Nájemní bydlení na Mělnicku

Nájemní bydlení je stále oblíbená forma zajištění vlastní střechy nad hlavou. Podívali jsme se na specifika trhu s nájemními byty na Mělnicku. Kde se dá bydlet nejlevněji? Kde je nejširší nabídka? Jaké nejluxusnější bydlení se pronajímá?

„Nejlevnější“ pronájem bytu lze momentálně získat v Kralupech nad Vltavou. Byt 1+1 na sídlišti se nabízí na nejpoužívanějším domácím realitním serveru sReality od 3.500,- korun. Pokud se Vám cena zdá nízká, pak vězte, že na obvyklou úroveň jí vyženou vyšší poplatky, se kterými měsíc bydlení přijde na 7.000,- až 7.700,- korun. Po započtení poplatků se cena nejnižších pronájmů vyrovnává s těmi naoko dražšími, které již poplatky uvádí v ceně. Dá se tak najít i bydlení o něco málo výhodnější, ovšem jedná se o menší byt. V Neratovicích se nájmy pohybují obvykle ve srovnatelných bytech o cca 500,- korun výš, v Mělníku se rozdíl v cenách blíží 1.000 korunám. Nový nájemník musí také počítat s dnes obvyklou kaucí (jeden až tři nájmy, obvykle vč. záloh na poplatky) a k tomu v některých případech i se zaplacením provize makléři realitní kanceláře (obvykle od 5.000,- korun výše). V praxi tak při hledání nejlevnějšího bytu, kam byste se jako nájemník nastěhoval, potřebujete alespoň 15 – 20 tisíc korun a pokud nemáte vlastní vybavení, pak i s náklady na pořízení nábytku.

Nejširší nabídka nájemních bytů je po dokončení privatizace městského bytového fondu v Kralupech. Aktuálně se nabízí na čtyři desítky bytů k dispozici (nepochybně i to dělá z Kralup nejlevnější město). Pod dvě desítky volných bytů se nachází v Neratovicích (17) a Mělníku (14). Vede nás to k závěru, že je to právě uvolnění trhu s byty prostřednictvím rozprodeje těch městských, co způsobuje širší nabídku na trhu a levnější bydlení dostupné pro všechny obyvatele. Ale pokud můžeme soudit z doslechnutých informací, bydlení v „městském“ se dnes již výše uvedeným cenám blíží. Každopádně nejvíce možností na sehnání bydlení, které bude odpovídat potřebám hledajícího je v Kralupech.

Nejluxusnější bydlení, které se ve městech Mělnicka v těchto dnech nabízí k pronájmu, je novostavba domu ve Vozové ulici na Mělníku a 22.500,- korun měsíčně včetně poplatků. Jedná se o byt s podlahovou plochou 190m2, dispozicí 5+1, garáží na tisícimetrovém pozemku. Na pozemku se nachází i letní altán a krb s grilovacím roštem. Nabídka domů k pronájmu je mnohem užší, než u bytů (cca 20 domů na celém Mělnicku, nejen ve městech). Zároveň je ale po takovém bydlení i malá poptávka.

A na co by si zájemce o nájemní bydlení měl dát pozor? Předně si pozorně přečíst smlouvu, nechat si k ní jako přílohu dodat platební kalendář nájemného a poplatků („měsíční předpis plateb“), důkladně si zkontrolovat předávanou nemovitost a všechny závady nebo nedokonalosti nechat majitele zapsat do „předávacího protokolu“ nebo přímo do smlouvy. I u sebelepší smlouvy ale můžete narazit na majitele, se kterým bude těžké pořízení. Normální vztah s majitelem je jednou z nejdůležitějších podmínek fungujícího nájemního vztahu. Slyšel jsem hrozné historky, jak majitel – alkoholik – chodil do bytu svých nájemníků přespávat a vyjídat ledničku. Nebo o tom, jak po pětiletém nájemním vztahu požadoval majitel uhrazení rekonstrukce bytu po svém nájemníkovi, přestože opotřebení bytu bylo vzhledem k době nájemního vztahu a nulové investice majitele do údržby odpovídající běžnému užívání. Takže vybírejte nejen podle bytu, ale i podle majitele…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. pronájem bytu (Anna Pavlasová, 7.1.2014 18:01:20) Odpovědět

  Zlého a vyčuraného majitele poznáte až časem,ne hned.Nechápu proč na Mělníku požadují za 1+1-až 6.500 čistého nájmu,když v Praze je plno bytů pouze za 5.000.Mám dojem že pronájmy jsou předražené a neodpovídají cenové mapě.3 nájmy dopředu je nehorázné.Není nad obecní byt.Můžete si dát tr.pobyt a nic dopředu neplatíte a navíc je nmohem levnější.

 2. Bydlení (Petra, 28.1.2014 16:18:45) Odpovědět

  Dobrý den,

  mám na Vás jako na družstvo dotaz.S manželem máme pronajatý byt, ale minulý týden nám majitel bytu zemřel.Byt se tedy stal předmětem dědického řízení. Nám se dané okolí moc líbí a rádi bychom zde zůstali. Proto volím k hledání tuto cestu. Hledáme k pronájmu byt o velikosti 2+kk či 2+1, do 8.000,-Kč i s poplatky.

  --
  s přáním hezkého dne

  Petra Jarešová
  petra.pelichova@seznam.cz

 3. pro Petru (Tomáš Malina - iSoutok, 29.1.2014 11:12:09) Odpovědět

  Dobrý den Petro,
  nejsme družstvo, takže vám bohužel neporadím. Z mého vědomí by ovšem nájemní smlouva měla zůstat v platnosti v podobě, jak byla uzavřena s majitelem.
  Pokud hledáte byt, doporučuji klasiku - sreality.cz, případně inzerci na mělnicek.cz .


end is near

Kontakt

iSoutok.cz