Mělník a jeho nejvlivnější v roce 2017

Který člověk dokáže nejvíce ovlivnit vývoj na Mělníku? Pomocí řady otázek a hodnocení vlivu jsme sestavili žebříček pěti nejvlivnějších lidí na Mělníku. Souhlasíte? Chybí Vám v něm někdo? Můžete napsat svůj názor v komentářích.

1. Miloslav Černý

Jediný akcionář a předseda představenstva společnosti České Přístavy, a.s. a České přístavy - Kontejnerový terminál Mělník s.r.o. Miloslav Černý dokáže jakékoliv vedení města vždy přesvědčit o svých záměrech a získat pro ně souhlas radnice. Dokázal radnici i ministerstvo zemědělství přesvědčit o stavbě dražší varianty protipovodňových opatření, která kromě ochrany Mělníka před povodní umožnila výrazné rozšíření kontejnerového překladiště. Jeho firmy jsou významným zaměstnavatelem ve městě.

2. Ctirad Mikeš

Po svém příchodu na Mělník ze severu republiky dlouho platil za šedou myš, o to usilovněji však pracoval na navázání osobních vztahů s důležitými lidmi. Ostatně vyjadřovačky odboru životního prostředí, který vedl, k tomu byly dobrou příležitostí. Stejně tak mu s navázáním kontaktů pomáhal loajální a důvěrný vztah k předchozímu vedení města. Po opakovných neúspěšných kandidaturách se zdálo, že v politice neprorazí. Okolnosti komunálních voleb v roce 2010, kdy byla za vydatné pomoci tehdejších podnikatelských eminencí města upachtěna koalice proti vítězné TOP09 vedené Milanem Schweigstillem, vynesly Ctirada Mikeše do pozice starosty. Události povodní, naprosto skvěle zvládnuté PR, pak z Mikeše udělalo pro mnohé nedotknutelnou modlu. Ctirad Mikeš stále v pozadí pilně pracuje na svých vztazích s důležitými lidmi ve městě a formou služeb a protislužeb si vybudoval značný vliv v politických, podnikatelských i vlivových sférách města.

3. Andrej Varady

Pozemkový a realitní magnát. Člověk s neuvěřitelným talentem na koupi pozemků a jejich následné zhodnocení. Díky svému bohatství se stal osobou s neformálním vlivem na rozhodování města. Opakovaně se objevily spekulace o jeho finanční podpoře některých politických uskupení na Mělníku, jako oficiální sponzor kampaní však dohledatelný není. Jeho konkurenti v podnikání před ním mají značný respekt a často vzdávají soupeření s ním bez boje. Příklad - když se dražila Žilkova vila, byli pouze dva uchazeči. Město Mělník a Andrej Varady. Město v dražbě prohrálo.

4. Petr Kowanda

Právník a zastupitel. Prý opoziční. Je členem řady výborů a komisí města. Ovládá místní ČSSD. Ikdyž se k vlastnictví nehlásí, je veřejností považován za majitele řady nemovitostí (nejen) v centru města. Nepřehlédnutelný je jeho vliv v médiích, konkrétně Mělnicku, prostřednictvím kterého umí navazovat nové kontakty s (nejen místními) politiky, nebo je prostřednictvím článků ,,trestat” (viz mediální kampaně proti Mikešovi, proti Schweigstillovi, nebo k projednávání územního plánu).

5. Miroslav Neumann

Bývalý právník ONV, ředitel úřadu práce, přednosta okresního úřadu, starosta, místostarosta. Člověk nesmírně společenský a komunikačně zdatný a schopný dohodnout kompromisy mezi znesvářenými stranami. Ikdyž někteří podnikatelé z jeho éry Mělník pomalu opouštějí a on sám tráví důchod údajně jako mluvčí rodinného pivovaru, díky bohaté kariéře zná na Mělníku téměř každého. Udržuje si stále neformální vliv na radnici i starostu Mikeše. Vlivným zůstal i v ODS, jíž na Mělníku předsedá jeho zeť.

Nevešli se...

Prozradíme i další jména, o kterých jsme vedli diskuzi, mezi top5 jsme je ale nakonec nezařadili: Milan Němec (politik, ředitel školy), Bettina Lobkowicz (podnikatelka), Zuzana Kareisová (ředitelka MEKUC), Martin Krob (spolupracovník Jaroslava Tvrdíka, ředitel SK Slavia Praha) Roman Roubíček (podnikatel, novinář), Milan Schweigstill (místostarosta, pedagog), Zdeněk Studený (tajemník úřadu), Erwin Junker (podnikatel), Luboš Pašek (podnikatel) a Zbyněk Šnajdr (politik a podnikatel).

Žebříček berte, prosím, jako subjektivní názor redakce.

U tradičního formátu nashledanou za týden. A budeme psát třeba o tom, že kvůli městským dotacím na sport vedou některé oddíly černé duše...

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. 5 (Meky, 20.11.2017 8:53:05) Odpovědět

  U pětky si doplňte účast na kampani Horáček prezident.

 2. Prosba (Milena, 20.11.2017 10:22:24) Odpovědět

  Dodělejte celý žebříček prosím, spoustu lidi neznám, ráda bych se o nich něco dozvěděla.

 3. - (Jana Š., 20.11.2017 12:26:14) Odpovědět

  Dobrý den, diskutovali jste i jména Jitka Čvančarová, pan Faltys a Rudolf Kraj?

 4. myslíte to vážně? (Bla, 20.11.2017 13:09:08) Odpovědět

  Hérečka Čvančarová je vlivný člověk? To je opravdu úpadek

 5. A co třeba ... (Standa, 20.11.2017 18:36:35) Odpovědět

  ředitel KD Radim Vajchr?
  Je to skoro rok, co jsme v médiích četli o čtyřech fázích úpravy Karlova náměstí, hlavně budovy ,, Ameriky, která měla být sbourána. V okamžiku, kdy se do kritiky sbourání vložil Radim Vajchr, který loboval za rekonstrukci, tak už nepomohlo ani žádné uskupení pro náměstí a bylo z toho přechodně později zrušené referendum.

 6. Tajemnik ZS nikoliv JS (Byvaly zamestnanec MU, 20.11.2017 19:27:06) Odpovědět

  Tajemnik se jmenuje Zdenek Studeny. Nikoliv Jiri. Ale jinak je to kapitola sama o sobe. Nestoji mi za hodnoceni, ale davejte si pri jednani s nim na nej pozor. Solidnost, charakter ci drzeni daneho slova rozhodne nejsou vlastnosti, ktere by vyznaval.

 7. oprava, dotazy (Tomáš Malina (isoutok.cz), 21.11.2017 10:00:44) Odpovědět

  Dobrý den,
  děkujeme, že Vás článek zaujal. A to nejen podle čtenosti, ale i podle ohlasů.
  Křestní jméno tajemníka jsme opravili, děkuji za upozornění.K dotazům na zařazení dalších jmen - jedná se o pořadí vlivu na události na Mělníku, proto některé známé osobnosti nebyly zvažovány. Ale mohu prozradit že uvažujeme o článku o nejvlivnějších ženách na Mělníku, nebo o nejvlivnějších Mělničanech (tentokrát o těch, kteří ovlivňují dění v celé zemi). Uvidíme, da se do toho pustíme.
  Co je pravděpodobné - že k tématu uděláme anketu a v ní bude možné z 5-10 jmen vybrat nejvlivnějšího člověka na Mělníku.
  Těšíme se na Vaše případné náměty!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz