O fenoménu Mikeš, snížení kapacity MKD a opět o parkování

Minulý týden jsme slíbili, že se podíváme blíže na ,,fenomén Mikeš.” Co tedy podle našeho subjektivníh názoru zrodilo popularitu současného starosty?

V roce 2002 se neúspěšně pokusil stát zastupitelem ve Všetatech pod hlavičkou kandidátky SNK, kterou však podle místních připravovovali členové ODS. V roce 2004 se, tentokrát již v dresu sociální demokracie, pokoušel proniknout do Senátu a volební výsledek byl pro něj debaklem. Ze sedmi kandidátů skončil ve volebním obvodu Mělník předposlední. V roce 2006 byl na druhém místě kandidátky ČSSD ve volbách do zastupitelstva města a získal nejvíce hlasů. To však ještě nestačilo k tomu, aby se dostal do vedení města. V roce 2010 zvítězila ve volbách na Mělníku TOP09, avšak skončila v opozici. To díky tomu, že Ctirad Mikeš přistoupil na nabídku třetí ODS, aby se stal starostou. Mikeš byl na kandidátce ČSSD na prvním místě a získal i největší počet hlasů. Pro mnoho lidí však byl stále neznámou a výrazný nebyl ani v prvních měsících své vlády nad městem. Zdálo by se, že vše tedy změnily povodně, během kterých se ze starosty stal zachránce města, hrdina, mediální hvězda a zejména pro obyvatele Pšovky nedotknutelná osoba. Jenže to není jediný důvod fenoménu Mikeš.

Starostova popularita se opírá také o:
- nekonfliktní vztahy s ekonomicky vlivnými lidmi a subjekty
- budování nadstandardních vztahů se spolky, které jsou závislé na příspěvcích od města
- budování osobních vazeb s městu podřízenými organizacemi a jejich zaměstnanci (ostatně podívejte se na osobnosti z kandidátky Mé Město a jejich profese…)
- budování pověsti člověka, který umí naslouchat lidem (ikdyž se třeba jejich problém nevyřeší)
- budování kladného vztahu s novináři (a tím i kladného obrazu své osoby v médiích)
- umění zavázat si jednotlivce z řad politické konkurence, čímž silně otupil opozici
- vyhýbání se řešení konfliktů (vždy přehraje na prvního místostarostu či na úředníky)
- mimořádný talent v oblasti komunikace, kdy starosta přirozeně reaguje jak podle příruček public realations (viz. jeho komunikace po autonehodě v opilosti)

Starosta velmi dobře pochopil, že je třeba umět roli starosty ,,zahrát”. To všem jeho konkurentům schází. A ti, kteří to z opozice zkouší, při těchto pokusech vypadají doslova směšně. Ctirad Mikeš pochopil, že politika je hra, že většina občanů starostu za celé volební období vůbec nepotřebuje a tak při volbách rozhodují právě a jen podle dojmů nebo pocitů zavázanosti. A sázka na tuto kombinaci mu vyšla dokonale. Když nedávno na sociálních sítích probíhala debata, co konkrétního starosta pro město vlastně udělal, psalo se o povodních a dále nic konkrétního. Ale ,,je to prostě dobrý starosta.”

Starostovi konkurenti, pokud chtějí být úspěšní, tedy musí pochopit jednu věc - kritikou starostu možná oslabí, ale rozhodně ho neporazí. Aby nad ním ve volbách zvítězili, museli by dát podstatné části z výše popsaného ,,fanclubu” naději, že za jejich vlády nad městem by se měli ještě lépe. A to, vzhledem k tomu že řada z rozhodujících lidí se nachází přímo na kandidátní listině starostovy volební strany, věru nebude lehké…

Rekonstrukce MKD přinese snížení kapacity

Město se pustilo do rekonstrukce MKD, výsledkem bude větší pohodlí diváka, ale menší počet míst. O čtyři desítky. Pomineme protentokrát otázku výběrového řízení na dodavatele, pro které město použilo externí firmu (k tomuto tématu třeba příště). Ale opravdu není snížení kapacity problém? U drtivé většiny představení ne. Jenže na opravdové pecky nebyl problém kulturák vyprodat. Paradoxem ekonomiky v kultuře je, že ty opravdové pecky bývají tak drahé, že právě vyprodaný sál byl podmínkou, aby příjmy alespoň dorovnaly výdaje na takové představení. A nyní prostě bude na straně příjmů chybět příjem za čtyři desítky diváků, tedy řekněme nějakých 12.000,-korun. Jsou pouze dvě možnosti, kdo to zaplatí. Buď diváci ve zvýšených cenách vstupného, nebo všichni občané Mělníka v dotaci na provoz kulturáku.

Parkování téma je

V minulém týdnu jsme zmínili velké téma - parkování na sídlištích. V komentářích jsme se díky čtenáři dozvěděli, že ve Sportovní ulici cca 25 parkovacích míst přibylo (děkujeme za upozorění!). Nejsme blázni, abychom jako volební lídr kandidátky ANO chtěli budování parkovacích domů na sídlištích, ale rezervy vidíme. Někde by místa přibyla jen změnou značení, doasfaltováním kousku pozemku, změnou organizace dopravy. Nevyřeší to absenci až několika set parkovacích míst, ale každé jedno místo navíc výrazně pomůže. Možná by stačilo, kdyby místo ankety kde je nejlepší zmrzlina proběhla v radničním tisku výzva občanům, aby taková místa na nová parkovací místa vytipovali. Přijde nám, že schopnosti vlastních občanů jsou na Mělníku vůbec málo využívány. Přitom občan má, oproti nejrůznějším, nyní na Mělníku tak oblíbeným expertům, obrovskou výhodu - totiž každodenní zkušenost. A to bývá stejně cenné, jako vystudovaná odbornost.

Nová témata opět za týden.

/7.8.2017/

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. (ne)konec iSoutoku (Tomáš Pekárek, 11.8.2017 9:46:05) Odpovědět

    Jsem velmi rád, že jste se rozhodli neskončit a pokračovat v tvorbě. Ač z jiného města, Vaše stránky sleduji a jen díky vím, co se děje u sousedů. Myslím, že mnoho z nás může obyvatelům Mělníka takto nezávislý zdroj informací závidět. Jste nad věcí a jste i konstruktivní kritikou.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz