Očipuj si dědka, bábu...

Policie a záchranáři se na Mělnicku pustili do projektu, který by mohl pomoci zachránit seniory, kteří se ztratí nebo je postihne zdravotní kolaps. Každá mince má však dvě stránky…

Čip má podobu nálepky vhodné k umístění např. na náramek, tašku, peněženku apod. Senior má tedy volbu jej odložit, pokud by se chtěl zbavit dálkového dohledu. Čip disponuje senzory, které jsou na schopné zjistit např. zda nositel sedí či leží, zda se nachází v přirozené nebo nepřirozené poloze a samozřejmě místo, kde se čip nachází. To je výhodné zejména pro osamněle žijící staré lidi nebo seniory postižené ztrátou paměti. 

Policisté v současné době začínají oslovovat zařízení pro seniory na celém Mělnicku, senioři se podle prvních reakcí, ztráty soukromí nebojí. Zájem seniorů ukazuje i stinné stránky současné doby - senioři se cítí natolik sami, že ikdyž žijí ve společenství svých vrstevníků, bojí se nezájmu či nepozornosti svého okolí v případě svého kolapsu.

Ve světě se spíše než senioři čipují děti

Ve světě je častějším trendem, než čipování seniorů, dálkový dohled nad dětmi. V některých zemích, jak se zdá, budou děti čipovány ze zákona. I v České republice se již objevily záměry na osobní čipy, které by nahradily občanský průkaz, kartu zdravotní pojišťovny a další doklady. Nejintenzivnější debata o čipování dětí se vedla po vraždě holčičky v Praze. Když tehdy na novinky.cz běžela anketa o čipování dětí, 3,6% z téměř 12 tisíc hlasujících byly pro čipování dětí ihned po narození, 39,7% bylo pro dobrovolné čipování, 10,3% bylo proti z etických důvodů a 44,7% bylo proti z důvodu zneužitelnosti. Když dělala průzkum britská BBC mezi rodiči dětí, ukázalo se, že tři čtvrtiny z nich byly možnosti očipování dětí nakloněni. Proti čipování se ve Velké Británii postavili psychologové, kteří připomínali, že technologie nikdy nenahradí péči a ostražitost blízkých, a přinese možné negativní vlivy na chování očipovaných lidí. Nebude to u očipovaných seniorů obdobné?

Doporučené články o čipování lidí:

http://www.novinky.cz/zena/deti/216858-cipovani-deti-ma-sva-pro-i-proti.html

http://www.czechfreepress.cz/tema-tydne/plany-na-cipovani-novorozencu-v-usa-a-evrope.html

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/porad-pod-dohledem-v-melnice-cipuji-zdejsi-seniory.html

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. naše zářná budoucnost (Anna Spěváčková, 20.11.2014 23:50:11) Odpovědět

    Ano, očipujme všechny lidi, pak už nebude žádný důvod, proč by se měli lidé setkávat, hovořit spolu, věnovat jeden druhému pozornost a mít o sebe zájem. Děti se přestanou starat o rodiče, rodiče o děti, sousedé o sousedy, příbuzní o příbuzné, známí o známé. Skončíme osamoceni ve svých bytech, ale budeme mít tisíce přátel na facebooku, budeme dostávat stovky emailů a esemesek. Nikdo už s nikým nepromluví, jen se budeme míjet v autech jako v USA. Města se změní na obrovské noclehárny, ulice budou přeměněny na parkoviště (jedno obří se už připravuje v Neratovicích na místě pole s úrodnou černozemí), zbytek prostoru bude zabetonován, aby nic nerušilo úhledné linie paneláků a rekonstruovaných silnic.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz