Mělník dluhy neodpouští!

Mělničtí zastupitelé rozhodovali, co se starými dluhy bývalých nájemníků městských bytů. A rozhodli správně - žádné dluhy se odpouštět nebudou.

Počátkem roku město vyhlásilo dluhovou amnestii - kdo by zaplatil dlužný nájem, nepočítali by se mu úroky z prodlení. Neozval se ani jeden dlužník. Staré dluhy, které dosahují výše 426.129,- korun se proto město rozhodlo odepsat a prodat je k vymáhání soukromému subjektu. Starosta Mikeš na jednání zastupitelstva prohlásil, že by považoval za úspěch, pokud by město prodejem pohledávek získalo dvacet tisíc korun. Za rozhodnutí dluhy neodpouštět, zastupitelům tleskáme. Není přeci možné, aby poctiví lidé, platící nájem a přispívající do městského rozpočtu živili parazity, kteří dostávali stejný komfort bydlení, ale své závazky neplnili. Městu tleksáme i za to, že se tentokrát nerozpakovalo zveřejnit v materiálu pro zastupitele i jména dlužníků a výši jejich dluhu. Zajímavé je, že mnozí z parazitů sice neplatí nájem, ale mají dost peněz na spoření. V takových případech město většinou vymohlo dluh exekucí. Fascinující je, že výše dluhu některých dlužníků dosahuje značných částek - například 241.580,- korun. Přestože se jedná o částku s úroky, znamená to, že takoví lidé žili bez placení nájemného v obecním bytě nejméně rok, než byli donuceni jej opustit.

Situace ovšem není o nic lepší ani u aktuálních dlužníků, u dluhů, které se ještě pokusí město vymáhat. Podle informací v Mělnickém deníku například jedna nájemnice dluží městu 1,8 milionu korun. Pokud by tato nájemnice využila dluhové amnestie, zaplatila by městu pouze dlužné nájemné - zhruba 350 tisíc korun. V praxi to znamená, že v městském bytě tato paní vydržela žít zhruba tři roky bez jediného uhrazeného nájemného.

„Je to možná ostré řešení, ale odpuštění dluhů by nebylo výchovné. Z hlediska slušnosti je špatné dluhy neřešit. Dlužníci nemohou dělat, že se jich to netýká," poznamenal pro Mělnický deník Ctirad Mikeš. My poznamenáme, že tento správný postup by měl být doplněn ještě o jeden. Totiž o rychlé vystěhování uživatelů městských bytů, kteří nejsou schopni nájemné uhradit. Je to i pro jejich dobro - nebudou po letech čelit milionovým exekucím.

O tématu psal také Mělnický deník.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. bohulibé (x, 21.10.2015 11:49:29) Odpovědět

    Ted jen jestli tu dluhovou amnestii dostali včas neplatiči do schránek. Nějak se mi nezdá, že by jisté skupiny obyvatel brouzdali po netu.

  2. Exekuce (Danka, 22.6.2016 23:51:47) Odpovědět

    Taky proč odpouštět co si nadrobí to si sním. Bohužel. A pokud si u někoho nejste jistí exekucí stačí kouknout zde http://www...............
    ===pokud máte zájem o reklamu, zaplaťte si ji. Redakce===


end is near

Kontakt

iSoutok.cz