Mohou se občanské nepokoje přenést na Mělnicko?

Po Duchcově, Rumburku, Litvínově a dalších místech na severu zažívají občanské nepokoje namířené proti nepřizpůsobivým občanům České Budějovice. Co je jejich spouštěčem? Jsou rizikové lokality na okrese Mělník? Postupuje Policie ČR profesionálně?

Přestože Neratovice i Kralupy zažily pochody národovců, občané, kteří protestují v Českých Budějovicích, jsou jinou skupinou. Nejedná se o novináři zesměšňované „kožolebce“, největší skupinou jsou opravdu místní lidé, kteří chtějí upozornit na problematické sdílení prostoru s lidmi, kteří žijí poněkud jiný život. Co proměnilo obyčejné sídliště v centrum střetů? Popravdě svádění aktuálního stavu na jeden konflikt na pískovišti je velkým zjednodušením. Stížnosti obyvatel na hlučné noční skupinky, které se chovají agresivně k ostatním občanům, se v Budějovicích opakují minimálně rok. Spolu s rostoucí nejistotou většinového obyvatelstva (strach o práci, strach z napadení, nepříjemné zážitky, předsudky) pak vedou k aktivizování obyvatel. A roli v hojných účastech občanů na demonstracích hraje podobně jako u povodňových turistů i obyčejná zvědavost. Stačí malá jiskra, která zafunguje jako spouštěč a nepokoje jsou na světě. Stejně, jako mainstreamová média informují poněkud podivně pouze o střetech demonstrantů s pořádkovými silami, zapomínají na skutečné důvody, proč k demonstracím dochází. Lidé chtějí větší bezpečí a respektování společenských pravidel od všech skupin obyvatelstva. Desetičlenná „noční parta“ totiž dokáže narušit noční klid pro tisíce obyvatel. Důvody, které vedou občany k protestům tak většinově nejsou rasistické. Důvody pramení z obav o bezpečí, o sociální jistoty pro skutečně potřebné a ne společenské příživníky a o vynucení si společenských zvyklostí v oblasti vzájemného soužití. V těchto oblastech zcela selhává tzv. občanská společnost. Různá občanská sdružení čerpající dotace státu nebo EU na nejrůznější projekty začleňování menšin do společnosti se v podobných lokalitách objeví jen v dobách, kdy jsou zde televizní kamery a organizují tak hloupé věci, jako kontrademonstrace, které v menšinových subkulturách posilují pocit, že jsou vyjímeční, že jejich způsoby jsou v pořádku a vlastně bychom je měli chránit jak Američané indiány (mimochodem Američané začali indiány chránit až poté, co málem jejich populaci vyhladili...). Skutečné pomoci (například k obvyklým společenským návykům, jako že normální je posílat děti do školy a živit se prací) se pak menšinám dostává opravdu pomálu. Není divu, že to ve společnosti posiluje názor o zbytečnosti občanských sdružení. Podle občanů jsou tak často dobrá pouze pro jejich majitele, zaměstnance, ale pro společnost žádnou skutečnou práci a přínos neznamenají.

Podíváme-li se na Mělnicko, musíme konstatovat, že nejméně problémů se dá očekávat v Mělníku. Přestože i zde jsou na Pšovce a v Mlazicích lokality s větší koncentrací problémovějších osob, není nám známo, že by zde docházelo ke konfliktům mezi většinovou společností a těmito skupinami. Prozatím si zde lidé žijí uzavřeně ve svých zvyklostech a to není pro společnost jako takovou obtěžující. Horší je to v Neratovicích a zejména v Kralupech. Staré Neratovice a „účko“ jsou lokality, kde se vyskytují celé rodinné klany, které nemají obvyklé společenské návyky. Občané Neratovic tak například vědí, že noční procházka ulicí Berty Pirunčíkové je adrenalin větší, než bungee jumping. Stejně tak některé ulice na levém kralupském břehu Vltavy jsou složitou směsí různých společenských a etnických skupin. Troufáme si tvrdit, že v těchto místech, pokud by došlo k vyhrocení společenských konfliktů mezi rozdílně žijícími sociálními skupinami, mohlo by na občanské protesty docházet i zde. V obou městech jsou pak problémem party mladistvých, kteří obsazují veřejné prostory jako parky, dětská hřiště a prostor určený pro děti tak mění v oázy, do kterých se rodiče s dětmi radši moc neodvažují.

Při protestech občanů v Českých Budějovicích došlo k zajímavé změně strategie zasahujících policistů. Podíváte-li se na obdobné společenské konflikty například ve Velké Británii, zjistíte, že prací policistů je udržet od sebe dvě nebo více potenciálně konfliktních skupit. V Českých Budějovicích nasadila policie do řad demonstrantů nevídané množství „tajných“ a ti občas velmi nevybíravě zasahovali proti ostatním demonstrantům. Podle řady právních názorů se Policie dopustila protiprávního jednání, když se v davu pohybovaly neoznačené a ozbrojené skupiny policistů, které následně (a někdy dost násilně) zasahovaly. V redakci se rozcházíme v názoru, zda toto chování může nebo nemůže vést k další eskalaci společenské krize (občané se obrátí nejen proti jiným vrstvám obyvatelstva, ale také proti represivní složce státu, která jim dá pocit, že stojí „proti nim“), nebo zda skutečně pomůže odhalit agresivní jedince, kteří demonstrativní vyjádření názoru na problematiku soužití zneužívají pro ukojení svých násilnických choutek. Dvě videa ze zásahu policistů, z nichž jsme takto rozpačití, přikládáme pod článek. V čem se shodneme – násilím není tato situace řešitelná. Násilí vždy plodilo pouze další násilí.

Jak tedy otázku nepřizpůsobivých občanů řešit? Podle nás není jiné cesty, než je jednoznačně přimět k dodržování společenských pravidel, zvyklostí a zákonů. V podstatné míře tito občané využívají jistot a výhod, které jim česká společnost nabízí. Musí se tedy naučit respektovat její většinové zvyklosti. Jinak musí o tyto výhody přijít. A to vidíme jako úkol politiků. Různé pokusy o soužití dle různých životních návyků ve stejném prostoru nemohou skončit jinak, než jak se o tom v pravidelných intervalech přesvědčují různá francouzská a německá města, kde v ulicích hoří auta a létají zápalné lahve, popřípadě rovnou v některých částech měst vládnou ozbrojené soldatesky různých part. A do tohoto stavu to nesmí nechat česká společnost dojít. Při obecné netečnosti tuzemských občanů by tato hrozba totiž nemusela být tak vzdálená, jak se dnes zdá…

A pokud nás budete chtít obvinit z rasismu – vynucení si pravidel většiny není žádný rasismus. Je to základní funkce demokracie!

(Pozn.: U druhého videa je rváč označený jako „Press“ nikoliv policista, ale redaktor přispívající pro Novinky.cz. To jsou věci….)

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Policie (Martin, 16.7.2013 13:49:47) Odpovědět

  U jednoho videa je vidět, jak ozbrojený policista v civilu s obuškem u pasu slovně útočí na policistu v uniformě a čeká, co uděljí ostatní. Když vidí, že se mu smějí, tak projde kordónem za ně. Na dalším je vidět střet tří policistů v civilu, kteří jednoho z nich spoutají, počkají na foto novinářů, pak vstanou, pustí ho a jdou dál :-) Komedie nad komedii....

 2. Účko (Tom, 18.7.2013 12:19:45) Odpovědět

  Dobrý den,
  ve Vašem příspěvku se zmiňujete o tzv. neratovickém "účku." Cituji - ... jsou lokality, kde se vyskytují celé rodinné klany, které nemají obvyklé společenské návyky. Nevím tedy, co znamená obrat obvyklé ( třeba to, že mi bílý, tzv. slušný zahrádkář krade okurky?), nevím jestli tam bydlíte a máte nějaké negativní zkušenosti z této lokality ( já tam nebydlím), ale tak uklizený venkovní prostor se v Neratovicích jen tak nevidí. A tento prostor neuklízí 1. Polabská, ale postarší paní - Rómka. Alespoň tak jsem to na vlastní oči ( 2 x viděl). Kéž by takovéto obvyklé společenské návyky měla naše čestná, poctivá a pořádku milná majoritní většina.

 3. Účko (Tomáš Malina - iSoutok, 18.7.2013 15:36:34) Odpovědět

  Dobrý den, děkuji za Vaši poznámku. Lokalitu zmiňoval kolega z Neratovic, já z Neratovic nejsem. Tázal jsem se ho a potvrdil, že v posledních letech se situace tam výrazně zlepšila, přesto jsou v lokalitě přetrvávající problémy, např. s nočním hlukem. Může to ale prý také souviset s blízkou hernou a nedalekou hospodou. Rozhodně se chystám v některém letním podvečeru zmíněné lokality ve všech městech osobně projít. Ještě jednou díky za Váš příspěvek.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz