Mělničáci, Neratováci – byli jste na Hostibejku?

altánHostibejk je tradiční výletní místo v Kralupech. Překvapivě málo lidí mimo Kralupy tento vrch zná. Přitom procházka je to pěkná, parkování zdarma a břuch si můžete nacpat solidním biftekem. Proč ještě vyrazit za hezkého počasí na Hostibejk?

Pokud jedete na výlet autem, dojeďte do Kralupské Hostivítovy ulice. Nebojte se dojet až k restauraci Hostibejk, je zde parkoviště pro cca 6 aut. V restauraci také může váš výlet začít. Kralupští tvrdí, že jsou zde k dostání nejlepší steaky v Kralupech. Vyzkoušeli jsme hovězí biftek s brusinkami a špíz Hostibejk. Hodnotili bychom to jako solidní standard, ale žádný zázrak.

Na procházku můžete vyrazit buď kolem pozůstatků válečného skladu protileteckého střeliva, nebo se vrátit Hostivítovou ulicí kousek zpět k rodinným domům a dát se doleva po dřevěné stezce. První cestu si můžete zpestřit krátkým výstupem k protileteckému bunkru (slouží jako střílna protiletecké obrany), který ale překvapivě vznikl až po válce. Druhou cestou se dostanete k houbě. Je to jakási lavička a vyhlídka, no dětem se to asi libí… Obě cesty se brzy spojí, takže pak pokračujete podél pískovců na kterých je dobře vidět stopa po bývalém moři, kolem pěkného dětského hřiště (houpačky unesou i dospělého – osobně vyzkoušeno). Cestu lemují informační tabule o místní flóře, fauně a historii. Nejčastějším cílem je altánek s vyhlídkou na Kralupy, ze kterého vidíte kromě města samotného (a majestátních věží rafinerie a zásobníků plynu) Mělník, Neratovice, České středohoří, za dobrého počasí i Ještěd. Je to celkem hezká procházka, takže kdo tam ještě nebyl, šup, šup, než přijde zima.

Hostibejk

Restaurace Hostibejk

bunkr

Poválečný bunkr protiletecké obrany

hřiště

Dětské hřiště

pískovce

To není Kokořínsko. To je Hostibejk.

altán

Vyhlídkový altán

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Oprava článku (www.kralupynadvltavou.info, 13.2.2013 18:53:59) Odpovědět

    protiletecká pozorovatelna (bukr) nevznikla po válce, ale během války - byla postavena Němci.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz