Mělník otevřel novou školku

Na Mělnickém sídlišti „Sportovní“ byla počátkem ledna otevřena nové školka. Dvě třídy pojmou padesátku dětí. Město tak reagovalo na dlouhodobý problém s kapacitou svých zařízení. Organizačně tyto nové prostory spadají pod MŠ Pohádka.

Na téma mateřských škol a množství odmítnutých dětí se vedla živá diskuze v létě 2012. Někteří rodiče doporučovali umístit děti do školek v blízkém okolí, například v Lužci nebo v Liběchově. Kritériem pro přijetí dítěte do školky na Mělníku byl datum narození bez ohledů na další skutečnosti. I toto bylo terčem kritiky některých rodičů – argumentovali, že některé maminky jsou doma na mateřské s menším dítětem a starší chodí do školky, kde zabírá místo některému z jedináčků. Navýšením kapacity mateřských školek by se tak situace měla přeci jenom o něco zlepšit.

Rodiče by však neměli zapomínat na to, co je pro děti nejlepší. Není to totiž stát nebo město, kdo má povinnost o dítě se postarat. Největší odpovědnost za dítě, jeho rozvoj a péči o něj musí mít vždy rodiče. „Nejpřirozenější a nejvhodnější pro zdravý sociální vývoj dítěte je jeho setrvání u rodičů co nejdelší dobu. Školky v žádném případě nemají nahrazovat rodinné funkce, sebelepší učitelka nedokáže dítěti nahradit pečující rodiče. Ve věku do čtyř let se vytváří řada návyků a sociálních projevů, které jsou pak člověku celý život vlastní. I proto je důležité, aby se rodiče dítěti dostatečně věnovali. Samozřejmě, pokud si to ekonomická situace rodiny žádá, nezbývá, než po nezbytně nutnou denní dobu dítě do péče učitelek svěřit. Naštěstí školky u nás fungují dobře a není to pro vývoj dítěte žádná tragédie,“ řekl nám dětský psycholog Cyril Hýv. Jako zajímavost pak uvádí praxi některých severských zemí, kde školky nabízejí rodičům hlídání dětí v odpoledních a večerních hodinách. „Jedná se o propopulační opatření některých severských regionů. Detaily si, z dovolením, domyslete sami…,“ Ostatně obdobnou službu začali nabízet již i některé soukromé školky v Čechách a zejména v letních měsících registrují veliký zájem rodičů.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz