Neviditelné miliony, starosta v databázi Stb a transparentnost

O tom, že město má každý rok k dispozici desítky milionů ,,navíc.” O tom, co znamená jméno mělnického starosty v jedné z databízí StB a proč se tím nehodláme zabývat. A také o tom, jak se (ne)transparentně prodávají pozemky.

Neviditené miliony

Celá země prožívá nebývale úspěšné období a nejlepší dobou pro život v České republice v celé její historii je současnost. Veškeré (často oprávněné) kritice navzdory. Bohatství se promítá nejen do sféry privátní, ale také do městského rozpočtu. Pomocí změny rozpočtového určení daní (neboli poměru, kolik obce dostávají od státu z vybraných daní) a větší celkové sumy daní vybraných tak narůstají příjmy města, se kterými si může zastupitelstvo dělat co chce. V roce 2010 měl Mělník daňové a nedaňové příjmy 224 milionů korun. V roce 2017 299,5 milionu. Neboli letos může vedení města spolu se zastupiteli utratit na základě svého uvážení o 75,5 milionu korun víc, než mohlo v roce 2010. O celou třetinu více. Rozhodně to nejsou malé peníze. A teď nám řekněte - vidíte tyto miliony v invesicích města? V jeho celkovém lepším fungování? Možná námět pro finanční výbor, aby prověřil, které výdajové položky v rozpočtu nabobtnaly nejvíce a zda jsou peníze investovány do občanských potřeb nebo se tzv. projídají…

Blokovaná osoba Ctirad Mikeš

V jedné z mnoha databází svazků komunistické StB, které jsou k prohlédnutí na internetu, se vyskytuje i jméno jistého Ctirada Mikeše nar. 1956. Svazek byl založen v roce 1984 v Ústí nad Labem s poznámkou ,,blokovaná osoba.” O věci jsme se dozvěděli od jednoho z našich čtenářů.

Je to informace, která by mohla vyvolat senzaci, byť je to věc 33 let stará. Možná vás zklameme, ale není to věc, kterou bychom se v tuto chvíli chtěli nějak detailně zabývat. Máme k tomu více důvodů:

1) Nejsme soudci, abychom soudili lidi podle toho, co dělali v minulosti.

2) Pokud by se jednalo o osobu totožnou s osobou současného starosty, tak ten nás dostatečně zásobuje náměty v době současné :-)

3) Statut blokované osoby může stejně tak dobře jako snaha o nábor člověka do řad agentů či informátorů znamenat naopak shromažďování informací o té osobě, jako osobě potenciálně nebezpečné komunistickému zřízení. V podstatě znamená jen to, že veškeré informace k dané osobě se mají koncentrovat na jednom místě a nemají se do toho ostatní bezpečnostní složky či jejich jednotliví činovníci plést.

K dotazu, zda je možné někde do svazku nahlédnout:

Ano. O nahlédnutí do svazku, pokud nebyl skartován, můžete zažádat u Ústavu pro studium totalitních režimů. Ve svazku se pak s největší pravděpodobností dočtete, že se Ctirad Mikeš účastnil mejdanů, kde se vedly debaty, u kterých hrozilo, že by se mohly zvrhnout v debaty protistátní.

Tak se to dělá (ne)transparentně

Transparentnost je věc, kterou se vždy zaklíná opozice. A také je to věc, která by měla být samozřejmá pro dobré vedení obce. Nastávají ale chvíle, kdy se ta transparentnost úplně nehodí. Třeba, když se něco prodává.

A tak se zastupitelům to mimořádné zasedání, které se kvůli své mimořádnosti odehrálo bez přítomnosti kamer a vzhledem k prázdninovému termínu i s malou účastí veřejnosti, náramně hodilo. Pozemek, proti jehož prodeji se vyjádřily mnohé odbory města, protože je malou oázou zeleně v křížení ulic Vodárenská a Nová, a který se nachází u Lidového domu, byl prodán. Přestože při jednom z minulých jednání, které proběhlo před kamerami, byl prodej zamítnut. Stejně tak pozemek u bývalého mlýna byl městem prodán, přestože odbory byly proti.

V čem spočívá přínos pro město, že se takových pozemků zbaví, to se nedovíme. Zato se mezi lidmi povídá, že o uskutečnění prodeje měl v jednom případě zájem člen sociální demokracie, v druhém člen ODS. Třeba jsou to jen zlé povídačky. Anebo je to potvrzení toho, co jsme psali v poznámce o ,,fenoménu Mikeš.” Totiž že si umí zavázat jednotlivce z řad opozice…

A o té transparentnosti budeme psát i za týden. Tentokrát v souvislosti s finančními příspěvky. Tak zatím!

/21.8./

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz