čistě, a na to už je dnešní zákazník zvyklý,“ dodává Milan Hájek.

A jak obchodní domy oživit? „Vlastník musí být ochotný do budovy investovat. Typickým prvkem komunistických obchoďáků je jejich hnědý obklad. První věcí, kterou bych udělal, by bylo jeho odstranění a nahrazení klasickou fasádou. Následovat by mělo prosvětlení, nebo alespoň optické prosvětlení interiérů. Třeba Tesco krabice vůbec nemají okna, přesto jsou prosvětlená. Třetí věcí jsou podlahy – opět většinou tmavá dlažba. Je vhodné ji nahradit falešným mramorem. Zrušil bych výlohy a obchody otevřel, v otevřenějším prostoru se lidé vždy cítí lépe, nahradil bych je shrnovacími roletami. Obchodní domy nemívají špatnou polohu, proto by bylo fajn, aby tam byly z ulic přístupné kavárny nebo cukrárny, pekárny a podobně. Aby obchoďák voněl. V patře jsou prodejny nezajímavé. Patra bych přestavěl na kanceláře. To je mimochodem také způsob oživení, přivedení pohybu do prostor obchoďáku,“ hledá inspiraci zejména v přestavěných Německých nákupních centrech Milan Hájek. Dodejme, že v nedávné minulosti jeden megalomanský projekt na přestavbu náměstí Karla IV. na Mělníku vznikl, stejně rychle ale investor zmizel v zapomnění. Připomenout si projekt můžete ZDE.

Jak vzpomínáte na obchodní domy na Mělníku Vy? Jak se Vám líbí jejich dnešní stav? Jak byste je změnili? Pište v diskusi.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz