Mělník uctí Palacha, dorazí i návštěva z Rumunska

Město Mělník se chystá na připomínku studenta Jana Palacha. Vzpomínková akce proběhne v gymnáziu i u památníku v Jungmannových sadech v pátek 16. ledna. Proč se na letošní vzpomínce podílí lidé z Rumunska, kdo byl Jan Palach a jak o něm smýšlejí komunisté?

Vzpomínka na Jana Palacha začne v pátek 16. ledna 2015 v 11 hodin promítáním dokumentu rumunské televize o L. Babesovi v budově mělnického gymanázia, které nese Palachovo jméno. Následovat bude diskuze studentů s historikem Pavlem Žáčkem a rumunským historikem A. M. Cioroianem. Přítomna bude také velvyslankyně Rumunska Daniely Gitman.

Od 14.30 hodin pak proběhne tradiční pietní vzpomínkové setkání u památníku Jana Palacha a také odhalení pamětních desek na původní budově gymnázia, kde Jan Palach studoval.

Proč zástupci Rumunska?

I v Rumunsko má totiž svého Palacha. Byl jím elektrikář a malíř, který se upálil v březnu 1989 ve svých 47mi letech na protest proti komunistickému režimu ve své zemi. Zanechal zprávu: ,,Stop vrahům! Brašov = Osvětim.” V roce 1997 byl Babes prohlášen za hrdinu. (pozn. redakce: ve zprávě úřadu se píše o zanechané zprávě ,,Stop vrhům!” Předpokládáme, že jde pouze o překlep :-)

Kdo byl Palach? Oběť režimu nebo nemocný člověk?

Pokud Vás zajímá životní příběh Jana Palacha, existují skvěle zpracované stránky, které jsou multimediálním projektem Univerzity Karlovy. Naleznete na nich například řadu dobových dokumentů a připomínku dalších lidských pochodní. Stránky jsou zde: http://www.janpalach.cz/

No a pokud byste snad zatoužili po názorech mladých komunistů, jejich pohled na osobu Palacha naleznete například zde: http://www.ksm.cz/z-domova/deset-let-od-upaleni-zdenka-adamce.html

Zdroje: Město Mělník, janpalach.cz, ksm.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz