Obchvat Kralup - rukavice na straně kraje?

Kralupský obchvat je oblíbený evergreen politických diskuzí dlouhá léta. A zejména v období voleb. Pohne se nyní konečně od slov k činům? Uvidíme…

Téma obchvatu Kralup je živé řadu let. Například v roce 2007 kraj pod vedení hejtmana Bendla plánoval, že stavba začne v letech 2009 až 2010 a realizace potrvá tři roky a zaplatí ji kraj a fondy EU. V roce 2009 pak opět kraj, tentokrát již s hejtmanem Rathem, plánoval komunikaci mezi letištěm Václava Havla (tehdy ještě Ruzyně) a dálnicí D8, přičemž komunikace poslouží i jako obchvat dopravou zatíženého města na Vltavě. Nyní je téma opět živé a obsáhle se k němu vyjádřil kralupský radní Tomáš Pekárek v článku: ,,Obchvat města? Prostě to dotáhneme!”

V článku se píše: ,,…O to podstatněji se jeví námi dlouho očekávaná propojka dálnice D8 a rychlostní silnice R7, jejíž součástí je i obchvat Kralup. V minulých týdnech vydal středočeský krajský úřad tiskovou zprávu, že proběhla schůzka a domluva s ministrem dopravy Ťokem ohledně financování této dopravní stavby a nic tak nebrání tomu, aby se nejpozději do 4 let začalo s realizací. O této domluvě vím, neboť jsem byl na konci února přímo u jejího zrodu, když jsme o tom s Danem Ťokem diskutovali i za přítomnosti Andreje Babiše.

Po této úterní debatě jsem měl opět možnost krátce s ministrem dopravy pohovořit o konkrétních možnostech financování a dalším postupu. Potvrdil dřívější informaci, že propojka D8 a R7 by mohla být financována ze Státního fondu rozvoje infrastruktury, což mi v rozhovoru také odsouhlasil právě i Martin Kolovratník (poslanec, činovník Státního fondu dopravní infrstruktury), kterého jsem zmiňoval na začátku. Ta možnost tu je, není však jediná. Stále se přemýšlí i nad zapojením krajských prostředků s tím, že stát by uhradil to nejdražší – dva mosty kolem Kralup. Nejdůležitější ovšem je, že projekt musí odsouhlasit Vláda ČR a tady je opět na tahu krajský úřad, který musí dodat podklady. Ten krajský úřad, který celou věc v posledních letech spíše zdržoval, než aby jí pomohl. Pokud ale tentokrát kraj zapracuje, předloží ministerstvo dopravy projekt na jednání vlády ještě v letošním roce.”  (celý text ZDE)

Kralupské občany na rozdíl od politiků nezajímají dohady o tom, co kdo zaplatí, na čí straně leží překážky, natož přetahovaná o to, kdo má na obchvatu větší zásluhu a kdo obchvat víc slíbí. Kralupský občan by ocenil, kdyby už nákladní dorava neproudila centrem jeho města. 

Dočkají se tedy konečně kralupští svého obchvatu? Snad se skutečně blýská na lepší časy. Současné sliby se totiž budou brzy účtovat…

Přečtěte si také:

2007, E15: Kralupy hledají firmu na stvabu obchvatu

2009, MF Dnes: Auta budou Kralupy dusit dál

2009, Lidovky: Rath připravuje pražský obchvat s mostem u Kralup

2015, Tomáš Pekárek: Obchvat města? Prostě to dotáhneme!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Kácení živých stromů v Neratovicích (Anna Spěváčková, 10.6.2015 9:53:07) Odpovědět

  Proč nenapíšete o kácení živých stromů v Neratovicích v ulici Masarykova? Roste, pardon, rostlo tam 62 lip, z toho už je polovina pokácených, za živa, s hmyzem, který tam žije, s hnízdy ptáků...Je to zločin. A kdo je za ním? Starostka Mrzílková, která režíruje dotace, rekonstrukce, rozhodování vedoucích úředníků a jejich podřízených....Jen hlupák nebo primitiv nechá pokácet živý strom. Jenže tady jde o dotace, o peníze, které skončí kdo ví kde. Město nemuselo ulici rekonstruovat, je docela v pořádku, nebo si mohlo stanovit zadávací podmínky, aby stromy mohly zůstat. Ne, neudělalo to. Peníze jsou důležitější než stromy. Zastupitelé by už měli odvolat starostku Mrzílkovou, možná by měla odejít sama. Její vrchnostenské manýry uplatňované vůči občanům i zastupitelům překračují všechny meze. Udělala už tolik kopanců a špatných rozhodnutí, že název starostka - člověk starající se o blaho občanů - jí nepřísluší.

 2. kácení stromů (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 10.6.2015 11:17:15) Odpovědět

  Váš jednostranný názor na svět vám neberu, ikdyž s ním nesouhlasím. Například proto, že starostka jistě nerozhoduje ve městě sama. Vaší mluvou jsou ak zločinci všichni zastupitelé, kteří byli pro, všichni úředníci ve městě i na kraji, kteří projekt připravili a schválili a zločincem je také téměř každý majitel rodinného domu, lesa, pozemku, protože občas je pokácení živého stromu součástí soužití moderního člověka s přírodou.
  Mimochodem, lip je mi líto, jestli se nepletu, alej měla nějaký význam a doufám, že opravená ulice bude stromy opět osázena.
  Krásný den!

 3. Alej (J. Šiška, 18.6.2015 11:35:34) Odpovědět

  "Jestli se nepletu, alej měla nějaký význam", tak to každopádně, vyjma samozřejmého ekologického a estetického, bylo lipové stromořadí na prvním místě vysázeno po skončení 2. světové války jako symbol svobody a teď se mocipáni rozhodnou, že při výročí 70 let od konce bojů stromy musí pryč.
  Vlastně to byl možná důvod, proč se stromy kácí až teď, předtím se o konci války hodně mluvilo, ale teď je červen, válka už nikoho nezajímá, natož pár stromů.
  Tak až už jsou pryč, těch 48 milionů na "rekonstrukci" se musí přece proinvestovat, vůbec nevadí, že povrch vozovky i chodníky jsou ve výborném stavu, seškábnem všechno živé i neživé a když se zadaří zničíme i kořeny památného topolu, to pak bude ještě víc dřeva na otop ...


end is near

Kontakt

iSoutok.cz