Nemocnice dostala dar od nadace

V glosách jsme se toto pondělí pustili do občanského sdružení, které jako smysl své existence má boj proti potratům pomocí výstav drastických fotografií v blízkosti škol. Zcela jiný dojem zanechává na Mělníku Nadace Křižovatka. Ta darovala Nemocnici Mělník monitory dechu pro narozené děti. Přečtěte si, co na to říkala Lenka Doležalová, primářka neonatologického oddělení nemocnice. A kolik dětí ročně by monitory mohly zachránit.

„Dosud jsme měli na neonatologickém oddělení 14 monitorů dechu, těm však v létě vyprší expirace, takže pět nových monitorů dechu přišlo skutečně v pravou chvíli. Jsme vděčni Nadaci Křižovatka, že díky jejímu daru můžeme novorozencům poskytovat ještě lepší péči,“ uvedla MUDr. Lenka Doležalová, primářka neonatologického oddělení Nemocnice Mělník, kterou poměrně čerstvě provozuje společnost Mediterra.

Monitory dechu slouží v nemocnicích i domácnostech zejména k zalarmování rodičů či lékařů v případě zástavy dechy dítěte. „Úspěšně tedy chrání dítě před hrozbou syndromu náhlého úmrtí kojenců,“ uvedl Ing. Vlastimil Novotný z Nadace Křižovatka. Hodnota daru mělnické nemocnici činí 12 350 Kč. V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí každým rokem okolo deseti dětí. Statistiky ukazují, že syndrom nejvíce postihuje kojence mezi druhým a pátým měsícem života, nejčastěji mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Syndrom náhlého úmrtí kojenců způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem. Miminko ve spánku přestane dýchat a udusí se. Nejrizikovější je přitom spánek v poloze na bříšku, kdy dochází až k 80 % úmrtí.

Zdroj: Nadace Křižovatka

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz