O volbách a koalici na Mělníku. Bude to selanka bez opozice?

Volbám na Mělníku nedominoval jen starosta Mikeš, ale také nestraníci. ODS dostala od voličů poslední varování. Koalice vítěze s druhým je správná, místostarosta od Mělničanů pojistkou obou stran. Volby přinesly i zajímavá čísla…

Volební čísla

V zastupitelstvu zasedne 16 nestraníků a pouze pět lidí se členstvím v některé politické straně. Na Mělníku získal nejvíce voličských hlasů Ctirad Mikeš (2.453), nejméně ze zvolených zastupitelů Rudolf Kraj (448). V poměru získaných hlasů pro kandidáta v porovnání s počtem hlasů pro celou kandidátku kraloval Zbyněk Šnajdr (8,33%). Volič, který k volbám přišel, udělil v průměru 18,59 hlasu (z 21 nožných). Voleb se zůčastnilo 5.772 lidí (4 své hlasy přesto neodevzdali). Do zastupitelstva se nedostali dva lídří stran, kteří zastupitele mají - Petr Kowanda u ČSSD a Petr Hanuš u ODS. U Mělničanů k přeskočení lídra Petra Volfa, což by ho připravilo o mandát, zbývalo 13 hlasů. Největším skokanem byla Marie Hosuková, která byla zvolena ze 13. místa kandidátky (strana získala 5 mandátů) nebo Rudolf Kraj (zvolen z 8. místa, strana získala 1 mandát).

Zastupitelstvo bez opozice?

Velmi krátce po volbách vznikla na Mělníku koalice. Určitě je zajímavé, že její složení deset dní před výsledkem voleb trefili na melnicek.cz M. Hrubý a J Valenta. Koalici pospali slovy: ,,MÉ MĚSTO + TOP 09 + MĚLNIČANÉ (záloha ještě ODS) - tato koalice by vyhovovala mnohým, pan Mikeš by zůstal na Radnici, pan Schweigstill by se tam konečně dostal a pan Volf by dál mohl sedět ve správní radě VkM a vylepšovat si svůj příjem. ODS nechce zmizet ze scény a ráda své hlasy připojí. Tato koalice se jeví jako nejpravděpodobnější.” Koalice má svou logiku. Ctirad Mikeš po minulých volbách potopil vítěznou TOPku, protože v koalici s ní by nedosáhl na kýžené starostovské křeslo. Nyní volby vyhrál a jednal s již poučeným MIlanem Schweigstillem. Ten sice zopakoval zisk pěti mandátů, ale tentokrát to stačilo pouze na druhé místo. A vědomí, že se musí smířit s vrabcem v hrsti, protože jinak ani ten holub na střeše není. A příště už by strana mohla vsadit na jiného lídra… Místostarosta Petr Volf utekl těsně volebnímu hrobníkovi, který si již chystal lopatu. Jednak tím, že Mělničané pronikly do zastupitestva s nejhorším výsledkem ze stran, které získaly mandát a také jak píšeme výše - stačilo málo, a v zastupitelstvu by místo něj byl Ivan Nový. Proč si jej Ctirad Mikeš přivedl na radnici? Zdánlivě nelogický krok (Proč do koalice Mé město + TOP09 o síle 14ti zastupitelů přibírat patnáctého?) může mít několik vysvětlení. Minule by bez dohody s Mělničany nebyl Ctirad Mikeš starostou. Mohl to tedy být osobní dluh. Petr Volf vychází velmi dobře jak se starostou, tak s Ondřejem Tichotou z TOP09 a může tak v očích obou stran být ,,spojencem” pro jednání v radě, či mediátorem možných sporů. Důvodem může být i bezbřehá loajalita Petra Volfa ke starostovi celé minulé volební období. A spekulovat by se mohlo dál…

Na fungování této trojky bude nejzajímavější sledovat, jestli se její dominantou stane Ctirad Mikeš. Ve skončeném období se mu naprosto podařilo vymazat z mediálního zájmu svého místostarostu. Skousnul by takovou roli i Milan Schweigstill? Petr Volf nepochybně ano.

Ke koalici budou v hlasování převážně loajální i zástupci ANO a ODS. Proč? Protože proč by neměli být… Pro ANO jsou volby poučením, že billboardy a pár hesel výsledek neudělají. Pro ODS je pak vzkaz voličů také zřejmý. Pokles mandátů ve třech po sobě jdoucích volbách 8-4-1 ukazuje, že tato pravicová strana na Mělníku volební potenciál má (či měla) a prohospodařuje si ho tím, jaké lidi na čelo kandidátek dává. Někdo by si s nimi měl přátelsky promluvit. Pokud se letos dostal do zastupitelstva kandidát č. 8, minule kandidáti z pozic 12., 11., 8. a 1., musí na to strana reagovat. Příště už by hlas voličů nemusel znít jako poslední varování, ale jako poslední výstřel.

Dalo by se říci, že v zastupitelstvu nebude opozice. Naoko může tuto roli hrát KSČM a ČSSD, fakticky jim to ale moc nepůjde. Někteří zastupitelé jsou totiž… starostovi podřízení. I Milan Němec, jako ředitel základní školy zřízené městem. Z tohoto pohledu se jeví jako velká škoda, že v zastupitelstvu nezasedne Petr Kowanda. Právník jako lídr opozice, to by mělo kvalitu. Nebo Jiří Dohnal. Zná fungování úřadu a před volbami na něm bylo znát, že je člověkem plným energie. Od starosty by bylo znakem velkorysosti vítěze dát svým kritikům místa ve výborech a komisích. Zatáhnout je do děje. Ukázat tím - pod prsty nic neskrýváme.

Celkově shrnuto - koalice je na základě výsledků voleb asi nejlepší možná. Se silným mandátem od voličů. S dvěmi nejsilnějšími osobnostmi mělnické komunální politiky. Tak se pánové ukažte! Čas už vám běží.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. good (Jarda, 14.10.2014 10:14:32) Odpovědět

  Skvělá analýza. Díky.

 2. Výborná analýza/opozice bude (J. Dohnal, 14.10.2014 12:02:28) Odpovědět

  Souhlasím s Jardou, analýza je výborná a naprosto vyčerpávající. Mohu ale přislíbit, že nově vzniklá koalice určitě bude mít zodpovědnou opozici - to správné ČSSD podpoří, na to nesprávné budeme poukazovat.
  Počkáme nyní na koaliční program a podle jeho obsahu se bude odvíjet náš následný postup. O místa ve výborech a komisích budeme mít zájem určitě, uvidíme ale co nám bude nabídnuto.

 3. - (in, 14.10.2014 12:43:57) Odpovědět

  isoutok stále překvapuje - a to ho nečtu dlouho. Moje chyba. Zajímavý, věcný pohled.

 4. výbory ze zákona (Anna Spěváčková, 14.10.2014 13:52:55) Odpovědět

  Píšete: "Od starosty by bylo znakem velkorysosti vítěze dát svým kritikům místa ve výborech a komisích. Zatáhnout je do děje. Ukázat tím - pod prsty nic neskrýváme."

  Zastupitelstvo musí vždy zřídit výbor kontrolní a finanční.
  Zákon č. 128/2000 Sb. §117 (2) Zastupitelstvo obce zřizuje vždy finanční a kontrolní výbor.

  Je nepsaným zvykem, že oba výbory jsou automaticky obsazeny členy opozice ať už zastupitelské nebo občanské.

  Členství v komisích by se mělo řídit profesí nebo zájmem uchazeče, měli by být vyzváni občané, aby se ucházeli o účast v komisích a to bez jakékoli lustrace nebo omezení (místostarosta Hrodek nejprve vyzval občany Neratovic, aby se přihlásili do komisí, a pak část z nich vyloučil, aniž to předem oznámil ve výzvě).

 5. Koalice (Lord, 14.10.2014 15:18:04) Odpovědět

  Dle zdání velmi silná koalice ovšem s naprosto odlišným pohledem na svět, nevěřím v její trvání.

 6. Magistro, (Alda, 14.10.2014 15:27:08) Odpovědět

  a to si předstvate, že ve středověku čarodějnice upalovali.
  Imho - není to tak, že členy výborů a komisí volí/schvaluje zastupitelstvo, nikoliv nějaký pan Hrůdek?

 7. jj good (Jan, 14.10.2014 19:57:54) Odpovědět

  skvělé, taky díky.

 8. a zas ta magistra.. (hqwi, 14.10.2014 20:12:44) Odpovědět

  po prohraných volbách sebereflexe 0(slovy nula) ale poučovat to by nám šlo...ano všichni už vědí, že jste byla odejita z komise žp....nebylo to náhodou na žádost vašich kolegů z komise? povídá se to...:)

 9. TOPKA Mělník (jirka, 15.10.2014 13:16:40) Odpovědět

  Švája mohl být starosta,ale odmítl to.Dva lidi z mé město mu nabízeli podporu. Škoda

 10. odborník promluvil.... (Anna Spěváčková, 15.10.2014 14:23:55) Odpovědět

  "Magistro, (Alda, 14.10.2014 15:27:08)
  a to si předstvate, že ve středověku čarodějnice upalovali.
  Imho - není to tak, že členy výborů a komisí volí/schvaluje zastupitelstvo, nikoliv nějaký pan Hrůdek?"

  Nevzdělanče Aldo, správně se píše "představte" ne "předstvate". Podle vašeho skromného názoru, ale mylného. Členy komisí totiž JMENUJE a ODVOLÁVÁ POUZE rada města, v níž někteří mají větší vliv, to byste měl vědět. Zastupitelstvo jmenuje a odvolává členy výboru. Máte o tom ponětí jako o navigaci parníku.

 11. nevzdělanče hgwi (Anna Spěváčková, 15.10.2014 15:06:05) Odpovědět

  "a zas ta magistra.. (hqwi, 14.10.2014 20:12:44)
  po prohraných volbách sebereflexe 0(slovy nula) ale poučovat to by nám šlo...ano všichni už vědí, že jste byla odejita z komise žp....nebylo to náhodou na žádost vašich kolegů z komise? povídá se to...:)"

  Ano, je to možné. V komisi byly a stále jsou kamarádky starostky Mrzílkové, které tam byly dosazeny jako vnitřní kontrola, Kuchařová (nyní zastupitelka!) a Zvaričová, které životnímu prostředí nerozumějí ani náhodou. Je pravděpodobné, že upozornily svoji kamarádku na moji nekalou činnost: prosazování ochrany životního prostředí, požadavek výsadby stromů a keřů a kvalitní péče o zeleň (od někoho musela vědět, o čem se v komisi debatuje) a ta začala jednat v radě. Za odejití z komise se nemusím hanbit, ani náhodou. Je to jen důkaz, jak nám vedení města postupně hnědne. Od té doby se práce komise zredukovala na organizování výsadby stromů pro děti. Jestlipak víš, hgwi, že rada města Neratovice vůbec a nikdy nevyužívá doporučení komisí a jen je bere na vědomí? Nikdy je nepověřila nějakým úkolem? Nikdy je nevyzvala, aby se vyjádřily k záměrům města? Nikdy nepřipomínkovaly projektovou dokumentaci staveb a pod. Jediná komise, která má volnou ruku, je bytová. Ta rozhoduje, doporučuje, kdo má dostat byt. Třeba babka, co prodá dům, nastěhuje se k dceři a pak dostane od města garsonku. Nebo úřednice, která dostane městskou garsonku, pak odejde na ministerstvo a bydlí v ní dál. Dobré, co? Takže být členem obyčejné komise stejně nemá žádný význam. Ty jako sprosťák a neomalenec bys řekl, že je to na h....

  P.S.: Prosím, mohl byste mi vysvětlit,co míníte tou sebereflexí? Pokud je mi známo, pak sebereflexe je uvědomění si sebe sama, své osobní existence. To si vědoma jsem. Možná jste tím myslel něco jiného, při vašem vzdělání. Mělo by to být jako za komunistů, kdy provinilec musel provést sebekritiku před ostatními soudruhy? (Což by se mě asi netýkalo, neboť jsem nikdy v KSČ nebyla, nejsem ani nebudu.) Nebo v rámci požadavků církve svaté se mám jako pokřtěná katolička tlouci v prsa a volat: Mea culpa, mea culpa (pro vás přeložím: je to má vina, je to má vina, je to má veliká vina...)? Kurňa, tak co to má být? Jsem zvědavá na vaši odpověď pod jakýmkoli přízviskem.

 12. - (Alda, 15.10.2014 15:21:59) Odpovědět

  Pravda. Sem přispívají samé nevzdělanci. Nejvíce příspěvků zde máty asi VY.
  Jinak příspěvek podepsaný hqwi jsem nepsal. To zřejmě uvažujete ve stylu kdo to křičí, ten to je, tomu se to rýmuje.

 13. pro magistru (hgwi, 15.10.2014 21:37:52) Odpovědět

  takže to vezmu popořadě ano?
  nějak zapomínáte,magistro, že v komisi nesedí jen paní Zvaričová a Kuchařová :) (ahoj, zdravý tě tvůj bývalý kolega:))
  ad k mému vzdělání: víte, v dnešní době si ne každý musí nutně dávat před či za jméno koncovku svého titulu,to je věc první, ta druhá je, že mé vzdělání vám může býti naprosto jedno,chcete li po vašem rétorickém způsobu, může vám to být u zádele..
  ke zbytku se ani nemusím vyjadřovat, vaše ===text byl redakcí odstraněn - viz níže===..:)
  tlouci v prsa se samozřejmě nemusíte, vaše vina to není, váš neúspěch má samozřejmě na svědomí ta zlá radnice...:)
  ====
  pozn. red.: Část příspěvku týkající se údajné pověsti osoby označené jako ,,magistra” byla na žádost paní Anny Spěváčkové odstraněna. Paní Spěváčková vyjádřila domněnku, že se může jednat o pomluvu a požádala o odstranění příspěvku.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz