Míří kauza Rath i do Mělníka?

knihovna-litvinov.cz"Divný, že tam nevyšel ten Mělník," podivuje se Rath. "No to je mně taky divný," přikyvuje Pancová. "To nechápu. No tak Dolejše zpenalizujeme," pronese Rath. Tyto věty se vyskytují v odposleších Davida Ratha a v jeho trestním spisu. Pátrali jsme, co mohou znamenat.

Když se David Rath stal hejtmanem, vyměnil téměř všechny pracovníku úřadu Regionální rady. Právě tento úřad totiž spravuje veškeré Evropské peníze, které do Středočeského kraje proudí. Právě těchto peněz se také týká většina vyšetřování bývalého hejtmana. Poslanec Dolejš pak byl předsedou Středočeské sociální demokracie a hlavně jedním z nejvěrnějších souputníků Davida Ratha. Na krajském úřadě se traduje, že byť neměl žádnou krajskou funkci, účastnil se jednání Rady Středočeského kraje. Tedy orgánu, kam například opoziční krajští zastupitelé měly vstup zapovězený, stejně tak samozřejmě i veřejnost.

Ale zpět k Mělníku. Policie údajně pracuje s následujícími verzemi:

1)      Jednalo se o zmanipulovanou zakázku některé z organizací kraje. Jako nejpravděpodobnější se pak jeví některý z projektů financovaných právě prostřednictví Středočeské Regionální rady. Může se tedy jednat o stavební projekty nebo vinici hejtmanku. Výběrové řízení v tomto případě prováděl kraj sám, případně jím najatá firma.

2)      Nejedná se přímo o město Mělník, ale některý z projektů, který řešili lidé z Mělníka. Konkrétně například krajský radní Milan Němec. V posledním období před volbami se hlásil k projektům například opravy obecního úřadu v Chlumíně, rekonstrukce základní školy v Chlumíně, mateřské školy v Chlumíně a v Kojeticích. Výběrová řízení v těchto případech prováděly firmy, nikoliv obce. A „ty správné“ firmy mohly být obcím doporučeny jako podmínka přidělení dotace.

3)      Jednalo se o Evropské peníze mířící přímo na Mělník, konkrétně se mohlo jednat o druhou etapu revitalizace centra města. V této souvislosti prošetřuje policie jisté sponzorské peníze pro sociální demokracii, které mají mít původ v jedné z Mělnických firem nabízejících poradenství v oblasti dotací a Evropských projektů. Projekt byl po komunálních volbách velmi pozměněn a zlevněn. Právě toto počínání ukazuje, že podezření téměř jistě nepadá na současného starostu Mělníka, rovněž sociálního demokrata Ctirada Mikeše.

Na konečné výsledky policejní práce si budeme muset počkat. Jedno je však jisté – o Mělníku nemluvil Rath náhodou. A někdo se tedy musí bát…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz