Ohlédnutí za rokem 2016 pohledem dneška

Přinášíme Vám ohlédnutí za významnými událostmi roku 2016, jak jsme v našich glosách zaznamenali. Události jsme doplnili i o pohled z dneška, tedy o vývoj, který tyto události následoval. Věříme, že Vás připomenutí hlavních událostí roku na Mělníku bude bavit.

Leden

V lednu se naplno rozhořela debata o pronájmu městského bytu ve Svatováclavské ulici partnerce starosty. Způsobem přidělení bytu se později zabýval kontrolní výbor a došel k závěrům, které nevyzněly pro starostu dobře. Záležitost byla připomínána po celý rok a stala se dosud největším šrámem na politické kariéře starosty. S nově zveřejňovanými informacemi jsme i my změnili na záležitost názor - z obhájců staorsty v úvodu roku jsme v jeho průběhu rozšířili řady jeho kritiků za tento krok. Radniční koalici tato událost neohrozila.

Společnost ČEZ zveřejnila záměr vybudovat v areálu elektrárny největší spalovnu v zemi. Projekt počítá se spalováním 10% odpadu vyprodukovaného v celém kraji. Na podzim se tento záměr stal i předmětem předvolební kampaně do krajského zastupitelstva. Bezprostředně po zveřejnění záměru ČEZu na něj město Mělník veřejně nereagovalo, stalo se tak až o mnoho týdnů později na tiskové konferenci.

Únor

V důsledku zahájení projednávání nového územního plánu města se velmi změnila atmosféra zastupitelstev. Poklidnou atmosféru vystřídaly osobní útoky na členy koalice. V některých případech oprávněné.Projednání územního plánu bylo ze zastupitelstva staženo a do konce roku se již do veřejného projednání nevrátilo. Mnohé však naznačuje, že v zákulisí místní politiky došlo k dohodám, že úpravy územního plánu nebudou křížit zájmy vlivných mělničanů - majitelů pozemků.

Zastupitelstvo rozhodlo, že Mělník bude provozovat úsekové měření rychlosti v obci Chudolazy. Zároveň, ještě před spuštěním měření rozhodlo, že vybrané peníze poslouží na provoz systému, úhradu mezd a navýšení rozpočtu na kulturu. Kolik se na pokutách vybralo se zastupitelé do konce roku nedozvěděli.

V platnost vešel zákon, který nařídil minimálně maturitou ukončené vzdělání městských strážníků. Na Mělníku tak řady Městské policie musel opustit i jeden ze zastupitelů. V jednání zastupitelstva se to odrazilo určitou mírou nevraživosti mezi propuštěným policistou a starostou, který ze zákona chod Městské policie řídí.

Březen

Kuriozitou roku lze bez váhání vyhlásit udělení čestného prvního danu v taekwondu starostu Mikešovi. Tento stupeň bojového umění mají pouze čtyři lidé na světě, např. Bruce Lee a starosta Mikeš :-).

Lidé na Mělníku podepisovali petici za obnovení kina. V druhé půlce roku pak z radnice probleskly zprávy, že kina budou ve městě hned dvě. Jedno v MKD, druhé v knihovně, která vznikne v obchodním domě.

Místostarosta Schweigstil požádal kontrolní výbor o prověření prodeje pozemku po bývalém hotelu Hamburk v ulici Legionářů rodinnému příslušníkovi opozičního zastupitele. Kontrolní výbor do konce roku záležitost dostatečně nevyšetřil.

Mělničtí hokejisté vyhráli play off krajské hokejové ligy a stali se krajskými mistry. Utkání provázela fantastická divácká kulisa a návštěvy přes 1.500 diváků!

Přístavy zveřejnily záměr rozšíření kapacity. Ze 130 tisíc kontejnerů na 200 tisíc ročně do roku 2020. Logicky se tak můžeme těšit na zvýšení dopravní zátěže…

Duben

Vyšlo najevo, že Mělník pronajal krematorium firmě, která hradí na trhu značně podprůměrný nájem a poplatek za provedený žeh. Na zastupitelstvo se dostavil představitel konkurenční společnosti, který nabídl odvádět městu dvojnásobek za každý žeh a čtrnáckrát vyšší nájemné plus slevy pro občany Mělníka. Město však k žádnému kroku ke změně nájemce nepřistoupilo.

Finanční výbor předložil zastupitelstvu informace o tom, že městské zakázky na sekání trávy ve sportovním areálu FC Mělník dostala formou objednávek a bez provedení výběrového řízení firma koaličního zastupitele a zaměstnance města v technických službách. Tyto zakázky zastupiteli byly ukončeny.

Květen

Radnice vydala optimistický článek ,,Konec komplikací v dopravě se blíží,” ve kterém se uvádělo, že dopravní komplikace a uzavírky skončí na přelomu srpna a září. Práce se nakonec protáhly do přelomu října a listopadu, město však na vině nebylo.

V přístavech začalo obrovské navážení zeminy a terénní úpravy. S malou přestávkou pokračovaly až do konce roku. Radnice shledala odchylky od schválené zavážky, informace o postihu či zjednané nápravě však nikdy zveřejněny nebyly.

Policie ČR spustila ve spolupráci s městem projekt ,,bezpečný Mělník.” Bylo to poprvé a naposledy, kdy jsme tento projekt zaznamenali, ale třeba je chyba na naší straně…

Na zastupitelstvu se podrobně probíraly ,,balisety.” Místostarosta kolegům a občanům sdělil, že jeden baliset vyšel na osm set a že očekává brzký souhlas poskytovaltele dotace (kraje) k jejich odstranění a nahrazení ostrůvky. Dosud k této žádoucí změně nedošlo, třeba se podaří v roce 2017.

Červen

Zahájeny byly kampaně krajských a senátních voleb. Pro politiky z Mělníka dopadly úspěšně - starosta Mikeš i místostarosta Schweigstill se stali krajskými zastupiteli. Rovněž kandidující místostarosta Volf neuspěl.

O Milanu Schweigstillovi bylo hodně slyšet i po volbách, protože byl představiteli vlastní strany označen za přeběhlíka, protože se rozhodl zapojit do koalice kolem hnutí ANO. Za to mu hrozí až vyloučení ze strany, což by dost pravděpodobně znamenalo zánik TOP09 na Mělníku…

U Tesca v Bezručově ulici se začala stavět další škatule s obchody a parkoviště. Obchody byly otevřeny již na vánoční nákupy.

Kolem číňany ovládané fotbalové Slavie se začali pohybovat lidé z Mělníka. Martin Krob se stal generálním ředitelem klubu, Stanislav Servus obhajoval fanoušky, kteří žalovali policii za zákrok proti nim.

Červenec

Krajský úřad vypsal výběrové řízení na ředitele mělnického gymnázia. Ředitelkou se, pro zasvěcené nepřekvapivě, stala radní města Mělníka.

iSoutok se věnoval raketovému růstu nákladů na mzdy na Městském úřadu v Mělníce. Během jednoho roku vzrostly náklady na mzdy úřadu o cca deset milionů korun (cca 20%).

Srpen

Mělnická radnice inovovala městský znak - lev ve znaku města má nově ocas směřovaný vzhůru.

iDnes.cz pokračovala v sérii článků, ke kterým vzešel podnět z činnosti mělnického soukromého očka, které sledovalo akce a způsoby tzv. šmejdů. Aktivita do konce roku nevedla k žádnému výsledku.

Starosta Mělníka v rozhovoru uvedl, že regulace počtu nutrií v parku u autobusáku a oprava škod, které napáchaly, stály město již přes milion korun.

Starosta Mělníka i radní s výjimkou Milana Schweigstilla se dopustili přestupku, když v termínu neodevzdali přiznání příjmů. Výsledek přestupkového řízení nebyl nikde nikdy uveden.

Září

Studie, která byla zadána městem ukázala, že provoz překladiště v přístavu je v pořádku. Zároveň vyčíslila, že denně jezdí do areáu cca sto kamionů, šest vlaků a dojde k přeložení tří stovek kontejnerů.

Mělnické vinobraní navštívilo o pět tisíc méně návštěvníků než v roce loňském. Vinobraní se odehrálo v nepříznivém počasí.

iSoutok zjistil, že na jeden městský byt na Mělníku připadá 185 obyvatel, což je nejvíce v regionu. Radnici chválíme, protože město má do záležitostí bydlení vstupovat pouze tam, kde není jiné řešení!

Pokračoval spor města se společností St. Wenceslas, která dříve městu představila možnost rekonstrukce náměstí Karla IV. Město však o průběhu soudního sporu přestalo v závěru roku zcela informovat a nabídku společnosti na smír odmítlo.

Měsíčník Mělnická radnice dostal novou grafiku.

Listopad

Během listopadových prvních mrazíků došlo ke třem haváriím horkovodu. Domácnosti značné části města se při první havárii ocitly na dlouhé hodiny bez tepla a teplé vody.

Místostarosta Volf předložil nový návrh jednacího řádu zastupitelstva, který omezoval vystoupení zastupitelů i občanů. Návrh byl z jednání zastupitelů stažen.

V ,,liďáku” byla otevřena herna Zlaťák. Přestože žádná taková herna není vyhláškou povolena, bez problémů funguje v samém centru města dál…

Městu Mělník se daří velmi dobře hospodařit s městskými byty - dluhy nájemníků a bývalých nájemníků jsou zanedbatelné (pouhých šestnáct dlužníků s průměrným dluhem devíti tisíc).

Prosinec

Zastupitelé schválili vedení města odměny ve výši jednoho platu.

Mělničané se dozvěděli, že během roku 2017 vyroste ve městě další supermarket, tentokrát Billa u průtahu městem u řepného placu. Město povolilo vybudovat zásobovací komunikace z ulice Pražská.

Starosta v rozhovoru uvdl, že zrekonstruovaný židovský hřbitov bude možná hlídat kamera. Dříve však na zastupitelstvu na žádosti občanů o rozšíření kamerového systému o lokalitu u nádraží uvedl, že to není možné z kapacitních důvodů operátorů.

iSoutok předčasně zveřejnil dopracovaný návrh na revitalizaci náměstí Karla IV. Návrh, zejména v podobě první fáze s vyšším podílem zeleně je velmi povedený, již se však v diskuzích objevují relevantní připomínky (hřiště u obytného domu, parkoviště bez samostatného výjezdu atd.)

Zastupitelstvo rozhodlo o koupi nového zametacího stroje za čtyři miliony korun. Generální oprava stávajícího by stála 867 tisíc, zakoupení zánovního stroje by stálo 2,5 milionu.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz