Na Mělnicku za totáče…

25 let svobody. Co se dělo před rokem 1989 na Mělnicku? Zasahovala zde STB, nebo se zde lidé neměli čeho bát? Přinášíme vám výběr některých událostí, které vás vrátí do doby nesvobody a připomenou, proč je dobře, že komunistický režim padl.

1950: Konec klášterů

Akce K. Komunistickému režimu se znelíbily kláštery a řeholníci. Náboženství komunistům vadilo kvůli vlastní materialistické ideologii a autonomním vazbám církví na Vatikán. Díky těmto vazbám do světa unikaly z ČSSR informace o porušování lidských práv, například při nucené kolektivizaci zemědělství. Komunisté zahájili propagandou tažení proti duchovním, následovala první vlna zatýkání. V noci ze 13. na 14. dubna 1950 pak v celé zemi proběhl zátah na kláštery s cílem jejich likvidace. Obdbobné zásahy proběhly v témže roce ještě dva. Řeholníci byli internování v tzv. ,,centrálních klášterech”. Celkem se jednalo o téměř 14.000 lidí. Těmito zásahy byla ukončena činnost Kapucínského kláštera a Boromejek  v Mělníce.

1968: Pokus o odstranění tanku

27.8.1968, v prvním týdnu invaze spřátelených socialistických zemí, došlo na Mělníku k málo známé události - pokusu o odstranění tanku Rudé armády z pomníku u tehdejší budovy gymnázia. Celkem asi šedesát mladých lidí sehnalo nákladní automobil a pokusilo se tank strhnout z podstavce. Od záměru upustili po zásahu pracovníků Veřejné bezpečnosti. Jako náhradní terč si protestující proti okupaci země cizími armádami vybrali pomník s bustou Karola Swierczevskiho (který stojí v Tyršově ulici narozdíl od tanku dodnes), kterému převázali hlavu černým suknem.

1981: Akce Zahradník

Přenesme se do roku 1981 na mělnickou ,,Zemědělku.” Několik studentů projevuje zájem o náboženskou tématiku. Z nepravidelných schůzek se stalo pravidelné středeční setkávání v mělnickém probošství. Studenti ani duchovní netušili, že se o jejich schůzky zajímá bezpečnost. A už vůbec netušili, že na ně donáší šestnáctiletá studentka…

Mělnické oddělení STB situaci monitorovalo. Před maturitami se však rozhodlo zasáhnout. 7 studentů školy bylo předvoláno k výslechu. Po měsíci se výslechy opakovaly. STB informovala o činnosti studentů školu a svazáckou organizaci. Ředitel školy koncem května, jen pár dnů před maturitou, přerušil dvěma studentům studium a zahájil řízení o jejich vyloučení ze školy. Zároveň požádal o jejich vyloučení ze SSM (Socialistický svaz mládeže). Dalším sedmi studentům byly kvůli zájmu o boha sníženy známky z chování, což znemožnilo jejich studium na vysoké škole. Dvěma učitelům (manželům), byla za toleranci zájmu studentů o studium bible podána výpověď ze zaměstnání. Donašečkou byla šestnáctiletá studentka Ivana. Naverbována byla jako důvěrník při příležitosti Spartakiády. STB sama aktivně donášela. Na své spolužáky udala, že diskutují o náboženských otázkách, vlastní nahrávku písní Karla Kryla, vlastní Bibli, jsou pasivní ve vztahu k SSM, nebo v rozhovoru vyjádřili názor, že věřící u nás nemají svobodu a lehký život. Ivana narozdíl od svých obětí pokračovala ve studiu na vysoké škole, odkud z vlastní iniciativy na nové spolužáky opět donášela…

více: http://www.totalita.cz/stb/stb_a_zahradnik.php

1989: Nejezděte do Prahy

21.8.1989, jedenadvacet let od bratrské pomoci sovětských, polských, maďarských a bulharských vojsk (armáda Německé demokratické republiky nakonec hranice hromadně nepřekročila, Rumunsko se bratrské ivaze z vlastní vůle neúčastnilo) si STB na Mělnicku vytipovala občany, u kterých by mohlo hrozit, že se zúčastní demonstrací v Praze. Celkem deset z nich důrazně varovali před návštěvou Prahy, která by se neobešla bez trestního postihu. V případě konání shromáždění na Mělníce hrozili příslušníci STB vyslýchaným fyzickým zásahem. Obdobnou zkušenost mělo několik desítek lidí z celého Mělnicka, někteří byly povoláni na vojenské cvičení, jiní odesláni na služební cesty nebo ,,varováni” obdobným způsobem, jako výše popsaným.

1989: Zásahu na Národní třídě velel policista původem z Mělnicka

Velitelem zásahu na Národní třídě byl Michal Danišovič z Mělnicka. Jak později vyšlo najevo, celý zásah provázel velký chaos a jeho velitel nevěděl, co se vlastně odehrává. Přestože se z něho po roce 1989 stala takřka nežádoucí osoba, podle dnes dostupných dokumentů lze i jej částečně považovat za svým způsobem oběť systému. Po změně režimu začal podnikat (bezpečnostní agentura), byl také odsouzen (v roce 1998 po táhnoucím se procesu k podmínečnému půlročnímu trestu). Stal se uznávaným chovatelem ušáků.

Článek ukazuje jen několik málo příkladů z doby, která postihovala lidi napříč celou společností. Važme si svobody, braňme se totalitě ve všech jejích podobách!

Jak vypadaly listopadové demonstrace na Mělníku? Článek Mělnického deníku zde: http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/revolucni-nalada-mela-v-melniku-par-dni-zpozdeni-20141117.html

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz