Nejošklivější rekonstrukce paneláku

Paneláky jsou neoddělitelnou součástí Mělnicka. Dokonce nejen ve městech, ale i v bývalých střediskových vesnicích na ně narazíte. V Mělníku, ale zejména v Kralupech a v Neratovicích v nich bydlí zřejmě větší část obyvatel. V posledním desetiletí podstatná část domů prošla rekonstrukcí, jejíž součástí bylo zateplení a nová, barevná fasáda. Ne vždy proběhla taková rekonstrukce citlivě k okolní zástavbě. A právě takový nejhorší příklad hledáme.

V žádném případě nechceme, aby to vyznělp jako snaha hanit bydlení v panelových domech. To ani náhodou. Když jsme v minulosti oslovili architektku, která se podílela na řadě nových bytových projektů, tvrdila, že panelové domy byly navrženy z hlediska uspořádání obytného prostoru velmi kvalitně. V rámci pokroku doby tak pouze koupelny a kuchyně neodpovídají dobový rozměrovým standardům, obytné části ale většinou vyřešit lépe nejde. Chceme navázat na čtenářský úspěch naší ankety o nejhezčí ulici Mělnicka (více ZDE) a zároveň poukázat na absenci urbanistických a architektonických pravidel měst. Tedy chyby, kterou dnes již vlastně není možné napravit.

Jaké domy hledáme?

Hledáme domy, jejichž fasáda nekoresponduje s okolím, které popírají snahu o citlivou urbanistickou zástavbu krajiny, jsou tedy výrazné, takzvaně “praští do očí.” Hledáme domy, které hrají pestrobarevnými barvami (často každý vchod jinou), kde se zasklené balkony náhodně střídají s nezasklenými a podobně. Prostě domy, u nichž se rekonstrukce podle vašeho názoru nepovedla. Nominována může být i skupina sousedních domů.

Jak nominovat?

O nejošklivěji rekonstruovaném domu na Mělnicku rozhodnou čtenáři v anketě v průběhu měsíce února. Nominovat můžete do  31.1.2014 a to tak, že buď zašlete adresu domu (a redakce pořídí jeho fotografii), nebo na redakční mai zašlete adresu domu i s jeho fotografií. Do hlasování vybere redakce 3-5 nominovaných domů tak, aby pokud možno Mělník, Kralupy i Neratovice měli své zastoupení.

Nominace domů posílejte na redakční mail isoutok@email.cz , případně pište adresy do komentářů pod tímto článkem.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Cool (Blahnik, 30.12.2013 12:35:34) Odpovědět

  Cool nápad, doufám, že nevyhraje dům kde bydlím:-). O nominacích popřemýšlím, ale o kandidáty není nouze. Možná by bylo fajn zveřejnit pak všechny nominované domy.

 2. ošklivé domy (Anna Spěváčková, 30.12.2013 13:26:30) Odpovědět

  Nesouhlasím s negativním hodnocením domů, které mají některé balkony zasklené a některé nezasklené. Záleží to na finančních možnostech obyvatele bytu, zda má na zasklení peníze. Přece nemůžete nutit lidi, aby platili horentní částky, které nemají. Kvůli tomu přece onen nešťastný člověk vyhodil (ale nebylo to prokázáno!) do povětří panelák ve Ftrenštátě (neměl peníze na zateplení, de facto jeho sousedé na něj poslali exekutora a dělilo ho několik dní od bezdomovectví.). Někdo NECHCE mít zasklený balkon, protože zvyšuje možnost vzniku plísní v bytě, chtějí otevřený balkon, aby jim nahrazoval chybějící volný prostor. Patřím k nim. takže rozdílný vzhled balkonů nemusí ubírat domu na kvalitě vzhledu. Vždyť existují domy, které jsou zcela nesouměrné, jistě znáte rakouského architekta Hundertwassera a jeho projekty. Pokud se týká ošklivosti paneláků a rodinných domků, je to tím, že u nás neexistují přesné regulativy,které by měl každý dodržovat. Lidé si nechtějí nechat nařizovat a řídit se nějakými pravidly, jak je to běžné ve vyspělých zemích. Domnívají se, že je to totalita. Opak je pravdou, je to anarchie. Podle toho vypadají naše renovovaná sídliště satelity. Všichni se chtějí lišitt, hlavně aby byli jiní než soused. On má dům modrý, tak my ho namalujeme na červeno. On má dvě věžičky, tak my budeme mít tři. Je to neuvěřitelná individuální orientace bez jakékoliv zodpovědnosti. Každý musí něčím ohromit. Místo aby byly domy v souladu s okolím, sladěny v nenápadných barvách, křičí napatlány signálními barvami jako děvky na D55. Bohužel, problémem je neochota měst zaměstnat KVALITNÍHO architekta ( ne jenom jako další teplé místo pro kamaráda) a stanovit závazné regulativy. Jenže: k tomu nedojde, protože tím pádem by měly stavební úřady tak vstřícné k developerům a stavebníkům po žížaličkách....Je ještě jeden důvod, proč by měly být domy velmi velmi světlé, včetně střech, je zvyšující se teplota městského prostředí. Vznikají tzv. městské tepelné ostrovy, čili městská zástavba, která vykazuje vyšší hodnoty teplot než okolní krajina. Absorpci tepla prohlubuje tmavá barva. Městské tepelné ostrovy negativně ovlivňují život lidí, kteří v nich žijí. Náprava: bílé domy a střechy, hodně zeleně, hlavně stromů, vodní plochy....

 3. Pod Vrchem (Milo, 2.1.2014 11:07:59) Odpovědět

  Projděte se Pod Vrchem na Mělníku. Tam je pár SKVOSTů.

 4. Tři grácie po neratovicku (Josef Z., 2.1.2014 13:44:12) Odpovědět

  Tři grácie v Neratovicích v ulici Na Skalkách. Aneb tři pestrobarevné výškové paneláky. Nádhera :-)

 5. nejošklivější? (Anna Spěváčková, 2.1.2014 21:27:15) Odpovědět

  Souhlasím s Josefem Z., že v Neratovicích je opravdu nejnesourodnější skupina tří věžáků - paneláků na Skalkách; prostřední, na němž šikmo vzhůru směřují tři různě barevné pruhy, jež se překlopí a v obráceném pořadí barev postupují opět šikmo dolů, s oblibou nazývám"rozšlápnutý papoušek". Průšvih je, že jsou umístěny na kopečku (proto na Skalkách) a tvoří nepěknou dominantu obce. Obecně lze říci, že všechny renovované paneláky jsou "každá ves, jiný pes" (ale týká se to i rodinných domků), neboť město nestanovilo regulativy pro urbanistický a architektonický charakter prostředí města. Pak se nedivme živelné a nekoordinované výstavbě a rekonstrukci domů bez pravidel. Ale abychom byli spravedliví, v Brandýse je situace ještě horší. Možná by bylo vhodné oslovit nějakého renomovaného architekta, aby zhodnotil kvalitu výstavby a renovace.,

 6. - (Majka, 3.1.2014 12:02:44) Odpovědět

  Fialová housenka viditelná od ulice Bezručova u kruháku u tesca. Po sundání lešení jsem málem omdlela. Absolutně hnusné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz