Město vrací úder. Nutrie čeká odchyt.

Město Mělník přistoupilo k razantnímu snížení populace nutrií v parku Na Podolí a na říčce Pšovka. V současné době dochází k jejich odchytu, v místě zůstane pouze jeden pár. Oblíbená zábava rodin s dětmi - procházka a krmení, tak asi brzy skončí.

Město Mělník vydalo zprávu tohoto znění: ,,Během posledních tří let se radikálně zvýšila populace nutrií, které žijí v jezírku v parku Na Podolí. Odsud se postupně rozšířily po celém toku říčky Pšovky. Okusují a ničí veřejnou zeleň, v břehových svazích si budují své nory a narušují stabilitu břehů. Z těchto důvodů muselo město přistoupit k razantnějšímu řešení a momentálně se provádí odchyt nutrií. V jezírku zůstane pouze jeden pár nutrií a v budoucnu bude udržována populace těchto zvířat v přijatelné míře.

V letošním roce by měla být realizována druhá etapa revitalizace jezírka, kterou město začalo realizovat již v minulém roce. O finančních prostředcích na tuto etapu rozhodnou zastupitelé na svém zasedání 23.března.”

Hlodavec, který je chovaný především na kožešinu a maso tak z parku téměř vymizí a jeho spatření bude spíše vzácností. Nutrie jsou schopné rozmnožovat se celý rok, pohlavní dospělosti dosahují po čtyřech měsících života. Březost trvá krátce přes čtyři měsíce, v jednom vrhu se obvykle rodí pět až šest mláďat. Nutrie může být nositelem druhů parazitů, které jsou přenosné na člověka (zejména Strongyoides myopotami). Jaký bude osud odchycených mělnických nutrií (zda půjdou na maso nebo na kožešiny, případně jim bude osud milosrdnější) zpráva neuvádí.

Pozn. red.: Netušíme, co je na tom pravdy, ale dostalo se k nám tvrzení, že v parku Na Podolí mělo být původně umístěno více živočišných druhů jako kozy a vepři a měl zde fungovat jakýsi zookoutek. Údajně i nutrie byly na jezírku původně cíleně vysazeny. Za případné doplnění této informace v komentářích nebo na náš mail děkujeme.

zdroj: Město Mělník, Wikipedie

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Nutrie (Anonym, 15.2.2017 20:41:14) Odpovědět

  Dobrý den.
  Upřímně řečeno mnohem větším přenašečem parazitů jsou i lidé, kteří jedí syrové nedostatečně upravené maso. Zde v lokalitě žije stříbrná varianta nutrie, která je v ohrožení. Neexistuje důkaz, že by nutrie přenášela parazity. Pokud se samozřejmě budete hrabat v jejích výkalech či svých výkalech tak to se snad může nakazit každý.
  Nezlobte se na mě, ale původní vegetaci zde ničí pubertální výrostci. Navíc jsem byla několikrát svědkem, když jsem zde v mrazech krmila nutrie mrkví, kačeny slunečnicí a chráněného ptáčka, který zde žije. Jak na nutrie zde hází kameny pubertální výrostci. Největším ničitelem vegetace na zemi je člověk. Navíc házení kamenů na živého tvora je týrání převzaté z dob středověku.
  Navíc obyvatelé Mělníka jsou ne vždy vzdělaní v přírodopise a všimla jsem si, že si Nutrie pletou s krysou. Upřímně řečeno, není lepší ve městě kde je málo zeleně kromě pár parků. Kdy jiná města mají lesy, velké parky kde se prohánějí veverky a vše možné a nikomu to nevadí. Vám se líbí park kde je jen pár stromů, lavičky a fetáci? Mě ne. Rodiny s dětmi tuto lokalitu vyhledávají a já také. jen kvůli těm ptáčkům a nutriím. Jinak by mi ten park přišel absolutně nezajímavý. A není lepší mít zde zvířatka za kterými rodiny chodí než tam vidět fetáky a pubertální výrostky co se nudí a jen páchají trestnou činnost tím, že na nutrie házejí kameny.
  Lokalita je sice monitorována a sama tam chodím furt s mobilem a neváhám si někoho jak týrá zvířata i natočit či jim něco říct. Ale co zmohu proti 5ti pubertákům co jsou alkoholem a drogami opojení??? Proč do parku občas nepošlete policejní hlídku. Aby tam některé ty chráněné tvory občas okoukla jestli jsou v pořádku. Stabilitu břehů nutrie vůbec nenarušují léta je sleduji mají noru a tu si obývají. Naopak jsem si všimla u nás na vesnici, že vyčistily potok.
  Navíc naštvete spoustu lidí, rodin a ochranáře a milovníky zvířat. My nejsme jako vy, že by nás bavilo se dívat na party děcek co v parku fetují a raději se díváme a krmíme zvířata. Což je mnohem užitečnější než z důvodu nenávisti k živým tvorům je likvidovat.
  Měli by jste být naopak hrdí že zde na Mělníku žije stříbrná variace, která patří na třetí stupeň ohrožení v červené knize. Navíc ostudou je, že sem chodí děti a hází na zvířata kameny. Naše děti by to nenapadlo, což svědčí o určité nevzdělanosti a špatné mentalitě.
  Doporučovala bych vám více se věnovat sázení stromů v parku, je je jich tam poskrovnu. A když už víte že zde toto jezírko je a lidi jako já tam chodí krmit a podle mě tohle je jediné hezké místo zde. Jiná města mají ZOO, botanické zahrady, takže bych doporučovala spíše to jezírko obohatit o více druhů a více to místo chránit. V dnešní době je přírodních krás opravdu málo. Děkuji, že se zamyslíte nad tím, že nejen zeleň, ale i zvířata jsou důležitá.
  Já jsem z toho místa v parku nadšená. Protože zvířat v tomto městě moc nemáte. Jiné kraje mají CHKO, mají rezervace a vám vadí to, že tady máte oproti jiným městům tak málo zvířat a ještě by jste je chtěli likvidovat. Což lidi jako já se zamýšlí nad tím, jestli náhodou to není Vaše nenávist vůči zvířatům???Myslíte si, že tady ve městě máte dostatek zábavy a kroužků pro děti?
  Vaše děti se poflakují právě v tomto parku a doma jim rodiče nevysvětlili, že házení kamenů na zvířata je trestný čin. Pokud by jste v tomto parku udělali i ZOO koutek bude vám tam chodit více lidí. Jenže to by jste museli ty zvířata více chránit.
  Zamyslete se nad sebou. Zvíře má taky právo na život. Nejen vy.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz