Mělnické stopy Romana Janouška a jeho obchodních partnerů

Nedávná monstrózní policejní akce neprobíhala pouze v Praze. Minimálně dvě domovní prohlídky proběhly i na Mělníku. Jaké je spojení Romana Janouška a jeho obchodních partnerů s městem Mělník? Jaké majetky a média zde vlastní?

O spojení Romana Janouška s Mělníkem se nezačalo mluvit až nyní ve spojitosti s jeho mělnickými pobočníky. První informace pocházejí z doby, kdy toto jméno mimo pražské podnikatelské kruhy téměř nikdo neznal. V roce 2000 koupil od soukromého majitele necelých 6.000m2 pole. Zaplatil za něj 67.000,- korun. V té době seriózní cena. Jenže chtěl Roman Janoušek na Mělníku provozovat zemědělství? Zřejmě nikoliv. Podle všeho měl mimořádný instinkt nebo mimořádně dobré informace (a to dříve, než tehdejší zastupitelé). Po pár měsících se na mělnické radnici objevil projekt na výstavbu „mělnického obchvatu“, který by vedl právě přes tyto pozemky. Pokud by se obchvat v této podobě skutečně realizoval, muselo by dojít k jednání o výkupu pozemků. Cena by se určila dohodou mezi investorem a jejich majitelem. Tedy pravděpodobně mezi městem Mělník a Janouškem nebo Ředitelstvím silnic a dálnic a Janouškem. Druhou možností je, že se pozemky časem promění ve stavební. V lokalitě pod Chloumkem by to nakonec nebylo nic nového. Tato varianta by majiteli zemědělské půdy Janouškovi přinesla větší zisk. Výstavba obchvatu by znamenala přibližně desetinásobnou cenu, varianta převedení na stavební pozemky pak až stonásobnou prodejní cenu ve srovnání s cenou kupní. Doposud se ale ani k jedné neschyluje a pro Romana Janouška tak tato investice žádný výnos neznamená.

Druhým realitním počinem pana Janouška na Mělníku byla koupě rodinného domu v ulici Vinohrady Karla IV. Jedná se o možná vůbec nejlukrativnější část Mělníka – historickou zástavbu v pěší zóně s výhledem na soutok a pár kroků od centra. Dům koupil Roman Janoušek v roce 2004 od firmy Hans Hausner, s.r.o. za dva miliony korun. O rok dříve byl v nabídce za dvojnásobnou cenu. Firma Hans Hausner pak měla v domě sídlo až do roku 2006, kde se přesunula do Prahy. Firma bohužel nezveřejňuje v obchodním rejstříku, tak jak firmám ukládá zákon, své výsledky hospodaření, nemůžeme tedy usuzovat, nakolik významná finanční transakce to pro ni byla. Firmu vlastní německý podnikatel, který uvádí trvalý pobyt v bytovém domě na Chloumku, jen kousek od pozemků vlastněných Romanem Janouškem. Poté, co Roman Janoušek dům na krásném místě Mělníka koupil, ho nechal opravit a osadit kamerou, která zabírá veřejný chodník.

Kousek od tohoto domu se nachází jedna z nejkrásnějších mělnických vil (bývalý zchátralý starý lis), která patří obchodnímu partnerovi Romana Janouška Luboši Paškovi. Abychom byli zcela přesní, nepatří mu jako soukromé osobě, dům patří soukromé společnosti Skyway, a.s. s listinnými akciemi a se sídlem v Kladně, ale on se k nemovitosti hlásí, obývá ji a v obchodním rejstříku uvádí jako svoji trvalou adresu. Poslední účetní závěrka, kterou firma zveřejnila, je z roku 2009, kdy byl obrat společnosti přes 17 milionů korun. Byl to Luboš Pašek, který vyzvedával Romana Janouška v Praze po jeho dopravní nehodě (článek ZDE ). Je dobře, že Luboš Pašek zchátralou budovu zachránil a na pozemku vysadil hezkou vinici. Za to musí být každý, kdo nemá předsudky, rád. Kontroverzně byla vnímána přístavba dvougaráže k objektu, která díky poloze nemovitosti změnila panorama Mělníka. Mělnický stavební úřad ani hákliví památkáři však proti stavebním plánům nezasáhli. Právě tento dům nedávno policisté navštívili a prohledali a údajně část zadržených peněz (hovoří se až o 40ti milionech) patří tomuto mělnickému podnikateli. Luboš Pašek patří mezi ekonomicky nejvýznamnější obyvatele Mělníka, proto se k jeho osobě a vlivu na média a politiky ještě vrátíme.

Jedním z členů představenstva firmy Skyway je Petr Ullrich. V jeho domě v Macharově ulici proběhl policejní zásah rovněž. Petr Ullrich je osoba uzavřenější, než Luboš Pašek a na Mělníku je znám jen v blízkém kruhu svých známých. Přestože jeho ekonomická síla je rovna té Paškové. Figuruje v mnoha firmách a prokazatelně v posledních letech vydělal a řádně zdanil desítky milionů korun. On i Pašek jsou médii spojovány s Romanem Janouškem. (např. Hospodářské noviny ZDE )

Roman Janoušek byl chápán jako člověk s velkým vlivem na pražskou komunální politiku. Jak je to v případě Mělníka? Přímý vliv Janouška se dá téměř jistě vyloučit. Byl sice údajně prostředníkem, který vyjednal příjezd tehdy populárního primátora Prahy Pavla Béma za účelem podpory komunálních kandidátů ODS na předvolebním mítinku v roce 2006, bylo to však prý na žádost Luboše Paška. Ten se, na rozdíl od Petra Ullricha, zajímá i o místní mělnickou politiku. Jeho stopy lze najít při vzniku Věcí Veřejných na Mělníku. Mimochodem Mělník je jediné z měst okresu Mělník, kde Věci Veřejné, vznikly. O Věcích Veřejných prý mluví pan Janoušek jako o svém dítěti (ZDE) Traduje se k tomu hezká historka, kdy údajně (a zde pro korektnost uvádíme, že je to informace skutečně pouze z doslechu a nemusí tak být zcela přesná) o registraci mělnických Věcí Veřejných stál před komunálními volbami v roce 2010 místní podnikatel v oblasti reklamy a marketingu Miroslav Sejček, byl ale při registraci „předběhnut“ lidmi blízkými Luboši Paškovi a Miroslav Sejček proto v tomto roce skládal kandidátku „Mělničanů“. Dnes mělnické Věci Veřejné uvádějí pouze telefonní kontakt, žádné jméno se nedočtete (ZDE). Každopádně podobně jako předchozí historka se vypráví ještě dvě další. Tou první je, že Luboš Pašek výrazně přispěl ke vzniku současné radniční koalice na Mělníku. Údajně se separátně scházel s různými jejími dnešními aktéry a o jejich dohodu stál. Nasvědčovalo by tomu i její složení, když je tvořena ČSSD, ODS, Radnicí 2010, Věcmi veřejnými (+ Volbou pro město) a Mělničany (za které sedí v radě města Petr Volf, syn životní družky Miroslava Sejčka). Jaký mohl mít vlastní zájem na vzniku této koalice pan Pašek, nám zůstává záhadou. Předpokládejme, že se tedy jednalo pouze o kamarádskou výpomoc. Možnou zajímavostí je, že Luboš Pašek se stal spolumajitelem vydavatele Týdeníku Mělnicko (JOL, s.r.o., od prosince roku 2011 vlastní 38% Luboš Pašek, 37% Petr Ullrich, původním majitelem tohoto 75% podílu byl mělnický podnikatel Roman Roubíček, za prodej 75% inkasoval 1.000.000,- korun, přičemž v srpnu stejného roku dokupoval 25% podíl za 300.000,- korun). Luboš Pašek prý také vlastní provozovatele Rádia Jizera. Skrze tato média tak může ovlivňovat veřejné mínění na Mělnicku.  Druhou historkou je vyprávění mělnických městských úředníků o tom, jak probíhají návštěvy například ministrů na Mělníku. Po oficiální části programu jsou hosté pozváni na městský úřad, je jim ukázána vzácná monstrance a následně se posadí s představiteli města na kávu. A této kávě měl být v několika případech přítomen Luboš Pašek a ještě jeden další místní podnikatel (jehož jméno je nyní zbytečné uvádět). Ostatně Hospodářské noviny přinesly článek, ve kterém se mělnický místostarosta známostí s Lubošem Paškem netají (ZDE)

Cílem tohoto článku nebylo kohokoliv skandalizovat. Jeho cílem bylo napsat věci, o kterých se na Mělníku mluví a jednu z nich vyvrátit. Pravdou je, že JUDr. Roman Janoušek má na Mělníku majetky, vzhledem k jeho celkovým majetkům jsou ovšem zanedbatelné. Pravdou je, že pan Janoušek má obchodní partnery, kteří žijí na Mělníku. Za pravdu nelze považovat tvrzení, že pan Janoušek ovlivňuje mělnickou politiku. U jeho obchodních partnerů však osobní známosti s místními politiky vyloučit nelze.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. - (IV, 8.7.2013 17:23:35) Odpovědět

  Budeti líto že umíš psát na klávesnici ty svině!

 2. pravopis (djnask, 8.7.2013 19:31:59) Odpovědět

  V přídavných jménech tvrdých, měkkých a jmenných odvozených od VLASTNÍCH jmen píšeme malé písmeno. Mělník, ale mělnický. Proto je správně mělnická politika. Kdyby se jednalo o jméno vlastní, třeba název novin, pak by bylo správné psát Mělnická politika. Ale o tento případ zde nejde.

 3. obsah (Martin, 8.7.2013 19:37:57) Odpovědět

  Řekl bych, že tady jde spíš o obsah...

 4. Odpovědi (Tomáš Malina - iSoutok, 8.7.2013 20:15:22) Odpovědět

  IV: Děkujeme, že jste si přečetl náš článek. Vaše reakce je pro nás velkým povzbuzením k další práci a věnování se tématům, o kterých běžná regionální, oficiální média nepíšou.

  DJNASK: Ano, máte pravdu, opravím to. Dodržování pravidel pravopisu je naší redakční slabinou. Pokud by někdo byl ochotný dělat bezplatně korektury textů, budeme rádi.

  Martin: Díky. Snažíme se občas pustit do analýzy věcí, o kterých se mluví, ale tak nějak aby nikdo nevědě kdo to řekl, komu a hlavně aby to nikdo neslyšel. Mohu slíbit, že máme rozpracována dvě další témata z města Mělníka, u jednoho čekáme na zveřejnění smluvní dokumentace...

 5. Cíl článku (Jirka z Mělníka, 9.7.2013 1:20:58) Odpovědět

  Přiznám se, že moc nechápu ten udávaný cíl článku. Na jedné straně zdůrazňujete, že nechcete nikoho pomlouvat, nebo rozšiřovat drby, ale zároveň se toho dopouštíte zmiňovanými poznámkami "údajně", "prý", "hovoří se až o 40mil." a ještě k tomu tajemně zmiňujete podnikatele, kterého je "zbytečné uvádět" - tam obvykle deníky ještě píší větu "jeho jméno redakce zná, ale...". Nepůsobí to moc dobře jako protiváha vůči jinak novinářsky správně strohému výčtu dostupných informací, které si čtenáři většinou neumí, nebo nechtějí dohledat. Měl bych výtku vůči zmínce o stavebním úřadu a památkářích - píšete, že nezasáhli - ale oni zasahovali celkem dost a výsledek, který dnes vidíme, je finální kompromis, bez kterého by možná tato budova nestála pohromadě (osobně mi spíš vadí ty zahradní úpravy pod ní). Jinak podnikání je o vydělávání peněz, těžko někomu vytýkat, že prodá dráž, než za kolik koupil - spíš budete mít asi na mysli zvýhodňování některých lidí ohledně "správné a včasné informovanosti", ale o tom nevidím ve článku téměř nic. Škoda, jinak píšete dobře - a hlavně jinak, než ostatní.

 6. Klan (Martin, 9.7.2013 9:49:58) Odpovědět

  Ještě ve výčtu vypečených "podnikatelů" chybí pan T. Martinec, tč. člen Finančního výboru MÚ Mělník, bývalý poradce pro záležitosti dotací EU na Mělníku a v Nera. a majitel firmy na nářadí, která za 5,8 milionu dodala vysoušeče pro město bez výb.řízení.

 7. Jirkovi z Mělníka (Tomáš Malina - iSoutok, 9.7.2013 9:55:55) Odpovědět

  Dobrý den Jirko, děkujeme, že nás čtete a že vnímáte naši odlišnost. Začnu od konce. Zřejmě narážíte na zmíněný fakt, že pan Roubíček nejprve navýšil svůj podíl v JOL, s.r.o. (na většinový) a následně celý svůj podíl prodal. Postup, kterým takto Týdeník Mělnicko změnil svého většinového majitele, ukazuje, že pan Roubíček téměř jistě svůj podíl navyšoval již s vědomím, že ho vzápětí prodá jiným osobám, kterým by ho třeba původní vlastník podílu neprodal.
  Užívání slov jako "údajně" apod. Když se jedná o sdělení, která vycházejí pouze ze svědectví, z právních důvodů jsme nuceni podobná slova používat. Jde o události, které nám sice potvrdí více osob, ale nikdo z redakce nebyl přímo přítomen. Je to forma ochrany autorů i našich zdrojů např. z radnice.

  Jméno podnikatele, které považujeme za zbytečné uvádět - nedomníváme se, že má s uvedenou skupinou podnikatelů nějakou souvislost. Proto jsme zvolili tuto formulaci, která, jak máte pravdu, působí trochu divně.

  Za Vaši konstruktivní kritiku moc děkuji, snažíme se kvalitu naší volnočasové produkce zvyšovat a komentáře, jako ten Váš, nám v tom jsou dobrým zrcadlem.

 8. Pro Martina (Tomáš Malina - iSoutok, 9.7.2013 10:05:14) Odpovědět

  Myslím, že mohu prozradit, že na toto téma chystáme článek, snažíme se ale ještě získat nějaké podklady... Vydržte.
  Spojitost pana Martince s panem Janouškem ale vylučuji.

 9. Spojení (Martin, 9.7.2013 11:26:48) Odpovědět

  To nebylo záměrně, spojit jsem je nechtěl :-)

 10. iSoutok (Martin, 9.7.2013 13:49:06) Odpovědět

  Mohu mít dotaz? Majitelem domény isoutok.cz je Jan Morava. Takže mnoho "nezávislosti" zde nevidím. Jak máme věřit tomu, že články na blogu jsou objektivní?

 11. Pro Martina (Tomáš Malina - iSoutok, 9.7.2013 15:19:44) Odpovědět

  Samozřejmě, ptejte se. Jan Morava je jednatelem a majitelem firmy, která tento web technicky, nikoliv redakčně, spravuje. Čímž netvrdím, že pana Moravu neznám. Znám, pracovně se střetáváme a považuji ho za korektního partnera, byť politickými názory jsme každý jinde.

  Nezávislostí se snad nikdo z týmu iSoutoku nezaklíná. Mimo jiné proto, že neznám člověka, který by byl zcela nezávislý (vč. nezávislosti na svých vlastních názorech). Nicméně snažíme se poskytovat všem vyvážený prostor, což si myslím, že je patrné a pokud někdo chtěl reagovat, vždy dostal prostor. Pokud kterýkoliv z článků považujete za neobjektivní, budeme rádi, když na něj budete reagovat v diskuzi a uvedete upřesňující informace vč. zdroje, pokud to je v daném případě možné.

 12. Děkuji (Martin, 9.7.2013 17:09:47) Odpovědět

  Děkuji za vyčerpávající odpověď a přeji hezký den.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz