Město má cesty dobré pro trpaslíky

Myslím, že to zná každý. Těšíme se, až po zimě příroda zezelená, stromy obrazí listím a rozkvetou. A pak přijde ten méně příjemný okamžik. Větve stromů pod tíhou nabyté vláhy a vahou listů poklesnou. A vytvoří na mnoha místech cesty dobré leda tak pro trpaslíky.

cesta pro trpaslíka

Jedna z cest na mělnickém sídlišti Pivovar. Větve padají do výška cca 25cm nad úrovní chodníku.

A lidem, kteří dávají pro pohyb městem přednost chůzi před jízdou autem nezbývá, než se stát vandaly, kteří vyšlapávají cestičky v trávě. Ty pak na sídlištích oku příliš nelahodí. Jenže co naplat, kvůli neprořezaným stromům a keřům přeci nezačneme jezdit autem. Má smysl na taková místa upozornit radnici? Udělá s tím něco? Pojďme to vyzkoušet!

Nedostatky na Mělníku můžete zasílat na: mu@melnik.cz

Nedostatky v Neratovicích můžete oznamovat formulářem na webu města ZDE.

Nedostatky v Kralupech můžete zasílat mailem na: mesto@mestokralupy.cz 

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. bez stromů nemůžeme žít (Anna Spěváčková, 13.5.2015 14:52:50) Odpovědět

  Někdy je převis větví záležitost pouze dočasná, trvá pár dní, než opadají květy nebo plody. U nás v Neratovicích se takto dožadují pokácení myrobalánu u průchodu v paneláku v ulici Na Výsluní. V místě otočeném k jihu rozrostlý myrobalán od jara do podzimu stíní obyvatele i kolemjdoucí sedící na lavičce pod stromem. Na jaře je oblažuje bílou záplavou květů. Jenže na podzim je obalen drobnými jedlými chutnými, plod, které padají na zem a navštěvují je těsně před zimou (a Před smrtí) vosy. A v tom okamžiku vzplane boj některých lidí proti plodům a vosám. Ne proti firmě 1. polabská, která by měla denně plody uklidit a tím by zabránila náletu vos. Když už se zde nějaký pracovník objeví, zamete plody na trávník a nic se nevyřeší. Vody lidé odhánějí, mávají rukama,tak se nedivme, že někoho bodnou žihadlem. Myslíte si také, že takový strom je nutné pokácet? Já ne.

 2. překlep (Anna Spěváčková, 13.5.2015 14:54:31) Odpovědět

  chutnými plody, které...Vosy lidé....Děkuji za pochopení.

 3. tip (Emerich Erdos, 14.5.2015 7:17:05) Odpovědět

  Děkuji za tip, myrobalán třešňový je nepůvodní invazivní druh, požádám Ing. Svobodu,aby zvážil jeho odstranění.

 4. nepůvodní stromy do ČR nepatří (Lev Heřkowitz, 15.5.2015 7:29:52) Odpovědět

  Jak správně napsal p. Erdos, invazivní a nepůvodní druhy zde nemají co dělat. Uživatelka Anna Spěváčková zřejmě není odbornice na ekologii, proto třeba netuší, že jeden nepůvodní druh může způsobit tzv. ekologickou katastrofu. My myslivci, kteří máme přírodu rádi, víme, že přírodu je třeba neustále regulovat! Jinak by to začalo jedním stromem špendlíku, pokračovalo tím, že si někdo svévolně a bez povolení vysází ve městě stromy (jak bezelstně nedávno přiznala pí Spěváčková na neratky.cz - jeslipak víte, že jste tím porušila z. o městech a obcích a neratovickou vyhlášku?) a skončilo třeba tím, že po městech budou běhat zajíci, divoké kočky, nebo divočáci.
  Paní starostka byla demokraticky zvolena a jistě ví, co je pro Neratovice dobré.

 5. jako kapři v Austrálii (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.5.2015 9:11:34) Odpovědět

  Je to ostatně podobné, jako vysazení kaprů v Austrálii. Tam, pokud ji rybář uloví a nechá žít, zaplatí dokonce pokutu. Kapry přitom v Austrálii nikdo nejí, končí v odpadu. Cituji: Ne všude ve světě však kapr vzbuzuje nadšení jako kdysi ve středověkých Čechách. V Británii a v severozápadní Evropě je považován za plevelnou rybu bez valné sportovní hodnoty a navíc s podřadným masem. Vážnějším problémem se však kapr stal v teplejších oblastech světa. Zde se mu daří mnohem lépe, podstatně rychleji roste a množí se. Zatímco v chladné Anglii dosahují čtyřletí kapři jen něco přes jeden kilogram, v Čechách už jsou to dva kilogramy i více a na jihu Francie váží stejně staré ryby již tři až čtyři kilogramy. Právě v teplých vodách může kapr, dostane-li se do volné přírody, narušit celý ekosystém.

  Potíže někdy působí i tam, kde je kapří maso oblíbenou lahůdkou, jako v některých afrických jezerech, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii. Opravdu nevítaným hostem je na jihovýchodě Spojených států, kam byl dovezen koncem 19. století na žádost přistěhovalců ze střední Evropy. Dnes ho tu přitom nikdo na jídlo neloví, pouze malá část kapřího masa se zpracovává do konzerv pro psy.

  Úplnou pohromou je kapr v Austrálii. I zde ho vysadili přistěhovalci z Evropy. Protože ho ale většina lidí nepovažuje za rybu vhodnou k jídlu, mohl se nerušeně rozmnožit. V tom je kapr opravdový borec: samička totiž každoročně vyprodukuje až milion vajíček. Méně plodné původní druhy nedokážou vetřelcům konkurovat a jsou na pokraji vyhubení. Například v říčním systému Murray-Darling tvoří kapři údajně 90 procent rybí biomasy, tj. z deseti kilogramů rybího masa zde je devět kapřího. Ryby jsou pak (pochopitelně) kvůli přemnožení a nedostatku potravy vyhublé (a tím i pro nějakého Australana, kterého by třeba napadlo ochutnat kapří maso, docela nechutné).

  Ochránci přírody se snaží omezit množství australských kaprů za každou cenu. Na březích řek a jezer visí plakáty vyzývající rybáře, aby tyto ryby hubili. Člověku, který by ulovil kapra a pustil zpět do vody, hrozí pokuta až tisíc australských dolarů (tj. asi 18 tisíc korun).
  zdroj: Reflex

 6. jsem rád, (Lev Heřkowitz, 15.5.2015 14:19:33) Odpovědět

  že jste, pane redaktore, upozornil na rizika ekologické katastrofy, která Neratovicím hrozí!

  Lev H.

 7. viďte, (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.5.2015 17:38:20) Odpovědět

  pan Hrabal by by měl radost :-)

 8. ký žal..... (Anna Spěváčková, 20.5.2015 20:23:19) Odpovědět

  Ach, pánbíčku na křížku, další magoři. Myrobalán třešňový prý je invazivní druh. Dejte si mokrý hadr na hlavu a počítejte do sta. Pak sepište závěť a odeberte se do příslušného léčebného zařízení.

 9. :) (Adámek, 21.5.2015 6:43:09) Odpovědět

  Anno, potkáme se tam?

 10. jediný skutečný magor (Lev Heřkowitz, 21.5.2015 16:44:05) Odpovědět

  se sám ozval.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz