Na Mělnicku jsou jedny z nejvyšších staveb v zemi. Které to jsou?

Víte, že na Mělnicku se nachází stavba dosahující bez pár desítek metrů výšky Eifellovy věže? A že tato stavba patří mezi desítku nejvyšších staveb v zemi? Pokud vás zajímá, která to je a jak veliká je ve srovnání s nejvyššími stvabami v České republice a na světě, čtěte dále.

Nejvyšší stavbou na území České republiky je vysílač Liblice z roku 1976 vysoký 355 metrů. Nejsou to Liblice na Mělnicku, jedná se o ty českobrodské. Nejvyššími stavbami v Česku jsou vysílače a komíny. A právě komíny z Mělnicka patří mezi ty nejvyšší stavby, které můžeme v naší zemi spatřit.

Komín Elektrárny Mělník, jejího druhého bloku, dosahuje výšky 270 metrů. Pouhých 30 metrů mu tak chybí do výšky střechy slavné Eifellovy věže v Paříži. Postavený byl v roce 1971 a dodnes je funkční součástí elektrárny v Horních Počaplech. I další komíny elektrárny jsou svou výškou mimořádné.

Komín neratovické Spolany dosahuje výšky 200 metrů. To mu stačí na uzavírání třetí desítky nejvyšších staveb v zemi. Pochází z roku 1976. Stejně vysoký je i komín třetího bloku Elektrárny Mělník z roku 1980. Nejvyšší stavbou v Kralupech jsou dva 160 metrů vysoké komíny továrny Synthos. Rok vzniku se nám nepodařilo dohledat. Další komíny EMĚ se s výškou kolem 150 metrů pohybují těsně pod nimi.

Komíny z Mělnicka jsou tak znatelně vyšší, než nejvyšší budovy v Česku (111 metrů vysoká AZ Tower v Brně, 109 metrů měřící City Tower v Praze). Nejvyšší obytnou budovou na Mělnicku bude zřejmě neratovický Městský úřad na Náměstí republiky nebo mělnický hotel Ludmila. Nedokážeme odhadnout, ale je to pro nás námět na další pátrání.

Nejvyšší budovou světa je podle wikipedie mrakodrap Burdž Chalífa ve Spojených Arabských Emirátech s výškou 828 metrů. Tedy přibližně tři výšky nejvyšší stavby na Mělnicku nad sebou. Druhou nejvyšší stvabou podle wikipedie je vysílač Konstantynow v Polsku (645 metrů).

Pokud víte o dalších mimořádných stavbách na Mělnicku, pošlete nám, prosím, tip mailem. Rádi bychom se jim věnovali. Předem děkujeme.

Zdroj: wikipedie

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Polskej vysílač (Petr, 7.2.2014 11:05:02) Odpovědět

    O polském vysílači v minulém čase, před 20 lety jim spadnul

  2. Petr (Tomáš Malina - iSoutok, 7.2.2014 15:23:40) Odpovědět

    Máte pravdu, v roce 1991 se při rekonstrukci zřítil. Díky za upřesnění!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz