Moderní úpravy měst? My říkáme ANO!

Moderní architektura pomalu, ale jistě, proniká i do měst na Mělnicku. Posledním projektem je záměr na oživení prostranství před Společenským domem v Neratovicích. Co se nám na projektu líbí a čeho se bojíme?

Architektonická díla, která se z našeho pohledu povedla, jsou k vidění na Mělníku (revitalizace centra), v Kralupech (nyní stavěná nová radnice) i v Neratovicích (Česká spořitelna, v původní podobě, dnes ale poněkud sprzněný Dům kněžny Emmy). Právě Neratovice a Kralupy mají mimořádné předpoklady pro rozvoj moderních architektonických a urbanistických projektů – jsou pouze minimálně zasaženy historicky významnou výstavbou a plánování je tak možné takřka bez omezení. Zároveň s tím se ale vynořuje i veliké riziko – města budou roztříštěna do několika malých nesourodých celků. Poněkud se v tuzemsku nenosí velké architektonické plány pro celé území města (a to se týká také všech tří měst, kterým se na blogu věnujeme). A to brzdí naše nadšení jinak z velmi hezky navržené úpravy prostranství v Neratovicích. Poté, co prošla částečným „faceliftem“ před několika lety část neratovického náměstí před výškovou budovou úřadu, nyní by měla být v jiném duchu provedena rekonstrukce bezprostředně sousedícího prostoru. Ideálním prvkem, jak různé styly v sousedství vizuálně propojit je použití stejného mobiliáře (lavičky, osvětlení, …). Právě na to to ale dosud u zmíněného projektu nevypadá. Kritiku na kovové prvky (lavička apod.) nebereme. Italové, kteří jsou mistři designu, totiž ve většině malebných severoitalským měst používají úplně stejný mobiliář, jaký dnes zdobí mělnické centrum a měl by být použit i v Neratovicích. Přimlouvaly bychom se tedy pro použití stejného mobiliáře v celém prostoru náměstí, pak by podle našeho názoru projekt opravdu neměl chybu. Zůstalo by pouze určité riziko zvýšeného pobytu pouličních part, ale za to architekt nemůže. Za jeho velmi solidně odvedenou práci by stálo za to postavit před něj novou výzvu – úpravu vzhledu celého dnešního Společenského domu v Neratovicích. Na to, jak dnes tato stavba působí monstrózně a hrůzostrašně by vlastně nemuselo dojít k tolika úpravám, aby byla „šik“. Vyměnit obkladovou dlažbu za hladké povrchy, skleněné panely sjednotit se skly do tmavých tónů skla. Rovné plochy střechy využít pro vzrůst zeleně a aplikovat to na celou budovu, mohlo by se jednat o jednu z nejpovedenějších rekonstrukcí socialistických dominant měst. Tak třeba na to někdy dojde : - ).

Vizualizaci přestavby prostranství před Společenským domem v Neratovicích naleznete ZDE.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Pohybujete se na tenkém ledě... (Anna Spěváčková, 25.7.2013 22:48:46) Odpovědět

  Neberte kritiku vážně. Místo toho se posaďte na vaše mělnické kovové lavičky, určitě navržené italskými mistry deisgnu (prý se vám některé značné prodražily, kolik stála ta prohnutá v ulici k zámku?) v zimě nebo v létě, vždy si otlačíte...ehm...svoje pozadí, v létě jsou rozpálené, černá je zvlášť vhodná barva pro letní dny, doporučuji si sednout na vyhlídce u zámku, v neděli bude 40°C, poseďte si nějakou hodinku, jistě budete spokojeni. V chladných dnech si dejte pozor, abyste si nenachladili vaječníky...ale vy asi tyto orgány nemáte. Asi nejste staří, jinak byste odmítali lavičky bez područek, ale časem možná zestárnete. Také byste asi nebyli nadšeni z různých sedacích kvádrů, jak nám je vnutil pan architekt u pošty na rozžhavené ploše bez stínících stromů (pozor, stromy tam jsou, ale ne na správných místech, zatím stále slunce svítí od jihu a žádná změna se nechystá).
  Není nutné dodávat, že dokud byly na mělnickém náměstí dřevěné lavičky, byly obsypané lidmi. Nyní si na ně někdo občas a na chvilku sedne a za chvíli odchází. Vidíte dnes, že by lavičky byly stále obsazené? Těžko. Navíc lavičky se k sobě točí zády, to si moc nepopovídáte. Také doporučuji zeptat se lidí na mělnickém autobusovém nádraží, jak se jim sedí na kovových sedačkách, ale ne mladých lidí, pro ně tyto otázky nehrají žádnou roli.

  Pokud byste chtěli rozšířit svoje znalosti o tvorbě kvalitního městského prostoru, doporučuji knihu dánského architekta Jana Gehla Města pro lidi nebo Verejné priestory autorek Mikové, Paulíkové a Pauliniové či se zúčastnit konferencí na toto téma, úplně nejúžasnější je konference reSITE, která letos proběhla 20. a 21. června v DOXu, sešli se zde architekti z celého světa, z vlastní zkušenosti mohu doporučit. (Knihy půjčím, pokud byste o ně měli zájem, a přepošlu i přednášky z reSITU, ale jsou v angličtině.)

  Mimochodem, víte, že opravdu kvalitní městský prostor vznikne pouze ve spolupráci s obyvateli, při jejich zapojení do plánování?

  U nás v Neratovicích to není zvykem, co u vás na Mělníku? Měli obyvatelé možnost se zapojit do práce na plánování vašeho mnohokrát kritizovaného náměstí a přilehlého okolí?

  P.S: Pan architekt Hrubý, předseda neratovické komise pro správu majetku, který, jak píšete, velmi solidně odvedl svou práci, pokud ovšem velkoryse pomineme značný úbytek trávníkové plochy, kovové lavičky a skupinu tisů určených k vykácení, bude určitě rád za váš návrh na úpravu Společenského domu. Nikdy totiž veřejný prostor nenavrhoval, jen budovy a hlavně interiéry. Jen se obávám, zda město bude mít dost peněz na další výdaje, už nyní z nich máme zamotanou hlavu a neobejdeme se bez úvěru.

 2. kovové lavičky (Kytka, 26.7.2013 13:54:28) Odpovědět

  Také mě udivilo, že kritiku na kovové lavičky neberete. Jak to? Lidi přece potřebují lavičky na každodenní použití, ne jako výlev extravagance pana architekta, který se chce za každou cenu odlišit od kolegů a přetrumfnout je. Dělá přece návfh pro lidi napříč věkem, pohlavím, výškou, tělěsnými i psychickými předpoklady. Docela by mě zajímalo, kolik by takové lavičky stály, aby to nebyl domluvený kšeftík pro dovozce či prodejce.Kovové lavičky z Itálie jsou prý super drahé. Pár desítek tisíc za jednu a pak zmizí do sběrných surovin.

 3. Kovové lavičky (Jirka Antoš, 26.7.2013 14:08:00) Odpovědět

  Dobrý den, kovové lavičky mají podle našeho názoru i výhody. Například odolnost proti vandalismu, barevnou stálost atd. Na slunci není příliš rozdílu mezi dřevěnou /ano, je o něco chladnější/, kamennou nebo kovovou lavičkou /vyzkoušeno vlastním pozadím/. Kovové lavičky i navržené osvětlení jsou designově krásně čisté, moc by prostoru před SD vizuálně pomohly. Co se ceny týče - o tom tento článek nepojednává. Z jednoduchého důvodu - cena projektu zatím není, pokud se nepletu, na pořadu dne...

 4. a já si myslela něco jiného (Anna Spěváčková, 26.7.2013 17:59:38) Odpovědět

  Doposud jsem se domnívala, že lavičky se vybírají podle toho, zda se na nich lidem dobře a pohodlně sedí, zda netlačí, nekloužou, nestudí či nepálí, zda vytvářejí konverzační ostrůvky, tj. lidé k sobě nejsou otočení bokem či zády, jestli mají opěradla a područky, bez kterých se starší i mírně nepohybliví lidé neobejdou, zda jsou z příjemných, nejlépe přírodních materiálů. Zda se na nich dá sedět dlouho a lidé se cítí spokojeně. A najednou musím opravit svůj a nejen svůj názor, ale i význačných světových architektů, že rozhodující je odolnost proti vandalizmu a barevná stálost. Tak to je opravdu něco, čím budou lidé v Neratovicích nadšeni. Tam se lidé o sezení na kovových lavičkách a esteticky vytříbených taktéž kovových sedačkách poperou.

 5. počet laviček (Anna Spěváčková, 26.7.2013 23:23:47) Odpovědět

  Dnes jsem si vizualizaci znovu velmi podrobně prohlédla, pokud je to vůbec možné kvůli módní šmouhatosti, a došla jsem k číslu 48 kovových laviček a sedaček, obé bez područek, na jedné poměrně malé ploše. Vzhledem k tomu, že v některých částech Neratovic na lavičku nenarazíte (od náměstí až ke vojtěšské kapličce cca 850 m, či od křižovatky u Kavana až ke Kostomltského sadům cca 700 m není žádná, a pod.,(přitom je prokázáno, že starší člověk nedojde bez odpočinku více než 350 m) je to nepochopitelné plýtvání penězi. Na rampě na náměstí, kde jsou obchody a lidé se zde pohybují, chybí dřevěné sedáky na betonové obrubě na sezení, ale o kus dál se lavičkami a sedačkami doslova mrhá. Kocourkov.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz