Na Mělnicku uspěje Zeman, Fischer pouze na Mělníku

Česká společnost dlouho volala po zavedení přímé volby prezidenta. O nadcházejícím víkendu pak nastane den D a budete mít poprvé možnost ovlivnit, kdo se prezidentem stane. Pustili jsme se do analýzy chování voličů na Mělnicku a máme pro vás předpověď výsledku prvního kola.

Pro naši analýzu byly klíčové zjistit většinovou orientaci voličů v Mělníku, Neratovicích a Kralupech. Při procházení výsledků voleb bylo zřejmé, že nejpravicovější voliči jsou v Mělníku, naopak nejvíce doleva orientovaných občanů je v Kralupech. U Neratovic je pak v posledních obdobích patrný nárůst voličů levice bez ohledu na typ voleb.

Druhý zjišťovaný parametr byl určení typu kandidáta, který v uvedených městech získává preferenční hlasy. Ukázalo se, že je to zpravidla člověk, který je politicky aktivní delší dobu a člověk, pokud se budeme bránit slovu starší, tak řekněme životem zkušenější.

Třetím podkladem pro nás byly předvolební průzkumy za poslední tři měsíce a vysledování trendů ve vývoji preferencí jednotlivých kandidátů. Vyšly nám z toho zajímavé teorie. U Jana Fischera čím víc se volby blíží, tím jeho převaha nad ostatními kandidáty klesá. Nepochybně k tomu přispěly i televizní debaty, ve kterých neprokázal příliš diplomatických schopností směrem k veřejnosti a nervozita z něho a jeho štábu „jen kapala.“ Naopak Miloš Zeman opět ukázal, jak silným je řečníkem a jak dokáže mediální prostor ovládnout. Znemožnění kandidatury Tomia Okamury, japonce s republikánskou rétorikou, pak rovněž nahrává Zemanovy, který býval podobně ostrým řečníkem. Hlasy mladých voličů jsou pak značně roztříštěny – jejich sympatie se dělí mezi profesora Franze (kterému ale televizní pořady rovněž uškodily), knížete Schwarzenberga a Přemysla Sobotku. Což ale každému z nich přisuzuje výsledek kolem 8-15% hlasů. Nejméně odhadnutelný je výsledek kandidáta sociální demokracie Dientsbiera. U něj se tradiční voliči socialistů na poslední chvíli rozhodnou, zda dají hlas jemu nebo podpoří Miloše Zemana.

Náš závěr z uvedených předpokladů vychází jasně. Na Mělnicku vyhraje Zeman. Zvítězí i ve dvou ze tří měst – v Neratovicích a v Kralupech. Na Mělníku uspěje Fischer, Zeman skončí druhý s cca 2-5% odstupem. Ostatní kandidáti pak skončí s odstupem dalších 8-10%.

 

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz