Na Mělníku přibyde jednosměrek. Lidé kroutí hlavou.

Město Mělník přikročilo k úpravě organizace dopravy v centru. Z jedné z hlavních komunikací ve městě - ulice Ktp. Jaroše, bude v její horní části jednosměrka. Stejně tak z Vodárenské, která se tak nově stane jednou z páteřních tepen. Zjednosměrnění se provoz dočká i v dalších ulicích. Na své si přijdou nejen motoristé, ale i cyklisté. Podle dokumentace na webu města to nevypadá, že by cyklistům byl povolen provoz v protisměru.

doprava melnik

zdroj: Město Mělník

Podle zprávy na webu města by novou úpravou provozu mělo dojít k jeho zklidnění a ke vzniku nových parkovacích míst. Ulice Kpt. Jaroše bude nově sloužit pro odjezd z centra města směrem k autobusovému nádraží a na jednu z průjezdných komunikací městem (Bezručova ulice), směrem do centra se od této komunikace bude jezdit pouze Vodárenskou ulicí, případně o několik křižovatek náročnější cestou z ul. Kpt. Jaroše přes U Sadu, 28. října a Fibichovu. Vedoucí odboru MÚ Josef Daniška ve zprávě přiznává, že úpravy nevyřeší problémovou průjezdnost centrem. Celou zprávu, vč. map změn dopravního značení naleznete ZDE.

V úpravě organizace dopravy spatřujeme tato rizika, která by mohla vést ke zhoršení dopravy a životních podmínek ve městě:

- zvýší se počet aut najíždějících z ul. Kpt. Jaroše na Bezručovu, přičemž doprava na této křižovatce není řízena semafory, narozdíl od křižovatky u autobusového nádraží

- Ulice Kosmonautů, která slouží jako obslužná komunikace a parkoviště pro sídlištní zástavbu, se stane jedinou propojkou mezi jednosměrnými ulicemi sloužícími pro vjezd a odjezd z centra. Ulice není vhodná pro tuto funkci i z toho důvodu, že chybí chodník po celé její délce a chodci se tak budou s vozidly střetávat v jednom prostoru, který je díky velkému množství parkujících automobilů nepřehledný.

- Podle zveřejněné a Policií ČR schválené mapy umístění dopravního značení se zřejmě nepočítá s možností jízdy v protisměru pro cyklisty. Cyklista jedoucí např. od autobusového nebo vlakového nádraží bude nucen místo mírnějšího stoupání v ulici Kpt. Jaroše zdolat strmější stoupání v ulici vodárenská, případně bude muset své kolo vést po chodníku v ulici Jarošova.

- Na malém prostoru bude cca 30 (!!!) dopravních značek, přičemž trend mnoha měst je spíše dopravní značení z obydlených částí odstraňovat - díky dodržování přednosti zprava pak bývá provoz na komunikacích pomalejší.

Přestože úpravy budí přinejmenším rozpaky, městu nelze upřít snaha o záměru předem informovat. Občané byli se záměrem seznamování jak prostřednictvím webu města, tak radničního zpravodaje. Jak však u podobných věcí platí, dokud není změna provedena, příliš zájmu nevzbudila. Již nyní však občané některých dotčených lokalit dokonce uvažují o petici, jak je zřejmé z diskuze o tématu na melnicek.cz ZDE. Nové dopravní značení vstoupí v platnost s ukončením rekonstrukce ulice Kpt. Jaroše. Nové zastupitelstvo se tak možná brzy po svém nástupu dočká občanské kritiky…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Doufejme (Jirka z Mělníka, 23.10.2014 10:28:18) Odpovědět

    Doufejme, že dojde k nějakému "normálnímu" vyhodnocení, například po půl roce provozu, a upraví se podle "rozumné" potřeby.
    Když se mě dneska někdo na prasečáku zeptá, jak se dostane autem na hlavní náměstí, tak rezignuju na podrobnosti a ukážu jen směrovou polohu a ať jede podle pocitu a značek. Po téhle změně už asi přestanu obhajovat dopravní logiku v našem městě (už jsem odtahoval dva nabořený nemístní příbuzný), ale snad se mýlím.

  2. Cyklisté (Jirka z Mělníka, 23.10.2014 10:32:30) Odpovědět

    ...a s těmi koly máte pravdu - Jarošovka je kolikrát jediná zvladatelná pro cyklisty, navíc dobře navazuje na obě nádraží.
    Třeba je to všechno jen o podpoře pracovních míst v taxikaření - až to zhoustne, radši necháme auta někde pod kopcem a adresy ať hledá cizincům taxikář...


end is near

Kontakt

iSoutok.cz