Mělničtí zastupitelé upravují podmínky hernám

Mělnické zastupitelstvo na poslední chvíli upravuje vyhlášku regulující provozování hazardu ve městě. Zatímco podle té stávající by některé herny musely k 31.12. skončit, díky nově přijaté mohou ve své činnosti pokračovat nadále. Některá herní místa z mapy Mělníka však zřejmě zmizí. V důvodové zprávě v materiálu zastupitelům však jakákoliv statistická informace chybí.

Podle vyhlášky, kterou zastupitelstvo přijalo v roce 2011 nesměly být provozovány výherní hrací automaty ve většině ulic centra města a rezidentních zónách na něj navazajucích a v okruhu 100 metrů od škol, školských, zdravotnických a sociálních zařízení, budov úřadů a církví. Vyhlášku umožňovala různé výklady, např. zda ordinace praktického lékaře v přízemí panelového domu je či není zdravotnické zařízení. Stávající provozovny měly výjimku do konce roku 2014.

Pokud by tato vyhláška z roku 2011 platila dále, muselo by více heren v centru města ukončit k 31.12.2014 provoz. Jejich majitelé, z nichž někteří se stali i vlastníky budov a nemovitosti upravili v souladu s požadavky stavebního odboru města, by se v takovém případě pravděpodobně domáhali náhrady škody za zmařenou investici.

Nová vyhláška, o které zastupitelé rozhodnou zítra, upravuje místa, kde mohou být herny provozovány. Jedná se o osm míst a tyto herny: Magic v ulici Legionářů, ZIPO v ul. Kapitána Jaroše, Joker v ulici Pražská, Club Al Capone v Růžové ulici, Domino v Nové ulici, Fortuna ve Sportovní ulici, Liďák v Nové ulici, Herna v Bezručově ulici. Nutno dodat, že majitelé těchto heren či nemovitostí jsou díky takto stanoveným pravidlům zvýhodněni, jelikož na jiném místě nemůže vzniknout jejich konkurence či majitel nemže nemovitost pronajmout na provozování herny. Na ostatních místech města by od 1.1.2015 neměly být výherní automaty vůbec provozovány. Vyhláška zároveň zakazuje reklamu či propagaci loterií mimo vnitřní prostory heren.

Jak je to v kralupech a Neratovicích?

V Kralupech nad Vltavou vyhláška regulující výherní hrací automaty není, v Neratovicích stanovuje seznam míst, kde smí být automaty provozovány. Právě v Neratovicích usilovali letos sociální demokraté o referendum o zákazu hazardu, nenasbírali však dostatečný počet podpisů a formulaci otázky připravili v rozporu se zákonem o referendu. TOP09 v Neratovicích pak úplný zákaz heren ve městě požadovala na zastupitelstvu, svůj záměr však neprosadila. Strany, které v Neratovicích prosazovaly zákaz hazardu ve volbách příliš neuspěly (TOP09 1 mandát, ČSSD 3 mandáty z jedenadvaceti zastupitelů) a obě skončili mimo radniční koalici. V rámci předvolební kampaně v Neratovicích pak proběhla masivní antikampaň proti dvěma představitelům TOP09 (Aleš Kocourek a Marcel Peter), kterou někteří právě s provozovateli hazardu spojují.

Zdroj: Materiály pro jednání Zastupitelstva města Mělníka

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Topka (kamil, 16.12.2014 15:58:29) Odpovědět

  Koukám jak blázen, jak topka se chová jak diktátoři. O návrhu nevěděli jednotlivý zastupitelé a nikdo to z drobnými podnikateli nediskutoval.

 2. antikampaň (Geppert, 16.12.2014 22:06:09) Odpovědět

  Marcel Peter, původním jménem Materna se jednak znemožnil tím, že má sice trvalé bydliště v Neratovicích, kde kandidoval, ale ve skutečnosti žije v Kelských Vinicích, druhak začala vycházet najevo jeho minulost.

 3. Regulace VHP na Mělníku (D. Jašek, 16.12.2014 23:20:44) Odpovědět

  Jen pro přesnost, pokud tomu dobře rozumím: obecní vyhláška č. 1/2014, která reguluje výherní automaty na Mělníku, byla přijata zastupitelstvem města 5.5. 2014 s účinností od 1.7. 2014. Současně s ní pozbyla účinnost vyhláška č. 1/2011, podle které byl regulován hazard předtím. Problémem stávající vyhlášky je přechodné ustanovení, podle kterého výherní automaty, provozované před nabytím účinnosti vyhlášky na místech, kde vyhláška jejich provozování zakazuje, mohou být provozovány až do 31.12. 2014. Zákaz se týká historického centra, klidové a rezidenční zóny a do určité vzdálenosti od škol, zdravotních zařízení atd. Návrh nové vyhlášky, který má být projednáván na středečním zastupitelstvu, konzervuje stávající stav a znovu vrací do hry kasino na Legionářské ulici (historické centrum) a hernu na ulici Kpt. Jaroše (klidová a rezidenční zóna - pokud pomineme její současný stav). Nemohu se zbavit dojmu - jak to napsat - že je to záměrně "prolobováno". Že je účelem navrhované vyhlášky hájit status qou, napovídá i návrh rozpočtu na rok 2015, v němž se počítá s obdobným příjmem z VHP jako uplynulý rok. Ale snad nám zastupitelé - nejen ti TOP - na zítřejším zastupitelstvu vysvětlí víc.

 4. Jak to dopadne (Erik, 3.11.2015 15:53:16) Odpovědět

  Jsem celkem zvědavý, jak to s takovouto vyhláškou dopadne. Dnes jsem zrovna četl jeden staří článek o tom, že vláda zdaní více hazard. Více si můžete přečíst zde http://online-automaty.com/vlada-vice-zdani-hazard-ale-kam-penize-prijdou-jeste-nevi/


end is near

Kontakt

iSoutok.cz