Největší zakázky měst v roce 2014 a jejich vítězové

Jaké největší zakázky zadala města na Mělnicku v roce 2014 a které firmy se svými nabídkami uspěly? Dostaly městské zakázky místní firmy, nebo peníze z městských rozpočtů skončily u podnikatelů z jiných koutů země?

Mělník

Největší veřejnou zakázkou, kterou zadávalo město Mělník v loňském roce bylo snížení energetické náročnosti objektu čp. 51 na Náměstí Míru (budova radnice, dřívější Okresní úřad). Město očekávalo náklady ve výši 12,89 milionu korun, vítězem veřejné soutěže se stala firma Renastav s.r.o., kterou město vybralo ze dvaceti podaných nabídek. Firma má sídlo v Praze a na trhu působí dvanáct let.

V pořadí další nejvyšší veřejné soutěže se týkaly rekonstrukce ulice Jarošova (10,99 mil.) a rekonstrukce starého mostu (7,35 milionu). V soutěži uspěla firma Colas, a.s. (ze 4 nabídek), respektive SaM silnice a mosty a.s. (ze 6ti nabídek). Ani jedna z firem nemá sídlo v Mělníku.

Neratovice

Největší zakázkou zadávanou městem byla v roce 2014 rekonstrukce obvodového a střešního pláště III. ZŠ v předpokládané výši 37,97 milionu korun. Město vybralo z devíti nabídek firmu Mane stavební s.r.o., která byla založena v roce 1992 a sídlí v Českých Budějovicích.

Další významné zakázky města byly rekonstrukce komunikace U Závor (9,32 mil.) a snížení energetické náročnosti objektu MŠ Kaštánek (4,86 mil.). Ve výběrových řízeních uspěly firmy Strabag a.s. a EMH stavební CZ s.r.o. Ani jedna z firem nemá sídlo v Neratovicích.

Kralupy nad Vltavou

Veřejná zakázka s předpokládaným nejvyšším finančním plněním se v Kralupech v loňském roce překvapivě netýkala stavební investice, ale pojištění majetku. Soutěž s předpokládanými náklady 14,99 milionu korun vyhrála Česká pojišťovna a.s., u které tak bude po dobu příštích pěti let pojištěn městský majetek.

Dalšími největšími zakázkami města byly rekonstrukce bytového domu č.p. 900 v ulici Havlíčkova (11,84 mil.) a snížení energetické náročnosti ZŠ praktická (7,7 mil.) V soutěži uspěla z 28 nabídek firma Renastav s.r.o., resp. Stavební společnost Guttenberg s.r.o. (ze 4 nabídek). První ze jmenovaných firem má sídlo v Praze, druhá na Mělníku.

Města nemohou zohlednit mikroekonomiku, rozhoduje cena

Města podle stávajícího znění zákona o zadávání veřejných zakázek nemohou při posuzování nabídek zvýhodnit místní firmy a podpořit tak místní mikroekonomiku. Jediným kritériem, jak posoudit nabídky, se stala cena (v odůvodněných případech mohou být posuzována též kritéria jako záruka apod.) Místní firmy tak mají, pokud nedokážou nabídnout nejnižší cenu, smůlu. Změní se v letošním roce zákon tak, aby opět mohly práci dostávat místní zaměstnavatelé?

Pozn.: Některé zakázky financované městem nebo za podpory města mohly být zadány prostřednictvím městským firem nebo organizací. Přehled proto nemusí být kompletní.

zdroj: vsechnyzakazky.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz