Otevřený dopis: Nezvýhodňujte politiky nad podnikateli

Dva z redaktorů iSoutoku napsali Radě města Neratovice před jejím včerejším jednáním otevřený dopis. Vadilo nám, že politické subjekty jsou ve městě zvýhodňovány v ceně inzerce v radničním zpravodaji. Účtována je jim méně než třetinová cena ve srovnání s podnikateli. Přesto se ve městě našel i zastánce názoru, že politická reklama má být ve zpravodaji zdarma. Přečtěte si, co jsme radním napsali!

,,Vážená paní starostko, vážení radní,

na webu neratoviny.cz jsme se dočetli, že paní X (ta, jejíž jméno se nesmí bez následující dehonestační kampaně vyslovit) žádá Radu města, aby umožnila politickým subjektům inzerovat v měsíčníku radnice zdarma. Vyžadovat po volebních stranách úplatu za inzerci označuje za nemorální, jelikož zpravodaj města je financován de facto z daní občanů.

Dovolíme si vyslovit jiný názor. Již tím, že z rozhodnutí Rady města není politickým subjektům účtována plná cena inzerce (11.000,- Kč/strana A4) dochází k jejich výraznému zvýhodnění. Politické subjekty totiž zaplatí za svoji reklamu méně než třetinovou cenu (3.500,-Kč) ve srovnání s podnikateli. Nedochází zde k diskriminaci politických subjektů, ale podnikatelů, jejichž činnost je v řadě případů pro město velmi přínosná.

Oproti tomu požaduje výše uvedená další zvýhodnění politických subjektů, které v některých případech naopak prospěšné městu prokazatelně nejsou. Například vytvářejí štvavé kampaně na zastupitele, kteří opravdu pro občany města pracují. Výše uvedená osoba zřejmě opírá svůj názor o pocit jakéhosi veřejného zájmu, který by představovaly informace šířené politickým subjektům zdarma. Domníváme se, že skutečnost je v některých odůvodněných případech přesně opačná - veřejným zájmem je, aby některé plky osob, které navzdory pochybám o jejich duševní zdraví veřejně působí, NEBYLY šířeny na NÁKLADY VŠECH občanů. Například těch, o kterých se nejmenovaní aktivisté vyjadřují jako o ,,ovčanech.”

Domníváme se, že politický subjekt, který mezi svými 21 kandidáty není schopen získat částku 166,666 korun na osobu nebude schopen zajistit dostatečný příjem pro rozpočet města. Nosná myšlenka celé žádosti té osoby, jejíž jméno se nesmí vyslovit, je navíc nesmírně nebezpečná - občane - ty ve svých daních zaplať to, co my (naše strana) budeme mít zdarma. Pokud by stejnou myšlenku uplatňovali zastupitelé při řízení města (občane, zaplať za nás), byla by to pro Neratovice doslova katastrofa.

Vážená paní starostko, vážená Rado město, věřím, že rozhodnete moudře. Věřím, že příště již také nebudete zvýhodňovat politické subjekty nižší cenou inzerce, než kterou požadujete po subjektech podnikajících.

S pozdravem

Tomáš Malina, Jiří Antoš"


Dopis je reakcí na jiný zveřejněný dopis - viz článek ,,Zelená pro Neratovice žádá rovné podmínky v předvolební kampani," který zveřejnil web neratoviny.cz.

Děkujeme radnímu Romanu Kroužeckému, který na náš dopis reagoval kladně.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. . (Adam, 4.9.2014 10:11:07) Odpovědět

  Odpověď té, jejíž jméno se nevyslovuje, za 3 2 1 ..:)

 2. :-) (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 4.9.2014 10:27:46) Odpovědět

  .....

 3. Vy jste z Neratovic? (Anna Spěváčková, 4.9.2014 22:27:46) Odpovědět

  Za zveřejnění jednoho listu prezentace volební strany do komunálních voleb v periodiku města Neratovice, tzv. Listech, musí, tedy chtějí-li oslovit občany města, neboť i plakátovací plochy firmy Rengl a města jsou zpoplatněny a skříňky s politickým obsahem jsou ve městě zakázány, tak tedy musí zaplatit 3 500 Kč. Listy města Neratovic jsou financovány z našich společných peněz, z městského rozpočtu. Volby jsou občanská záležitost, a proto by měly být prezentace volebních stran zveřejněny zdarma. Politika není přece založena na zisku (nebo snad ano? Pak by ovšem kandidáti předpokládali, že se jim vložené peníze vrátí) a je ve veřejném zájmu, aby jednotlivé kandidující strany měly stejné šance bez ohledu na to, jakými finančními prostředky disponují. Zpoplatněním přístupu do Listů se ukázalo, že je prezentace přístupná jen pro ty, kteří chtějí podstoupit rizikovou investici při vidině budoucího násobného zisku. Rozhodnutím rady byla porušena zásada rovnosti kandidujících volebních stran daná zákonem o volbách do zastupitelstev obcí č. 491/2001 Sb.

  Pokud se týká vašeho dopisu, pak mě udivuje, proč vy, mělničáci, se angažujete v občanské záležitosti v městě, v němž nežijete ani nebydlíte. To je přece věc nás, občanů Neratovic.

 4. Mělnicko-soutok (Mirek, 5.9.2014 0:21:33) Odpovědět

  Kdyby se na 2 ze 2 internetových webů Neratovic nemazalo, čí dokonce neexistovaly, byla by v Nera situace klidnější. Vypovídá o tom i počet příspěvků které se objeví, jakmile jsou zmíněny Neratovice. Proč ne Kralupy, Mělník-v obojím je počet příspěvků i obsah standartní(normální). Nejen Soutok může psát o čem uzná za vhodné, to je svoboda slova a demokracie, kterou nejmenované 2 neratovické weby horlivě propagují.
  Jinak soutoku moc nerozumím, protože ...: "Aleš Kocourek · Sledovat · Autor nejlepších komentářů · Jednatel ve společnosti KASTEN spol. s r.o. odpovídá v Neratovinách:
  Příspěvek za propagaci volebních stran v Listech města Neratovice odpovídá zvýšeným nákladům na tisk a distribuci volebních příloh, které město musí uhradit nad rámec běžné ceny. Tato pravidla platí od roku 2002, kdy byla projednána zastupitelstvem města, stanovená cena 3 500 Kč za stranu A4 platí od roku 2006."
  Z toho chápu, že se žádná novinka ve financování neobjevila(?)...

 5. Dotaz pro paní Spěváčkovou (Tom, 5.9.2014 7:56:00) Odpovědět

  Na Vaší kandidátce figuruje Lucie Spěváčková což je pravděpodobně Vaše blízká příbuzná. Bydlí v Neratovicích? Nejde mi o trvalé bydliště, ale jestli v Neratovicích opravdu žije.
  Pokud budete odpovídat, tak prosím na tuto otázku. Stručně, jasně.
  Děkuji.

 6. omg.. (Adam, 5.9.2014 12:01:23) Odpovědět

  S příspěvkem Mirka naprosto souhlasim..a pokud vynechám všechny okolnosti a budu se zaobírat pouze finanční částkou, na vasi kandidátce na volby.cz vidim přesně 21 jmen, Počty základní skoly mi to vychází na 166.666..Kč za jednoho kandidáta. .což je tedy opravdu částka ohrožující rovnost voleb..nehlede na to, že mě jako občanu Neratovic by opravdu vadilo aby moje peníze byly využity na propagaci zrovna vás. .

 7. ad proč (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 5.9.2014 12:58:37) Odpovědět

  Dobrý den,
  pkud Vám vadí, že dopis Radě je podepsán jedním člověkem z Mělníka a jedním z Neratovic, pak prosím. Nedávno jste ale také komentovala pana Deliše z Mělníka... Jinak žádný dopis by nebyl, nebýt žádosti na Radu města o inzerci politickým subjektům zdarma.
  Komentář pana Kocourka neznám, historii také ne. Myslím si však, že pokud má inzerce danou nějakou cenu, neměla by být pro politiky výjimkou rady města ta cena nižší. Ale jak se píše v dopise, je to pouze vyslovení názoru. S názorem jde souhlasit, nesouhlasit, být k němu lhostejný nebo předložit jiné řešení, jak je komu libo.
  Krásný pátek i víkend!

 8. ha! (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 5.9.2014 13:00:54) Odpovědět

  Už ho vidím (ten příspěvek pana radního Kocourka). Je přímo pod článkem na Neratovinách :-)

 9. bydliště (Anna Spěváčková, 5.9.2014 13:25:33) Odpovědět

  S bydlením moji blízké příbuzné ing. Lucie Spěváčkové je to poněkud komplikované. Ve všední dny pobývá ve své vile v Kelských Vinicích hned vedle vil pana Petera (pův. Materna) a pan Kocourka, kandidujících v Neratovicích na 1. a 3. místě za TOP 09, o víkendech se rekreuje na haciendě v Líbeznicích, postavené poblíž vily pana lékárníka Bárty, kandidujícího už opět v Neratovicích za KAN na 2. místě. Doufám, že vás tato odpověď plně uspokojila.

 10. bez toho by to nešlo (Lumír, 5.9.2014 13:46:38) Odpovědět

  A šlo by to bez těch narážek? Ja vim vam ne..:)

 11. Děkuji (Tom, 5.9.2014 14:00:06) Odpovědět

  Ano paní Spěváčková, Vaše odpověď mě plně uspokojila. Jestli tomu dobře rozumím, Vaše blízká příbuzná nežije v Neratovicích. Komentovat to nebudu.

 12. adresa (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 5.9.2014 16:37:06) Odpovědět

  Já bych se paní Spěváčkové zastal. Pokud v ČR je zákon o volbách do ob. zast. nastaven na trvalou adresu, a u té neplatí, jako např. v Monaku, že tam musíte prokazatelně pobývat 180 dní v roce, tak postupuje v rámci zákona a není v tom problém.
  Poněkud zvláštní situace by však nastala, pokud by ona sama, ne přispěvatelé do diskuze, kritizovala kandidaturu lidí, kteří také většinu dní (spíše nocí) netráví v Neratovicích.

 13. Tomáši ale (Sylva, 5.9.2014 21:43:45) Odpovědět

  To ale paní Speváčková na svých Neratkách opakovaně činí. Například Seznam jmen členů výborů a schválených částek:
  http://neratky.cz/articles/view:articles.articles.id(921)?uid=612a01ab6332d4031bcef0e4f185292d

  Kontrolní výbor:
  M. Peter, původně Materna, bydlí ve Klech, znovu kandiduje za TOP 09 v Neratovicích, kde má pouze trvalé bydliště – 9 462,- Kč.

 14. zásadní omyl (Pavel Šanda, 22.9.2014 11:56:58) Odpovědět

  Tento dopis dává dobrý smysl pouze pro ty, kdo vnímají politickou stranu jako podnikatelský projekt.
  Zveřejnění představení kandidujících stran v městském tisku je primárně služba občanům, až sekundárně kandidujícím stranám.
  Má tedy úplně jinou funkci než komerční reklama.
  Osobně by mě děsilo volit stranu, která bere svou kampaň jako investici za účelem zisku.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz