Může firma sídlit v bytě a jak změnit její sídlo? Co je daňová licence?

V dnešním článku se podíváme na to, jak vyřešit sídlo firmy na Slovensku, jak ho případně změnit a seznámíme vás i s tzv. daňovou licencí.

Sídlo firmy v bytě? Jde to.

Pokud těžiště vaší podnikatelské činnosti leží v Čechách a Slovensko přiberete jako rozšíření svého působiště, dostanete se do situace, kdy vlastně nebudete potřebovat žádné kanceláře. Přesto kvůli obchodním cestám budete na Slovensku trávit jeden, dva, nebo více dní v týdnu. Tedy tolik dní, že se vám již spíše než hotel vyplatí pronajmout si na Slovensku byt na přespávání. Podobně jako u nás je na Slovensku povinnost mít úřední sídlo firmy. A podobně jako v Čr, může být firemní sídlo v bytě. Podmínky, které je třeba splnit naleznete například na stránkách mojesidlo.sk . Podmínkou je zejména souhlas vlastníka bytu (pokud je více vlastníků, tak souhlas všech), firma musí být řádně označena. Je také třeba počítat s tím, že pokud máte v bytě uvedeno sídlo firmy, můžou vám do něj kdykoliv vstoupit například daňoví kontroloři.

Jak změnit sídlo firmy na Slovensku?

Umístění sídla firmy do bytu nebo do tzv. virtuální kanceláře se hodí spíše pro malé podnikání. Pokud se vaše podnikání rozroste, nebo pokud se přestěhuje těžiště vašich slovenských klientů do jiného regionu, je vhodné za nimi svoji firmu přemístit. Jak změnit sídlo firmy na Slovensku popisuje společnost All4Web s.r.o. Potřeba je svolání valné hromady společnosti, která změnu sídla odsouhlasí. Jednatel firmy následně podá na předepsaném formuláři žádost o změnu zápisu v obchodním rejstříku. Zapsání by mělo proběhnout do jednoho měsíce. Zároveň je třeba změnit zakládající listiny firmy a doložit právo na umístění sídla firmy v uvedené nemovitosti (souhlasem vlastníka nemovitosti.)

Daňová licence

Méně příjemnou zprávou pro zájemce o podnikání u Slovenských sousedů je snaha zavést v zemi daňové licence. O co se jedná? Slovenské ministerstvo financí spolu se snížením daňové zátěže firem rozhodlo o zavedení daňové licence, jejímž smyslem je přimět firmy k placení alespoň „minimální daně“. Počínaje rokem 2014 by se měl platit poplatek (nazvaný daňová licence), zřejmě ve výši 1.000,- Eur za společnost. Tento výdaj bude daňově uznatelným nákladem a bude se platit každý rok. Je pravděpodobné, že výška úhrady daňové licence bude odlišena podle velikosti základního jmění firmy, typu obchodní společnosti a toho, zda firma platí či neplatí DPH. No, uvidíme, kdy něco podobného napadne nějakého ouřadu u nás…


end is near

Kontakt

iSoutok.cz