Mistr Dini a další kuriozity vinobraní

Za největší celebritu Mělnického vinobraní lze považovat návštěvu mistra Diniho, účastníka talentových soutěží na TV Prima i TV Nova. Mistr Dini je pouliční podivín, který se nechává spoutat náhodnými kolemjdoucími do řetězu a následně se z něj za pár drobných dostane.

Mistr Dini, vlastním jménem Zdeněk Kožíšek (62 let) se takto protlouká životem již dvacítku let. Na sobě nevábné oblečené, v puse čvaňháka a když se rozmluví, spustí neuvěřitelný sled příhod, zážitků a svých názorů na svět. Hrabal hadr… Nevím, čím to je, ale mám pro podobné typy lidí určitou slabost. Možná se ve mně probouzí zvědavost, možná svým způsobem závist nad dobrodružstvími, která nutně musí takto žijící lidi provázet. Možná i proto považuji za jednu z nejlepších knih českého (no vlastně trochu kanadského) autora cestopis „Autostopem kolem světa“ od Jiřího Svobody, který své autentické zážitky z cest ve stylu beatnické literatury zaznamenané perem prodával v devadesátých letech na Václavském náměstí a pravděpodobně se tak i s mistrem Dinim setkal. Mimochodem knihu Jiřího Svobody si můžete stáhnout na www.ulozto.cz .

 

Zatímco mistr Dini je úsměvná část vinobraní, z jiné věci mi bylo dost smutno. Bylo mi líto zvířat. Konkrétně dvou malých lvíčat, se kterými se mohli lidé za peníz vyfotit („atrakce“ byla pod branou). Když jsem si na to partnerka hlasitě postěžovala, dostalo se jí odpovědi, že jsou cirkusoví a musí si zvykat. No jestli bych se radši nenechal uštknout hadem, než být takovým cirkusovým lvem – strojem na peníze. Obdobně se mi nelíbili velbloudi a poníci vozící děti v tom nejhlučnějším pouťovém prostředí. Je opravdu nutné ze strany města pronajmout prostor každému, kdo o něj požádá? Opravdu není možné zvířecí atrakce odsunout někam z dosahu kolotočů a koncertních pódií?

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz