Muž, který žil bez peněz. Zkusím život za 30 korun na den.

Několik posledních let jsem fascinován příběhy lidí, kteří zkusili žít úplně jinak. V naprosté převaze případů opuštění stereotypů konzumní společnosti prospělo jak lidem samotným, tak přineslo zajímavý efekt z hlediska životního prostředí. Muž, který žil rok bez peněz o tom napsal knihu. A vydělal na ní peníze na stavbu domu.

Zajímám se o alternativní možnosti bydlení a stravování. Hodně tak vím o slaměných domech, dřevostavbách, domech z palet. Vím, jaký je rozdíl u koupené a vypěstované zeleniny. Ta vypěstovaná má pro mě tři výhody – mám z ní mnohem větší radost než z koupené, vím, že při jejím pěstování nebyla použita chemie ale poctivý koňský hnůj a také lépe chutná. Od dětství se zajímám o ekologii. Ne o to, jak zabránit vlastním tělem pokácení nemocných stromů nebo stavbě dálnice, oboje je blbost. Člověk není otrokem přírody, a kdyby existovaly militantní ekologické spolky v době lovců mamutů, člověk by nikdy nedosáhl současného stupně vyspělosti civilizace a možná by již dávno vyhynul. Moje vnímání ekologie je, že nechci svým životem životní prostředí, které je společné nás všech, zatížit více, než pro celkem pohodlný život musím. A protože chci svoje hranice v úspornosti života posunout opět dál, rozhodl jsem se k experimentu. Pokusím se týden vyžít s 30,- korunami na den. Přičemž začnu skromně a do nákladů budu nejprve počítat pouze náklady na stravu. Experiment začne v příštích dnech a vyjde o něm seriál na www.isoutok.cz .

Když jsem hledal inspiraci, jak by se mi to mohlo povést, narazil jsem na internetu na moc zajímavý příběh. Jméno Mark Boyl vám asi nic neřekne. Je to Ir žijící v Británii, povoláním obchodník. Rozhodl se pro poněkud extrémní verzi – žít jeden rok bez peněz. Má to jedno „ale“. Do začátku si vzal 500 liber. Jak jeho experiment dopadl?

 • Z 500 liber mu po roce života zbyla polovina.
 • Zcela změnil své vnímání dopravy. Nejvíce cestoval na starém kole, které dostal zadarmo a přišel na to, že když jezdí na kole a cestou sbírá ovoce, houby atd., že je to vlastně jako by mu někdo platil za to, že cestuje. (za to, že se přepravoval, získal jídlo)
 • Bydlel ve starém karavanu, který dostal darem.
 • Pořídil si mobil s nulovým kreditem, hovory pouze přijímal. Mobil nabíjel ze solárního panelu.
 • Pořídil si použitý notebook, do něj zaznamenával své postřehy, z těch poté napsal knihu „Muž, který žil bez peněz“. I Notebook nabíjel pouze ze solárního panelu.
 • Za suroviny typu obilí platil u farmářů svojí prací. V knize vysvětluje, že pro něj bylo výhodné jeden den pracovat na farmě výměnou za pytel obilí, protože kdyby si chtěl sám obilí vypěstovat, práce by mu zabrala 60 hodin a musel by čekat, než vyroste.
 • Uvědomil si skutečnou hodnotu potravin. Jejich ceny v Evropě jsou zdeformované novodobým vykořisťováním afrických a asijských dělníků.
 • Vodu získával z řeky a studny, vyráběl si vlastní mýdlo a zubní pastu.
 • Potraviny získával tím, že si je sám pěstoval nebo je dostával odměnou za práci na farmě.
 • Během roku bez peněz zjistil, že nikdy nežil v takové rovnováze. Nemusel přemýšlet o rovnováze mezi prací a soukromým. Prostě žil.
 • Svou knihou o životě bez peněz vydělal na dům : - ).

Pokud Vás Mark Boyl zajímá více, vyšly o něm články ZDE a ZDE. Nebo navštivte jeho domovskou stránku (v angličtině) ZDE.

Autor J. je externím spolupracovníkem redakce.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. To půjde! (Milena, 16.6.2014 11:37:05) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Zdravím a držím palce! Už delší dobu uvažuji o tom, jak se z toho kolotoče neustálého vydělávání a placení dostat, nedělám nic jiného, než že neustále sháním peníze, které zase ihned předávám dál. Těch plateb je prostě víc, než jsem schopná vydělat poctivou prací a když už si člověk konečně oddechne, že má vše zaplaceno, vždy do toho zase něco přijde - nějaké opravy, pokuty, a opět vše začíná znovu. Je týden po výplatě, na účtu zbývá padesátikoruna a ještě je potřeba zaplati životní pojištění, úrazové pojištění, povinné ručení a daň z nemovitosti..... zkrátka do konce měsíce budu shánět chybějící čtyři tisíce, které teď ještě nemám ale vlastně i už nemám. Věřte, že s 30 ti korunami na den nebudete mít problém - kolikrát jsem vydržela se stovkou i na dva týdny a to jsme dva se synem. Velmi by se mi líbilo najít pár lidí, pro které by nebyl Sci fi výměnný obchod. Mohli bychom využít výdobytky civilizace a zapojit internet, kde by se postupně vytvořila komunita lidí ochotných poskytovat svoje služby a zboží výměnou za jiné služby a zboží a tak by se mohla výrazná část výdajů snížit. Obávám se, že úplně odbourat peníze nepůjde - nechci se vzdát úplně všeho a když už něco máte, musíte platit třeba tu daň z nemovitosti, daně z příjmu, zdravotní daň.... jak se vyhnout tomuhle? Už si představuji, jak by se tvářili na finančním úřadě při nabídce, že peníze nemám, ale jsem ochotná si dluh u nich odpracovat :-). Ale tím výměnným obchodem by se člověk vyhnul alespoň DPH a maržím pro obchodníky. Těším se na další články o vašich úspěších při obourávání peněz ze svého života.

  1. Re: To půjde! (Heinz, 22.11.2016 2:00:12) Odpovědět

   Ahoj, je tam nekdo, rad bych navazal spojeni.

 2. Obdiv (jiriprochazka, 6.4.2016 12:16:41) Odpovědět

  Obdivuji toho muže. Myslím si, že já bych to nezvládl, takhle žít. Začátky musí být hrozně těžké, vyžít se 17 000 na rok, není žádná legrace. Je ale jasné, že člověk se tomu přizpůsobí a přemýšlí úplně jinak, než doposud. V této době se spíše snažím nějaké peníze vydělat, než hodně šetřit. A to z důvodu, že peníze budou pořád víc a víc potřeba a chci hlavně zajistit rodinu a žít spokojeně. Už jsou to skoro 2 roky co jsem začal obchodovat na burze a zatím se mi celkem daří. Pokud byste chtěli také něco takové zkusit, tak se podívejte na tento web: http://opcebinarni.com/


end is near

Kontakt

iSoutok.cz