Neratovice investují do svého vzhledu. Některým se to nelíbí.

Město Neratovice se v posledních dvou letech stalo úspěšné při získávání dotací na úpravy veřejných prostor. Regenerace se tak dočkala velká část sídliště Na Výsluní, nově město uspělo se žádostí na rekonstrukci další jeho části, zveřejněn byl záměr na úpravy prostranství před Společenským domem. Některým se to ale nelíbí. Nám ano. Proč?

Situace trochu připomíná dlouholetou bitvu, kterou svádělo Sdružení občanů Neratovic s městem o rekonstrukci ulice 28. Října. Jádrem sporu tehdy byl záměr města pokácet vzrostlé lípy a po rekonstrukci ulice vysadit nové. Po měsících sporů a podepisování petičních archů se nakonec rekonstrukce uskutečnila a tato část ulice dnes patří k nejhezčím prostorům v celém městě, nově vysazené stromy přežily a pod ulicí se nacházejí nové inženýrské sítě.

Obdobně je to Sdružení občanů Neratovic a komunita kolem něj, která dnes vznáší připomínky k dalším úpravám veřejných prostor ve městě. O provedených změnách na sídlišti píše Mgr. Anna Spěváčková /SZ/ na webu Neratky.cz jako o „zmršené regeneraci.“ Obdobně kriticky se vyjadřuje i k navrženým úpravám před Společenským domem. O těch se na stejném webu vyjadřuje jako o „paskvilu“ a vyzvala občany, aby psali svá zamítavá stanoviska na radnici.

V čem se situace kolem ulice 28. Října a dnešní situace kolem sídliště Na Výsluní liší? Zatímco rekonstrukci ulice 28. Října byla hrazena z městských peněz, a bylo tak v podstatě jedno, kdy se rekonstrukce uskutečnila a jak dlouhé byly spory občanů s městem, regenerace sídliště je hrazena ze získaných dotací EU a město má na této investici pouze spoluúčast. Pokud by došlo k průtahům s výstavbou, třeba na základě stížností občanů nebo občanských sdružení, městu by hrozilo, že bude část nebo dokonce celou dotaci vracet a rekonstrukci by plně uhradilo ze svého rozpočtu. A tyto peníze by pak chyběly jinde… A jaká by byla odpovědnost lidí za finanční škody způsobené městu (tzn. jeho občanům)? Nulová…

Obecně podporujeme všechny snahy o oživení, ozvláštnění, zlepšení vzhledu veřejných prostor. Pustit se do nich vždy znamená potýkat se i se zápornými názory jak na funkci, tak vzhled úprav. Nakonec jaký boj se v Paříži udál o Eiffelovku a jakým symbolem je dnes. Nebo abychom se drželi Neratovic - původně kritizovaný kamenný nápis „MILUJI“ je dnes jedním ze symbolů celého města (a vyskytuje se v propagacích firem, ve volební propagaci, v televizních záběrech města vždy jako místo identifikovatelné s Neratovicemi). Proto i v případě regenerace sídliště si snahy vedení města Neratovice ceníme. Za odvahu se do podobných projektů pouštět, za umění na ně získat peníze mimo svůj rozpočet a za svým vybraným řešením si stát (místo aby se řídilo heslem: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí“). A věříme, že díky prováděným úpravám bude ze sídliště Na Výsluní o kousek lepší místo pro život. A možná i pro procházky lidí ze sídlišť, která na rekonstrukci veřejného prostoru čekají.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Vy jste z Mělníka. Kdo vás instruoval o situaci v Neratovicích? (Anna Spěváčková, 1.8.2013 23:02:40) Odpovědět

  Vážení, zapomněli jste v článku napsat, že k regeneraci sídliště Na Výsluní chyběla kompletní projektová dokumentace!!!! To je normální?

  Kromě mnoha dalších podkladů si projektanti nenechali vypracovat inventarizaci zeleně, což znamená, že plán regenerace byl vytvořen bez znalosti umístění stromů a keřů. Výsledek práce stavební firmy SaM: 13 zle bagrem poškozených a proto vykácených jeřábů, 6 vytrhaných keřů zlatic, dva stromy s potrhanými kořeny. Neexistoval ani plán výsadby zeleně. Stromy a keře byly vysazovány bez předem připraveného výsadbového plánu. To je normální postup při realizaci stavby? Navíc část keřů uschla, část posekala 1. polabská. Takové postupy budete opravdu hájit? To se budete navážet do lidí, kteří mají odvahu kritizovat, jak město naložilo s dotací z EU, když nikdo z rady ani zastupitelstva neměl odvahu vystoupit? Vy jste opravdu přesvědčeni o tom, že v jiných městech by bylo takové lemplovství tolerováno? (V Kutné Hoře, kde stejní lidé projektovali revitalizaci sídliště Šipší, byla sestavena speciální komise za účasti odborníků a občanů, kteří se chtěli angažovat a spolupracovat.)

  Místo travnatých ploch máme na sídlišti plochy plné plevele, prašné mlatové cesty, nesmyslné sloupy pro psy, drátěné klece s nasypaným kamením jako kontejnerová stání a jako "ozdoba" kolem vchodů. Místo padesáti stromů bylo vysazeno 15!

  Město, které už dostalo dotaci, nyní připravuje další etapu regenerace A situace se opakuje. Na plánku není přesná lokalizace stromů a keřů, chybí označení druhů. Projektant navrhuje rozšířit cestu do míst, kde rostou mohutné keře jalovců. Dnes jsem kontrolovala a porovnávala plánek se skutečností. To byste se divili, jaký je to rozdíl. Opět neexistuje výsadbový plán s přesnou lokalizací stromů a keřů a určením druhů. Jenže, místo abyste se přesvědčili o pravdivosti toho, co jsem napsala, jste zahájili štvavou kampaň. Proč? To jsme se vrátili do éry bolševiků? Už je zase lepší mlčet? Kritika je nežádoucí a s kritikem se zatočí? Vy souhlasíte s tím, že s dotací může město zacházet, jak se mu zlíbí? Že projektanti, firmy si mohou dělat co chtějí?

  Místo, abyste přemýšleli, zda je normální, aby na malé ploše u SD bylo umístěno cca 48 KOVOVÝCH laviček a sedaček bez područek, které tlačí, studí a jsou nevhodné pro starší lidi, divíte se, že se opovážím projekt posuzovat.

  Oceňujete město za odvahu, se kterou si město stojí za vybraným řešením. Stojí opravdu za ocenění zarputilost, umíněnost a tvrdohlavost, s níž funkcionáři města bez ohledu na skutečné potřeby vybrali a prosadili a prosazují své záměry? Je možné ocenit neschopnost města uznat chyby, dožadovat se kvalitní práce? Vy opravdu oceňujete neochotu města zapojit obyvatele do spolupráce na záměru, neschopnost naslouchat nepříjemné kritice? Nabízím vám, přijeďte se podívat. Budu vás provázet a ukážu vám všechny prohřešky a chyby. Můžeme ještě do procházky zařadit rampu na náměstí, kde chybí madla na držení a všechny náležitosti pro nevidomé a lidi se sníženou orientací. Prohlédneme si při té příležitosti plán plochy u SD, můžete se posadit na kovové lavičky na mělnickém autobusovém nádraží, zda se vám na nich bude dobře sedět. Projdeme se po vlnitých chodnících s podivně vytvořenými varovnými a signálními pásy. Kdyby byla zima, mohli byste se sklouznout na dlažbě u plavečáku. Takže čekám na vaši odpověď.

  P.S.: Bude mi za rok sedmdesát let a nehodlám se znovu hrbit a mlčet. Už jednou jsem byla špiněna za hájení zeleně, zdá se, že stejné praktiky se budou opakovat.

 2. Neratky (Martin, 2.8.2013 9:20:12) Odpovědět

  Bohužel, v Neratovicích neexistuje něco takového, jako Mělníček.cz, slušný portál o všem, co se děje. Díky jemu se už podařila prosadit spousta věcí. V tom mají sousedé problém. Neratky.cz jsou v "zajetí" jedné osoby, která má mnohdy pravdu, bohužel to prosazuje poněkud ne příliš vhodným způsobem.

  A ke komentáři A.S.: nevěřím, že neexistuje projektová dokumentace, ze zákona musela být součástí řízení o přidělení dotace. To opravdu obejít nejde. Jde spíš o to, kdo k ní má přístup...

 3. Jsem z Neratovic (Tom, 2.8.2013 9:34:05) Odpovědět

  Dobrý den,
  nevím, jestli má cenu do této diskuze vstupovat, respektive vstupovat do diskuze s paní Spěváčkovou, protože jak víme z jejích stránek, paní Spěváčková musí mít poslední slovo a kdo má jiný názor než ona, tak si moc servítky nebere.
  Ale pokusím se.
  V Neratovicích žiji od roku 1976 a za rok budu slavit pade. Proč píši jako anonym? Nebudu tady plkat takové fráze, jako že mám k tomu své důvody, a blalblabla, ale zkrátka provozovatel to umožňuje, tak tuto cestu využiji. Nic míň, nic víc. Samozřejmě vím, že budu napadnut.
  A teď k Neratovicím. Mám několik přátel z Prahy a když přijedou do našeho města, tak se "rozplývají" co je tady zeleně, jak je o ni postaráno a jak je poslední dobou znát, že město po delší době začíná vzkvétat. A jelikož chci být objektivní dodávám, že na tom má velkou zásluhu bývalý předseda pan Čermák. Nicméně v té době bylo mnohem více odfláknuté práce, než za současnosti. Kdo říká že ne, není objektivní. A rozhodně radnice nebyla pod takovým tlakem, jako je dnes. Dneska si kde kdo hraje na disidenta, ale všichni tenkrát drželi hubu a krok. Včetně mé osoby.
  Paní Spěváčková kritizovala a kritizuje všechny hlavní představitele města, kteří pracovali na radnici po roce 1989. A dnes kritizuje naprosto všechno, o co se město snaží. Ale ona pro město nikdy nic neudělala. Samozřejmě kromě kritiky. Tady jenom vzpomenu na Mlékojedy - obrovská iniciativa ing. Landové a jejich Berušek, nebo pana Čejku z Lobkovic. Oni jsou jasným důkazem, že je možné městu pomáhat jinak, než to dělá paní Spěváčková. A tady bych se rád zeptal na jednu věc. Co je to Sdružení občanů Neratovic? Kdo všechno v tomto sdružení je? Organizuji podobné akce jako Berušky a pan Čejka? Nebo je to nějaký uzavřený spolek? Já jsem žádné informace o tomto sdružení nenašel. Ale třeba jsem špatně hledal.
  Na závěr chci naší paní starostce poděkovat, co všechno pro město dělá a držím jí palce ať se nesesype. Protože takový tlak by nevydržel ani Chuck Norris.
  Mějte se.

 4. vyhozené peníze (Anna Spěváčková, 2.8.2013 9:50:46) Odpovědět

  Vážení, jako občanské sdružení, které má za cíl ochranu přírody a krajiny musíme být informovaní o všech záměrech města, které se týkají životního prostředí. Dostali jsme k nahlédnutí složku se všemi dokumenty k regeneraci část 1, etapa A i B. Jestli něco radnice utajuje, pak k tomu nevidím důvod, byla by sama proti sobě. Všechny informace by měly být přístupné všem občanům, mají na to podle zákonů právo. Nakonec stěžovat si může kdokoliv, příslušný orgán je kompetentní rozhodnout, zda je stížnost důvodná či ne a podle toho rozhodnout. Rozhodnutí nezáleží na stěžovatelích, ale na příslušném orgánu. Ale spíš se jedná o to, že to, co vzniklo regenerací, je velmi podřadné a velmi nekvalitní. Byla utracena spousta peněz, které mohly být lépe využity. Mohlo vzniknout něco, čím bychom se mohli chlubit, když už nemůžeme nabídnout historii a slavnou minulost. Krásný a profesionálně vytvořený veřejný prostor ve spolupráci s lidmi. Bydlím zde čtyřicet let, mám ráda svoje město a nehodlám se někam stěhovat. Je mi proto líto, když diletanti a lidé, kteří s městem nemají nic společného, si myslí, že mohou svou práci odfláknout. "Pro takové burany je to dobré, nechali se oblafnout.", myslí si. "Hlavně že jsme si přišli na peníze...." Chápete?

 5. Hezký slovník (Tom, 2.8.2013 10:12:49) Odpovědět

  Nicméně můžete dát více informací o SON? Viz. můj příspěvek výše.
  Děkuji.

 6. Diskuze (Tomáš Malina - iSoutok, 2.8.2013 11:30:29) Odpovědět

  Dobrý den, předně děkuji všem, kteří do diskuze pod našimi články přispívají. Diskuzi považujeme za nejužitečnější nástroj, proto jsme za ni vždy rádi. K dotazu, nebo poznámce paní Spěváčkové. Vám někdo dává instrukce? Podle sebe soudíte nás? (Ach, to drzé mládí....) Mohu Vás ujistit, že lidem starajícím se o tento blog je nikdo nedává. Občas někdo vyjádří nespokojenost s našimi články, občas dokonce někdo chce, abychom je změnili, těmto požadavkům ale ze zásady nevyhovíme. Každému dáme prostor se vyjádřit. I to je forma diskuze, veřejného posuzování různých možných přístupů, různých pohledů a nápadů. K poznámce, že jsem z Mělníka. Jediný problém s posuzováním místní situace máme u města Kralupy. Kolega, který je odtamtud má prostě příliš pracovních povinností a moc se nyní do naší činnosti nezapojuje. K připomínkám o chybějícím projektu apod. Víte, určitě je záslužné upozorňovat na úřednické přehmaty. Nicméně co myslíte, že je pro občana podstatné. To, v jakém prostoru žije, nebo to, zda k němu existuje bezchybná dokumentace?
  Mnoho lidí se při svých postupech, někdy až střetech s městy zaklíná slovem demokracie. Demokratickým právem na kontrolu, zpochybňování, připomínkování. Občas se pak ale stane, když je nějaký vyslovený nebo napsaný názor těmto stejným lidem nepohodlný, že se z nich stanou lidé vůči jiným názorům poněkud netolerantní. A tím nejvíce škodí sami sobě, protože najednou sami popírají principy, kterými se ve střetech s městy obhajují.
  K našim názorům a tématům. Píšeme prostě o tom, co nás zaujme, o čem se mezi lidmi diskutuje, nebo o tom, o čem se nám prostě zrovna napsat chce. Umíme být kritičtí, ale snažíme se i pochválit, co se nám líbí. Nikdo z malého redakčního týmu (spíš pivní party kamarádů) není závislý na žádném městě, nepracuje v žádné městské organizaci. Naším zájmem tedy je pouze to, aby města z pohledu občana fungovala. Nic víc nepotřebujeme.
  Takže, krásný den do Neratovic, užívejte si každého hezkého dne a mějte radost s každé dobré věci, která se ve Vašem městě podaří.

 7. není to jednoduché (Anna Spěváčková, 2.8.2013 12:11:30) Odpovědět

  Aby se paní starostka nesesypala....to znám velmi dobře. třeba tlak ze všech stran, hlavně z místních a regionálních médií kvůli hájení lip, které nakonec po pěti letech usilovných snah je zachovat byly vykáceny a nahrazeny velmi drahými speciálně stříhanými stromy, o které se nyní bohužel nikdo nestará, koupenými v Itálii, pak byly odvezeny na zvykání odlišnému klimatu na dva roky do Belgie, to se povídalo, že jsem se na jedné z lip oběsila. To bylo opravdu velmi tvrdé, ovšem na rozdíl od paní starostky se mě nikdo nezastal. Nebo snaha ODS očernit pana Pořízka a mě před volbami či čtyři trestní oznámení pro pomluvu kvůli článkům z nerátek, a dvě přestupková řízení, naštěstí vždy vyšla najevo moje nevina. No tak snad i paní starostka, která se dostala do funkce bez zkušeností v komunální politice a bez odborných vědomostí se nezhroutí, také jsem se divila, že měla tu odvahu s její psychikou po těch tragických událostech jít rovnou do funkce starostky. Jenže to víte, člověk nerad slyší nepříjemné zprávy, ještě předminulý týden jsem se s ní chtěla setkat a konkretně v terénu a jí předvést vady a chyby spojené nejen s minulou regenerací, ale i s tou připravovanou. Jenže neměla zájem. Tak to vidíte. Hlavně jste mě uklidnili, že ač z Mělníka, nepotřebujete nikoho, kdo by vás instruoval o situaci v Neratovicích a stačíte si sami. Musím přiznat, že na rozdíl od vás vyhledávám informace, ptám se odborníků na jejich názor, nechávám je hodnotit plány a výsledky, hlavně stavebních prací, hovořím s lidmi v místě "činu", to víte, ne všechno lze vědomostmi obsáhnout. Dělám to, co umím a co neumím, na to se zeptám. Tak krásný velmi horký den.

 8. Jsem z Neratovic... (Tom, 2.8.2013 12:16:52) Odpovědět

  ... a moc se mi tam líbí. A nikdo mě neinstruuje. Nicméně, stále to zapadá. Co nějaké informace o SON.
  Děkuji.

 9. Sdružení občanů Neratovic (Tom, 4.8.2013 10:16:48) Odpovědět

  Možná paní Spěváčková mé tři dotazy ohledně SON nečetla, ale spíše to vypadá, že žadné Sdružení neexistuje. Tedy asi exestuje, ale je v něm pouhopouhý jeden člen. Paní Spěváčková. No, pokud to je pravda, všechny stížností a kritiky směrem na radnici v Neratovicích, nemají žádnou podporu občanů tohoto města. Je to jenom soukromá iniciativa paní Spěváčkové. Pánbůh se všemi současnými i budoucími představiteli Neratovic!
  PS. Otázka na provozovatele isoutoku. Znáte nějaké další město v naší republice, kde je obdobná situace jako v Nera?

 10. Pro Toma (Tomáš Malina - iSoutok, 5.8.2013 10:30:58) Odpovědět

  Dobrý den Tome, necítím se úplně kompetentní posuzovat situaci za celou zemi, protože ji samozřejmě neznám. Ale pravdou je, že minimálně v rámci Mělnicka jsou Neratovice ve Vámi zmíněném kontextu unikátní.

  Co se občanských sdružení týká, tak na založení jsou potřeba tři členové, pro faktický chod by rovněž měli být alespoň tři. V praxi se však opravdu stane, že je někdy pouze jednočlenné, přesto se snaží vytvářet dojem masivní podpory od občanské veřejnosti...

  K paní Spěváčkové - mě ta dáma překvapila. Nejprve měla zájem poněkud lustrovat členy naší redakce, pak projevila poněkud nižší toleranci k názorům, které prezentujeme, a které se od její někdy odlišují. Přesto jí nebudeme upírat prostor se i na našem blogu vyjadřovat, ať už v diskuzi, nebo pokud se rozhodneme udělat s ní rozhovor. Nesnažíme se věci vidět černobíle, proto bychom rádi její názory na některou problematiku znali.

 11. Díky... (Tom, 5.8.2013 11:11:55) Odpovědět

  ... za odpověď. A ať se daří!
  T.

 12. občanská sdružení (Anna Spěváčková, 5.8.2013 19:44:44) Odpovědět

  Je zvláštní, že vás tak zajímá naše neziskové občanské sdružení, které se už více než 16 let snaží zachránit zeleň v Neratovicích, pomáhá občanům s územním plánem, snaží se informovat občany o záměrech, které jim radnice utajuje, jako je např. výstavba parkoviště pro Albert, pomáhá jim pochopit vady a nedostatky záměrů, které poškozují životní prostředí jako jsou nedomyšlené regenerace a pod. Kolik nás pracuje a pomáhá, je v podstatě jedno, hlavně že se nám (občas) zadaří. To je pro nás důležité. Domníváme se, že každá občanská iniciativa je pro Neratovice důležitá. Někdo umí organizovat akce, jiný prosazovat záměry ve prospěch občanů. Každá štvavá kampaň proti občanské aktivitě zavání totalitou.

 13. TJ Neratovice (Bobík, 6.8.2013 7:54:27) Odpovědět

  V čele radní Šenkýř. Pronajatý městský majetek jako je Studenov. Kolik TJ za něj platí a kolik vydělává. Kdo má přehled kromě ŠENKÝŘE O HOSPODAŘENÍ?Kolik TJ vydělá na ubytovně na Kojetické, resp. na příspěvcích na bydlení, které dostane provozovatel? To by mě zajímalo, ne nějaké sdružení bez peněz,

 14. SON, TJ (Tomáš Malina - iSoutok, 6.8.2013 12:46:34) Odpovědět

  Dobrý den, nevím, jestli paní magistra Spěváčková mířila svůj příspěvek na nás (redakci), pak ji mohu uklidnit. Nevadí mi, že usilovně pátrá a vyptává se po členech redakce iSoutoku. Ani to nepovažuji za sklon k totalitnímu jednání. Je to záležitost paní Spěváčkové, pokud si myslí, že je to důležitá věc a že třeba odhalí naše napojení na zednářskou lóži, která po dvacet let ovládá Neratovice a trpí zvráceným chtíčem ničit místní zeleň. Je to opravdu její věc. Nás složení a počet členů SON nijak netrápí. Dokonce sdružení ani nepovažuji za prodlouženou ruku Strany Zelených nebo nějakých eko-nátlakových skupin. Považuji ho za čistě soukromou iniciativu paní Mgr. Spěváčkové, která si prostřednictvím SON řeší své politické ambice. Ostatně v době komunálních voleb se Neratky.cz vždy promění na čistě předvolební web kandidátky, za kterou kandiduje paní magistra. Ale i to je v pořádku. Na to má každý právo. Nicméně myslím si, že mezi úřady, státní správou a občanským sektorem by měla fungovat rovnost. Neboli pokud někdo neustále požaduje informace po úřadech nebo představitelích samosprávy, měl by akceptovat i dotazy na své sdružení, které nejsou osobního charakteru. Např. tedy sdělení počtu aktivních členů SON by rozhodně neuškodilo. Ostatně zaslechl jsem, že kdysi se členem sdružení pokoušel stát dlouholetý starosta města MUDr. Roith. Je to pravda? Třeba byl a je stále členem...

 15. TJ (Tomáš Malina - iSoutok, 6.8.2013 12:48:01) Odpovědět

  Zapomněl jsem.... TJ Neratovice by mohlo být zajímavé téma. Díky za tip.

předchozí
1 | 2 následující

end is near

Kontakt

iSoutok.cz