Mělníku hrozí, že přijde o miliony

Firma, která od roku 2008 jednala o rekonstrukci náměstí Karla IV. se s městem Mělníkem soudí o zmařenou investici. Požaduje již dva a půl milionu, podle starosty hrozí částkou jedné miliardy korun. Soud prvního stupně nárok na odškodné uznal.

Na konci srpna jsme jako jediné médium o případu informovali. Počátek dnešních problémů lze vystopovat v roce 2008. Tehdy na radnici dorazil podnikatel Karel Jelínek, majitel zámku Jiří Lobkowicz a zástupce britské investiční společnosti St. Wenceslas Property Fund a dle článku v Mělnické radnici z té doby jednali s městem ,,o exkluzivní dohodě na zajištění finančních zdrojů pro revitalizaci náměstí”. Firma v České republice založila společnost St. Wenceslas Melnik s.r.o. Přestavba měla stát až jednu miliardu korun! Více jsme psali v článku: Firma se soudí s Mělníkem kvůli náměstí Karla IV.

Společnost se poté, co město po roce 2010 od dohody odstoupilo (z právních důvodů nyní město používá termín, že ukončilo vyjednávací proces), rozhodla domáhat se odškodného za zmařený projekt - zejména za vynaložené náklady. Nejprve částku vyčíslila na 150 tisíc korun, nyní však již nárokuje 2,5 milionu. Podle vyjádření starosty Ctirada Mikeše však může chtít nárokovat po městu až hodnotu celého projektu, tedy miliardy korun.

První soudní rozhodování proběhlo u mělnického soudu. Soud zatím nerozhodoval o výši odškodného pro společnost St. Wenceslas, pouze o oprávněnosti nároku na odškodné. A oprávněnost požadavku uznal. Většinovým vlastníkem (99%) společnosti je firma HPFM Prague s.r.o. (obchodní podíl získala v roce 2009). Společnost HPFM Prague s.r.o. pak ze 100% vlastní frima Hunter real estate investment manager (LTD) registrovaná v Irsku. Nutno napsat, že firma není prázdnou schránkou a realizovala například stavbu a následný leasing hypermarketu v Berouně.

Co o záležitosti řekl starosta na jednání zastupiteltstva?

,,Vede se zde velmi složité právní řízení. Myslím, že v roce 2011 město odstoupilo od dohody s investorem na náměstí Karla IV., investice přes jednu miliardu, a oni po nás požadují náhradu vzniklých nákladů. Ta částka, kterou požadují, je odhadovaná na minimálně 2,5 milionu. Řeknu něco, a zapomeňte to, firma nám vyhrožuje částkou jedné miliardy s tím, že tvrdí, že jsme ji zhatili projekt za jednu miliardu. Nemůžeme si dovolit neučinit všechny kroky, abychom neuhájili zájmy města. Projekt jsme naštěstí ukončili, protože kdybychom pokračovali dál, byla by to tragédie pro toto město.”

Právník města Mgr. Klimeš, který Mělník ve sporu u soudu zastupuje, na jednání zastupitelstva upřesnil, že spor se vede o tzv. předsmluvní odpovědnost. Město si na pomoc přizvalo také konzultanta - právní kancelář. Ve spolupráci s touto kanceláří bylo vypracováno odvolání proti rozsudku, o jeho osudu bude rozhodovat krajský soud.

Z titulní stránky Mělnické radnice 11/2008:

Melnicka radnice

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. děs (Aleš Hašák, 27.10.2015 9:27:02) Odpovědět

    Chudák Mikeš, co na něj ještě vypadne za kostlivce?

  2. - (Mirka, 27.10.2015 12:56:25) Odpovědět

    Jakým krokem vznikla škoda? Jednáním s investorem nebo odstoupením od smlouvy? Město by mělo zažalovat toho kdo škodu způsobil.

  3. nadpis (Šťoural, 27.10.2015 14:54:52) Odpovědět

    K čemu si město platí právníka, který nedokáže sám vypracovat odvolání?


end is near

Kontakt

iSoutok.cz