Na Mělníku vládne informační doba temna

Město zveřejňuje nepodstatné zprávy, ty podstatné zaniknou v informačním šumu. I Drahoš měl sponzory z Mělníka. Mohla být dnes ,,Amerika" centrem obchodu a zábavy na Mělníku? A o skutečných důvodech boje o moc v příštích volbách.

Informační doba temna

Zatímco městský web počátkem února informoval třeba o besedě s cestovateli, potřebě vyměnit dálniční známku nebo hojném využívání zubní pohotovosti, mělnická veřejnost byla informačně odstřižena od veřejného projednávání záměru vybudovat v EMĚ fluidní kotel na spalování komunálního odpadu, které proběhlo 5.2. přímo v provozu Elektrárny Mělník. Setkání se konalo v rámci procesu EIA, neboli posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Zatímco k opravě starého mostu je svolána veřejná debata, k tématu spalovny se ani radniční koalice, ani zastupitelé z řad opozice do veřejné debaty s odbornými argumenty nepouštějí. A to je chyba. Už jen proto, že kolem provozu spalovny koluje městem řada polopravd a mýtů.

Dary pro Drahoše

Protože jsme k tomu byly naší čtenářkou vyzváni, pátrali jsme po darech a nepeněžních plnění pro druhého z prezidentských kandidátů - Jiřího Drahoše. Ten přiznal peněžní dary od občanů Mělníka v celkové výši 15.000,- korun od celkem pěti dárců, nejvyšší dar od jednotlivce činil 7.000,- korun. Nepeněžní plnění ze strany občanů nebo firem z Mělníka neproběhlo.

Ve sponzorských darech tedy Miloš Zeman vybral od občanů a firem z Mělníka o 535.000,- korun více, přestože dárců z Mělníka měl o dva méně.

Napadá nás několik vtipných poznámek o tom, kdo je prezidentem horních deseti tisíc, nebo o skrblení Mělnických elit podporujících pana Drahoše, nebo o soustředění se finančně-politického mělnického kapitálu na blízké komunální volby, ale to bychom zas nahněvali lidí... :-)

Mohl mít Mělník místo Ameriky kino a obchodní centrum?

O rozhodnutí zastupitelů zbořit objekt ,,Ameriky" v centru města jsme již vícekrát psali. Novinkou, která nikdy při nedávném rozhodování o osudu nevzhledné budovy v centru města nezazněla, je pro nás informace od čtenáře, který tvrdí, že v minulosti existoval zájemce o koupi budovy a její dostavbu. V objektu mělo vzniknou kino a obchody. Stejný investor stejným způsobem přestavěl objekty bývalého Prioru na severní Moravě. Nejednalo se přitom o společnost St. Wenceslass, se kteoru se město dosud soudí. Zastupitelé ,,Ameriku" zájemci neprodali prý ze dvou důvodů - jedna z tehdejších i současných zastupitelek namítala, že v představenstvu investora je turecký občan a ve firmu tedy nemá důvěru, jiný ze současných zastupitelů tehdy sliboval, že objekt zboří a postaví tam zástavbu kopírující tu původní...

Bohužel se nám nepodařilo k této vzpomínce čtenáře vyhledat podrobnosti nebo zprávy v médiích. Pomůžete nám?

O co půjde v příštích volbách?

Slovní přestřelky (nejen) v zastupitelstvu předznamenávají, že boj o vládu nad městem v podzimních volbách bude pěkné ,,maso." Aby ne. Mělník dnes disponuje čtyřistamilionovým rozpočtem. Nehraje se ale primárně o 1,6 miliardy, kterými bude příští zastupitelstvo vládnout.

Koalice pro příští vládu nad městem se zdá být jasná. O co, navzdory současným tématům slovních střetů doopravdy půjde, také.

1) územní plán
2) prodej zbývajících městských pozemků, např. v Bezručově ulici.

A zatímco to první bude mít většina volebních stran, hnutí a spolků nějakou formou ve svém programu, o tom druhém tam nepadne ani slovo...

Nashledanou za týden. Budeme psát třeba o emocích, které nejsou dobrým rádcem.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Zastupitelstvo (Jiří, 12.2.2018 20:10:11) Odpovědět

  Naši zastupitelé jsou tragický. Ohledně spalovny , Mikeš né já nic já muzikant. Schweigstil petice jsou na nic, no to je fakt mazec. Hnus velebností. Až bude někdo na kandidátce příště u Mikeše a Schweigstil, tak musí být blázen

 2. Megaspalovna (Pavlína, 12.2.2018 22:50:10) Odpovědět

  Vše má pro a proti. Hlavně jde o byznys, který někdo v EÚ vylobboval. Mě ale vadí, že Mikeš říká, že je to všechno špatně. Ale přitom na videu níže říká na konci, že mu spalovaní (Mělníku) atd v areálu Měl. elektrárny nevadí pokud se vyřeší doprava. Jak mohl na tomto videu tak lhát, a říkat, že to Mělníku nevadí ????, když o tom poprvé Zastupitelstvo jednalo až teď?????Je to lhář nezlobte se na mě!!

  http://melnicek.tv/porady/zajimavosti/video/spalovna-odpadu-v-elektrarne-melnik/ 3. Středočeský kraj (Karel, 13.2.2018 7:33:44) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  vše důležité ohledně tohoto problému se rozhoduje a projednává na kraji. A pánové Šnajdr, Kowanda, Patera, Fidler, kteří jsou členy stran vládnoucích na kraji ještě !!!! VŮBEC NIC !!!!! neudělali. Pan Patera chce nějaký nesouhlas zastupitelstva, pan Kowanda odvážně prohlásí, že ho zajímají pouze občané města, pan Fidler zakládá spolek obcí. Ani jeden z nich ale nekontaktoval svého radního ve vládnoucí koalici. A co pan Šnadr z hnutí ANO?? Ten místo, aby bombardoval svoji kolegyni z hnutí a hejtmanku kraje, tak se pořád jen snaží špinit starostu a místostarostu. Tedy ani jeden ze zastupitelů města, kteří mají vazby na vládnoucí garnitury v kraji nic neudělají, ale Vy tu budete kritizovat Mikeše a Schweigstilla?? Podle včerejších vystoupení je zcela zřejmé, že jedině oni dva zatím alespoň něco dělají. Že se bude v elektrárně pořád něco spalovat je více než zřejmé, přece se takový kolos nezavře úplně. Otázka je co, jakým způsobem a jak bude vyřešena doprava. A o tom všem Mikeš mluvil. Jenže dokud jako město nebudeme účastníkem nějakého stavebního řízení, a to si myslím nebudeme nikdy(ohledně elektrárny), tak potom asi vedení města toho moc nezmůže. Budu bedlivě sledovat, jak se nyní ukáží představitelé opozice a jaké přinesou výsledky.

  1. Re: Středočeský kraj (Kretonova, 14.2.2018 22:08:56) Odpovědět

   Tak nejak vam nedocvaklo, ze v krajskym zastupitelstvu sedi mimo jine take Schweigstill a Mikes.

   1. Re: Re: Středočeský kraj (Karel, 15.2.2018 8:48:40) Odpovědět

    Ano, Mikeš i Schweigstill sedí v zastupitelstvu. Ale nejsou členy stran vládnoucí koalice!!!! A už alespoň něco udělali, kdežto všichni ti kritici neudělali ještě vůbec nic. Ono totiž je mnohem "působivější" se předvádět před kamerami na zastupitelstvu než skutečně něco dělat pro lidi mimo kamery. Vám to opravdu nevadí, že když má ANO hejtmanku, ČSSD bývalého hejtmana, který má nyní na starosti životní prostředí, tak že pánové Šnajdr, Kowanda a Patera dopustí, aby to se tím záměrem kraj vůbec zabýval a navíc si dovolí za to kritizovat vedení města, které s tou myšlenkou nemá vůbec nic společného ?? Nebo jsou tito pánové pro své strany tak bezvýznamní, že se s nimi nikdo nebaví?? Každopádně máslo na hlavě má ANO,ČSSD a KSČM, to je víc než jasné.

    1. Re: Re: Re: Středočeský kraj (Monika, 15.2.2018 11:42:24) Odpovědět

     Zapomněli jste na to, že Mikeš a Schweigstil, byli ve vládní koalici od října října 2016, proč to tedy nezastavili ?. Mikěš je dokonce členem výboru pro životní prostředí na kraji. Nic nenavrhl. ODS šla do krajských voleb s tím, že zabrání spalovně , také byli v minulé koalici a nic. Schweigstil je proti peticím a přitom Tichota ji rozesílá po internetu. Pokud se to bude realizovat a to asi bude, měl by z toho Mělník co nejvíce vytěžit. Proto vítám to sdružení obcí, nebo jak se to bude jmenovat. Obce si alespoň budou moci klást požadavky, které co nejvíce zmírní zátěž.

     1. Re: Re: Re: Re: Středočeský kraj (Karel, 15.2.2018 12:27:23) Odpovědět

      citováno z ekolist.cz

      Podle Petery je lokalita u Mělníka pro vybudování spalovny vhodná i kvůli tamější infrastruktuře teplárny, která zásobuje i část Prahy. Výhodou je i doprava, u Mělníka lze kromě silniční využít i dopravu železniční a vodní.

      Jinak Mělník ze spalovny nemůže vytěžit vůbec nic krom toho, že tady bude denně obrovská dopravní zácpa a projet Mělník z jednoho konce na druhý bude trvat hodinu a víc. Obchvat už tady nikdo nepostaví.

      1. Re: Re: Re: Re: Re: Středočeský kraj (J. Dohnal, 15.2.2018 14:56:32)

       Potvrzuji, že jsme (Kowanda, Patera, Dohnal a další) členové strany, která je ve vládnoucí koalici na kraji. Ale platí také toto:

       1. se vstupem ČSSD do této koalice velmi mnoho lodí nesouhlasilo a už vůbec se nám nelíbili lidé, kteří nás tam zastupují
       2. proti té spalovně jsme od začátku a také to všude otevřeně říkáme. Fakt je ten, že nás nikdo moc neposlouchá.
       3. zájmy města pro nás jsou jednoznačně nadřazené zájmu středočeské koalice
       4. argumenty pana Kowandy ohledně spalovny jsou důležité a objektivní
       5. možná byste neměl pátrat proč jsme proti té spalovně, ale spíš, proč dělají někteří jiní mrtvého brouka

      2. Re: Re: Re: Re: Re: Středočeský kraj (Karel, 15.2.2018 15:57:34)

       Když nedokážete nic Vy, tak proč chcete po vedení města něco víc?? A proč vlastně v té straně všichni jste?? Zatím jsem si nevšiml, že by jste díky tomu přinesli městu něco pozitivního. Možná ale že Vám o město vůbec nejde.

 4. záznam ze ZM (Občan, 15.2.2018 8:26:15) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Třetí den po zastupitelstvu a záznam na webu nikde? Dříve býval dostupný hned po konci jednání. Proč teď ne?

  1. Re: záznam ze ZM (Polak, 15.2.2018 12:31:01) Odpovědět

   Mohl by někdo poslat odkaz na minulé zastupitelstvo ?Nemužu ho najít .

   1. záznamy ze ZM (J. Dohnal, 15.2.2018 14:46:43) Odpovědět

    Zde jsou záznamy k dispozici:

    http://bitest.videostream.sk/melnik/archiv/

 5. Mikeš před volbami do kraje 2016 (Martin, 15.2.2018 22:35:55) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  http://www.stan2016.cz/2016/07/26/mikes-kraj-zatim-kasle-na-zivotni-prostredi/

  Mikeš 2016 před volbami (rok poté v koalici)

  Můžete uvést příklad?

  Kraj třeba úplně rezignoval na podporu infrastruktury v oblasti nakládání s vodami. Nebo prosazuje nesmyslný plán na vybudování centrální spalovny v Horních Počaplech na Mělnicku, aniž by napřed řešil dopravní návaznosti. Až nebude možné v rámci evropských standardů vozit komunální odpad na skládky, přece nezačneme svážet všechno k Mělníku, do jediné obří spalovny, nota bene přes celý Středočeský kraj!

  Teď už zmiňuje jen problém s dopravou a proti spalovně už není. Trošku změnil názor, to se politikům stává.

  1. Re: Mikeš před volbami do kraje 2016 (Karel, 15.2.2018 23:08:59) Odpovědět

   Ale proti spalovně není ani v tom rozhovoru 2016 a také tam mluví pouze o problému s dopravou. Mě by stejně zajímalo, jak může starosta Mělníka zakázat spalovnu v H.Počaplech? Může mi to někdo vysvětlit?

 6. Petice (Pavlína, 16.2.2018 8:28:45) Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  Chtěla bych poděkovat panu Tichotová za šíření a podporu petice, i když jak Ondra říká starostovi spalovna nevadí, chce ji jen využít pro zlepšení dopravy a dostavbu obchvatu.

  1. Re: Petice (Karel, 16.2.2018 16:59:16) Odpovědět

   Tichota je zbabělec. Rozesílá petici přes mail, proč jí někam neumístí, ať si jí může každý stáhnout? Jenom si na tom dělá laciné a průhledné body.

   Nemluvě o tom, že na zastupitelstvo, kde se ZEVO mělo projednávat nepřišel! Musel by se totiž rozhodnout: Hlasovat s kamarády v koalici a nebýt proti spalovně nebo hlasovat s nekamarády v opozici a být proti spalovně.

   UBOHOST

 7. ano i naše město maji pravdu (kibic, 24.2.2018 9:14:46) Odpovědět

  napsanou už v nazvu město je jejich přestože si to někteři dosud nepřiznali

 8. když nedokaže zvednou (kibic, 24.2.2018 9:24:06) Odpovědět

  sve zaměstnance ze židle nemuže šefovat městu městsky policajty vydiš jen jak profrči kolem nebo při zachraně starosty misto aby šlapali chodnik ale to by je zase boleli nožičky i na svačinku jezdi ve služebnim, stejně tak jako za
  městnanci komunalu s těžce nepracujicimy nepřizpusobivymi připominajici potulne vovce zevlujici u kuplandu zrušenim těchto instuitutci by snad zbylo na opravy některych chodniku na ktere stale nemužou najit kačky

 9. když nedokaže zvednou (kibic, 24.2.2018 9:24:06) Odpovědět

  sve zaměstnance ze židle nemuže šefovat městu městsky policajty vydiš jen jak profrči kolem nebo při zachraně starosty misto aby šlapali chodnik ale to by je zase boleli nožičky i na svačinku jezdi ve služebnim, stejně tak jako za
  městnanci komunalu s těžce nepracujicimy nepřizpusobivymi připominajici potulne vovce zevlujici u kuplandu zrušenim těchto instuitutci by snad zbylo na opravy některych chodniku na ktere stale nemužou najit kačky

 10. pan tichota (kibic, 24.2.2018 9:27:57) Odpovědět

  neni vubec blazen chce aby vovčani fotili a hlasili každy problem rovnou jemu na uřad prej toho ma tolik že se nedokaže odtrhnou ze židle a projit si město a tim město nemyslim jen restaurace v okoli radnice


end is near

Kontakt

iSoutok.cz