Občané neznají partnerská města

Partnerská města Mělníka, Neratovic a Kralup. Nutno napsat, že ponejvíce si občané vybaví to, ve kterém se zůčastnili školního výměnného pobytu. Zatímcu u Neratovic nám jméno partnerského města byli schopni správně odpovědět 2 z deseti oslovených, u Mělníka a Kralup je správně nevyjmenoval nikdo.

Podívali jsme tedy se, kolik a jak vzdálených partnerských měst Mělník, Kralupy a Neratovice mají a jak je prezentují na svém webu.

Nejstřídmější, co se partnerských měst týká, jsou Neratovice. Radeberg, město známé svým pivovarem (Radeberger), se nachází kousek severovýchodně od Drážďan a od Neratovic je vzdáleno 154 kilometrů jízdy. Na webové prezentaci města jsme informace o partnerství nenašli, pouze v Listech radnice, kronice či výročních zprávách se dají informace najít.

Kralupy nad Vltavou mají pět partnerských měst. Banyuls sur Mer vzdálené 1602 kilometrů leží na samém jihozápadě Francie u hranic se Španělskem. Německý Henningsdorf je vzdálený 348 kilometrů a naleznete jej severně od Berlína. Dánský Ikast vzdálený 930 kilometrů leží ve středu kontinentálního Dánska. 482 kilometrů vzdálené slovenské Komárno leží na hranici s Maďarskem. Srbský Šabac je západně od Bělehradu a od Kralup jej dělí 912 kilometrů po silnici.

Kralupům je nutno přiznat, že na webových stránkách uvádějí o partnerství, jeho důvodu a meziměstských stycích základní informace přehledně na jedné webové stránce.

Mělník má celkem šest partnerských měst. Německý Oranienburg je vzdálený 370 kilometrů, švýcarský Wetzikon 713, polský Przeworsk 664 kilometrů, druhé polské partnerské město Strzegom 201 kilometrů, bulharský jmenovec Melnik 1501 kilometrů, slovenský Lučenec 629 kilometrů. I Mělník věnuje svým partnerským městům stránku ze své webové prezentace.

Nejvzdálenějším partnerským městem tedy je Kralupský Banyuls sur Mer. Delegace by na cestě tam a zpět urazila přes 3200 kilometrů.

Nejmenší vzdálenost do partnerského města pak stačí překonat delegaci z Neratovic do 154 kilometrů vzdáleného Radebergu. Neratovičtí svým jedním jediným partnerským městem notně ztrácejí na Kralupy (5) i Mělník (6). Otázka je, zda tím město něco ztrácí či nikoliv...

AKTUALIZOVÁNO:

Jak jsme byli upozorněni, na webových stránkách města Neratovice se odkaz a informace o partnerském městu Radeberg nacházejí. Naleznete je ZDE.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Partnerské město? Co to je a k čemu? (Anna Spěváčková, 1.10.2015 14:01:24) Odpovědět

  Město je stále stejné za dob totality i nyní. Pokud si někdo na něj vzpomene, pak snad jedině někdo pamatující minulý režim, kdy družba, jak se tenkrát říkalo, mezi Neratovicemi a Radebergem kvetla. Dnes po něm ani pes neštěkne. Na webu není ani zmínka, jen v podkladech pro radu města, do kterých chodím pravidelně, a asi jako jediná, nahlížet, je občas oznámení, že starostka většinou s nějakým koaličním zastupitelem odjíždí do Radebergu většinou na vánoční trhy nebo podobnou akci. Zápis o průběhu akce, nějaké výstupy či cokoliv jiného jako sjednání něčeho prospěšného pro město není nikde zveřejněn, pokud vůbec existuje. Prostě přátelství pro kočku a výlet paní starostky.

 2. ostuda (Emerich Erdos, 1.10.2015 14:34:24) Odpovědět

  Skutečnost, že občané neznají svá partnerská města, je jedním slovem ostuda. Pro každého občana by mělo být věcí cti nastudovat si co možná nejvíce informací o partnerském městě a s upřímnou radostí přát přetíženým zástupům samosprávy návštěvu partnerského města.
  Jak bohatí jsou občané Mělníka, kteří mají 6, slovy šest, partnerských měst!

 3. takové malé zamyšlení (Anna Spěváčková, 1.10.2015 23:16:55) Odpovědět

  Mám upřímnou radost, že si paní starostka Mrzílková udělá výlet do Redebergu, to mi věřte pane Erdosi. Vždyť je to z našich společných peněz. Jen bych jako zvídavá občanka ráda věděla, co tam zajímavého podnikla a co z toho vyplyne pro nás, občany města. Mohu si samozřejmě podat žádost podle zákona č. 106/1999 Sb. o informaci, jaký byl program paní starostky, ale věřte mi, že bych měla větší radost, kdyby vše bylo lehce dohledatelné na webu: partnerské město, historie, zajímavosti, přehled kontaktů a návštěv. No schválně, co byste řekl, kdyby vše bylo k dispozici jako na webu Třeboně.

  http://www.mesto-trebon.cz/cz/mesto-3/zahranicni-vztahy/partnerska-mesta-3/schrems.html

  Já bych byla spokojená. Uvítala bych dokonce, a vůbec bych jim to nezáviděla, kdyby se celé naše zastupitelstvo vydalo na přátelskou návštěvu radnice v Radebergu a zúčastnilo se zasedání tamějšího zastupitelstva, aby vidělo, jak si naši němečtí přátelé vedou při řešení problémů svého města a jak si přitom počínají. Mohli by tam natočit video a jednoho krásného dne jej promítnout třeba v místním kině občanům. A na oplátku poslat za hranice video z našeho zasedání, aby Němci viděli, jak urputně čeští zastupitelé diskutují a hájí zájmy svých občanů.

 4. Re (Emerich Erdos, 2.10.2015 11:59:22) Odpovědět

  Inu, kdyby měli v Neratovicích více partnerských měst, třeba by je napadlo zveřejňovat videopřenosy z jednání zastupitelstva, tak jako to mají v otevřeném Mělníku. Každý zájemce si z pohodlí domova dohledá chování konkrétního zastupitele. Nevím, jaké je to v Mělníku s dostupostí materiálu pro zastupitelstvo / Radu, ale tipuji, že lepší než v Nera.
  Partnerská města prostě význam mají. Osobně zbla nechápu, proč se na komunální (ani jakékoliv jiné) úrovni jakkoliv přátelit s post-hitlerovským německem (malé n je záměr), ale de gustibus ...

 5. S nikým se nebudeme kamarádit! (Anna Spěváčková, 2.10.2015 22:57:30) Odpovědět

  Ó, post-hiterovské německo, to je hodně silná káva, pane Erdosi. Pak se ovšem podivuji nad tím, proč se Mělník kamarádí se stejně post-hitlerovským Oranienburgem a s polskými městy, v nichž žijí příslušníci národa, jenž nám bezohledně zabral východní část Těšínska v roce 1938 a v roce 1968 sem vtrhl v rámci internacionální bratrské pomoci ČSSR. Bulharsko bylo součástí Osmanské říše a kdo ví, jak to tam tenkrát vůbec bylo s islámem, možná dodnes tajně vzhlížejí k Alláhovi. S Bulhary bych se také moc nepaktovala, Slováci vyprovokovali rozdělení Československé republiky, tak jakápak družba. Kralupy se také nemají čím chlubit - jen si vzpomeňte na velkou francouzskou revoluci, kdo ví, co s námi mají za lubem, V Komárně jsou komáři a samí Maďaři a Srbové nám zabili Ferdinanda. Tak himlhergot jakápak družba.

 6. Re (Emerich Erdos, 3.10.2015 20:02:00) Odpovědět

  Paní Spěváčková, já bych Vám přál zažít jeden den v koncentračním táboře, byť v relativně mírném režimu (dětský KZ), pohled na sousední "normální" (pro dospělé) KZ, vč. transportů do likvidačních táborů, (Současné základní školy jsou proti dětským KZ procházkou rajskou zahradou), nebo zažít stres, spojený s transportem. Proto to post-hitlerovské německo (opět s malým n). Pěkný den! ME

 7. otázky, otázky, otázky.... (Anna Spěváčková, 3.10.2015 21:38:23) Odpovědět

  Pane Erdosi, nevím, co jsem Vám zlého provedla, že mi přejete zažít cokoli v koncentračním táboře. Ale rozumím Vaší aversi vůči hitlerovskému Německu. Jenže nelze donekonečna přistupovat s odporem ke všem možným státům, které se v různých historických dobách dopustily přečinů, zločinů a jiných odpudivých činů. Existuje pak stát, se kterým bychom mohli vůbec navázat styky zvané po staru družba? Nebo by bylo lepší žádné kontakty neuskutečňovat? My občané v Neratovicích de facto nemáme žádný kontakt s městem, které je jen formálně naším městem partnerským, tady se vůbec občanská společnost potýká s nezájmem radnice, je to tak lepší? Mám za to, že ne. Mít někde za hranicemi město, kde lze čerpat zkušenosti, občas se setkávat a učit se od něj, to přece není špatná věc.

 8. Kralupy (Tomáš Pekárek, 5.10.2015 10:22:51) Odpovědět

  Kralupy mají nově také Hrádek na Nisou. Smlouva byla podepsána v létě.

 9. Pozvánka pro 4 osoby (Anna Spěváčková, 5.10.2015 23:51:18) Odpovědět

  Různé č. 2 Dopis Radeberg – Pozvánka

  Usnesení:
  Rada města se seznámila s dopisem – pozvánka od partnerského města Radeberg na slavnosti
  města, které se budou konat ve dnech 2. – 4. října 2015.

  Rada města schvaluje účast zástupců
  města: Mgr. Mrzílková, p. Lenc.

  Schváleno: (pro: 6, proti: 0, zdržel se: 0, nehlasoval: 0)

  Pozn. A.S.: Proč s sebou nevzali někoho z opozice?

 10. Re (Emerich Erdos, 6.10.2015 21:37:15) Odpovědět

  P. Pekárek mě předběhl s odpovědí - ano, proč nemít partnerská města v ČR, kde by měl být přenos dobré praxe mezi obcemi mnohem účinější?

 11. otázky, otázky, otázky.... (Anna Spěváčková, 7.10.2015 21:54:36) Odpovědět

  Než si město zvolí družební město, mělo by si položit vedení i s občany otázku: co od tohoto kroku očekáváme? V čem budou styky přínosné pro nás i pro ně? Chceme přenášet raději zkušenosti z našich měst s lepší praxí nebo ze zahraničí, kde jsou dávno už někde jinde? Jakým způsobem budou styky realizovány? Máme vůbec zájem a chuť se něco někde naučit a převzít, nebo si představujeme, že si jen čas od času uděláme zájezd do zahraničí ( do jiného města) a budeme se tam natřásat? Není pak lepší nemít žádné družební město než být někomu pro smích?

 12. vy jste svědky (Anna Spěváčková, 11.10.2015 11:42:54) Odpovědět

  Nemohli jste najít družební město? Tak v tom případě jste svědky, jak je web Neratovic nepřátelský ke svým uživatelům. Ano, přesně tak to je.Je tam všechno (možná), ale tak dokonale zakamuflováno a ukryto, že to člověk nenajde, ať hledá jak hledá. Důkaz neschopnosti nebo schválnost? Ještě jsem otázku nevyřešila, ale mám za to, že oboje. Ještě bych chtěla vysvětlit, jak to bylo s tím smíchem. Nebyl to ani tak smích, jako spíš zděšení. Před lety (už je to dost dávno) tu byla návštěva z Radebergu a vystupoval na náměstí tamější dechový mládežnický orchestr. Hrál pěkně, ale co se dělo dole kolem nemělo obdoby. Bordel, lidé se bavili, děcka všech barev pletí hulákala a skákala, všude se valil kouř z cigaret, a německá mládež měla obličeje stažené děsem a hrůzou. Statečně dohráli, ale pokud vím, od té doby se tady neukázali. Ani delegace ani orchestr. Poslední fotka z návštěvy je na webu v odkaze z roku 2008, 25. výročí III. ZŠ. To je družba, co??? Teď už jezdí jen Mrzílková s někým do Radebergu, pokud jsou informace na webu v pořádku.

 13. re (Emerich Erdos, 12.10.2015 7:28:27) Odpovědět

  Myslím, že němci jsou dnes na různé barevné spoluobčany i bordel, který jejich přítomnost často doprovází, již zvyklí. Tj. v tomto ohledu Neratovice předběhly německo o dobrých 10 let ...


end is near

Kontakt

iSoutok.cz