Neratovické zastupitelstvo budovu nemocnice již neprodá

Před časem rozvířila vody komunální politiky v Neratovicích žádost provozovatele místní nemocnice o odkup nemocniční budovy. Jak se nyní ukazuje, současné zastupitelstvo o případném prodeji budovy již nerozhodne. Paradoxně tím může přispět k omezení zdravotní péče ve městě.

Důvody, proč k prodeji budovy nedojde, jsou mimo jiné časové. Do konce volebního období se zastupitelstvo na svá řádná jednání sejde již jenom čtyřikrát nebo pětkrát. Úkony, které je před samotným případným prodejem městského majetku takovéto hodnoty učinit, tak již vlastně není možné řádně stihnout. Respektive by se rozhodování o prodeji budovy nemocnice muselo odehrávat v době volební kampaně a na samém konci funkčního období současných zastupitelů. A do toho se nikomu napříč neratovickým politickým spektrem příliš nechce.

Časová náročnost přípravy rozhodování pramení zejména ve složitém ocenění budovy a správném právním definování záruk, které by město požadovalo. Určení správné prodejní ceny by si vyžádalo minimálně dva rozsáhlé a na městě nezávislé posudky. Jejich zpracování by včetně vypsání příslušných výběrových řízení trvalo nejméně půl roku, spíše by se doba jejich pořízení blížila k devíti měsícům. Zastupitelé by pak jistě požadovali dostatečný čas na seznámení se s nimi, rozhodně by neakceptovali běžnou týdenní dobu pro prostudování materiálů před jednáním zastupitelstva.

Bez zajímavosti tak není skutečnost, že provozovatel neratovické nemocnice se po jednání s městem Neratovice dotazoval u soukromého vlastníka nemocnice v Mělníku na možnost její koupě. Kooperativa, která přes dceřinou společnost (Mělnická zdravotní, a.s.) mělnickou nemocnici vlastní, totiž před časem veřejně oznámila, že je připravena o jejím prodeji jednat. Koupě mezi soukromými subjekty žádným zdlouhavým procedurám nepodléhá a může se uskutečnit takřka ze dne na den, když se jednající shodnou na ceně a dalších podmínkách. Je koupě mělnické nemocnice záložní variantou pro případ, že by Vamed Meditera (nájemce budovy v Neratovicích) nedošla ke shodě s městem Neratovice? Znamenalo by to omezení nebo dokonce úplné zrušení nemocniční péče v Neratovicích? Pravděpodobnost takového vývoje rozhodně není nulová.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz