Mělník v šoku - ve škole utíkal pět měsíců plyn

Od září 2013 až do ledna 2014 utíkal v budově Základní školy na Pšovce bez povšimnutí plyn. Město Mělník podává trestní oznámení pro obecné ohrožení, musí však spolu se školou zaplatit přes milion korun. Věc šetří Policie, město bude po viníkovi škodu vymáhat.

Plyn v ZŠ Pšovka utíkal pět měsíců

Neuvěřitelná zpráva přistála v našem mailu od matky dítěte, které navštěvuje Základní školu na Pšovce (její jméno z logických důvodů neuvádíme). Oznámila nám, že ve škole dlouhé měsíce utíkal plyn, aniž by si toho kdokoliv povšiml. Vyjádřila obavy o bezpečí své dcery a rozhořčení nad skutečností, že si škola situaci uvědomila a zjednala nápravu až po obdržení vysoké faktury. Uvedla, že v prvních okamžicích, kdy se informaci dověděla, prožívala šok.

Její slova se nám podařilo potvrdit až z materiálů předložených mělnickým zastupitelům s nenápadným názvem: “ZŠ Pšovka - navýšení příspěvku - změna ZU” (bod č. 69 na jednání zastupitelstva dne 5.5.2014, dokument dostupný na www.melnik.cz). Návrh předložený zastupitelům požaduje navýšení příspěvku škole z městského rozpočtu o 717.000,- korun, které by sloužily na úhradu více než milionovému dluhu za plyn. Faktura, kterou vystavil dodavatel plynu dosahuje výše 1.077.113,60 korun. Škola zatím z vlastních zdrojů uhradila 215.418,82 korun.

“V polovině roku 2013 přešla ZŠ Pšovka k novému poskytovateli plynu,” začíná osmibodové zdůvodnění ředitele školy předložené zastupitelům a dále pokračuje: “V den výměny (6.2.2014) /plynoměru - pozn. redakce/ pan. R. v přítomnosti mé a školníka zjistil, že jsou otevřené odvzdušňovací ventily, což s největší pravděpodobností způsobila firma, která prováděla předsezónní kontrolu,” popisuje dokument zjištění úniku obrovského množství plynu z budovy mělnické školy. RWE zatím vyšla škole vstříc s odpuštěním úroků z dluhu, pokud bude celá více než milionová platba za plyn uhrazena do 30.6.2014.

Podle informací, které se nám nepodařilo zcela potvrdit a uvádíme je tedy jako možná nepřesné, škola sice každé tři měsíce opisovala stavy plynoměrů, extrémní odběr plynu si však nikdo neuvědomil.

Město se obrátilo na Policii, ta prošetří obecné ohrožení

O vyjádření jsme požádali město Mělník, nezáviděníhodným dotazům se postavila čelem mluvčí radnice Helena Vavřinová: “Od září 2013 do ledna 2014 došlo k úniku plynu z odvzdušňovacích ventilů, které byly otevřeny po revizi plynového zařízení.  Ventily jsou nad úrovní střešní krytiny, plyn tedy unikal mimo budovu školy.  Město  Mělník podalo trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci obecného ohrožení. V současné době věc šetří orgány činné v trestním řízení. Podle výsledků šetření bude město částku (více než 1 milion korun) požadovat na osobě, která tento stav zapříčinila. Město ovšem musí vzniklé náklady uhradit do 30.června 2014 společnosti RWE.”

Zdroj: Podklady pro jednání zastupitelstva 5.5.2014 (www.melnik.cz), Město Mělník

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. - (Miroslava, 2.5.2014 9:06:44) Odpovědět

    Čekala bych info od školy. Ta mlčí, kde nic tu nic. Klídek a jede se dál.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz