Pango na Mělníku zůstává, výběrové řízení nebylo

Platba za parkování prostřednictvím aplikace pro chytré mobilní telefony od Pango Parking Czech na Mělníku zůstává. Vzhledem k minimálnímu obratu plateb za parkování ve městě prostřednictvím této firmy se výběrové řízení nekonalo. Mělník zůstává jediným městem v ČR, na jehož území systém Pango z rozhodnutí radnice běží.

Firmě se tak nedaří plnit plány, které slibuje investorům. V lednu letošního roku se iSoutok seznámil s dokumentem, ve kterém společnost zastupující Pango Parking Czech nabízela za 33 milionů korun většinu ve společnosti. Investorům bylo slibováno, že se k systému Pango přidá do konce roku 2014 pět velkých měst, šest středních a šest menších. V březnu 2013 firma do médií prezentovala záměr provozovat svůj systém v deseti městech do konce roku 2013. Podle referencí na stránkách firmy však jediným městem stále zůstal Mělník. Firmě se podařilo úspěšně nabídnout platební metodu Pango ještě v garážích dvou pražských obchodních center a na parkovišti letiště v Ostravě. Na těchto místech je Pango nabízeno jako alternativní možnost k hotovostní platbě v automatech.

Kdo vlastní Pango Parking Czech?

Vlastnická struktura společnosti se zatím nezměnila. 75% patří společnosti ABOVA Capital s.r.o., 25% společnosti Zaphirus a.s. ABOVA vznikla krátce před uvedením Panga na Mělník (říjen 2012) a kromě zakladatelských dokumentů nezveřejnila v Obchodním rejstříku žádný dokument, například výsledky hospodaření, jak ukládá firmám zákon. Firmu Zaphirus zastupuje stejná osoba, která vystupuje za společnost Pango Parking Czech, firma má akcie na majitele v listinné podobě. Posledním zveřejněným dokumentem v Obchodním rejstříku je účetní závěrka za rok 2012. V něm firma dosáhla ztráty 801 tisíc korun (rok předtím ztráta 451 tisíc). Tržby z poskytovaných služeb a prodaných výrobků firma vykázala v roce 2012 0,-, v roce 2011 34 tisíc. V předmětu podnikání firma pro finanční úřad uvedla “pronájem nemovitostí, bytů, nebytových prostor.”

Kolik získalo Pango na Mělníku?

Za první pololetí roku 2014 získalo z provozu systému plateb na Mělníku Pango odměnu 1.528,- korun. Město získalo z výběru parkovného prostřednictvím metody Pango 15.663,- korun. Celkový roční objem plateb za parkování na Mělníku se pohybuje kolem 3 milionů korun (rok 2013 parkovací automaty 3,2 milionu, Pango cca 0,02 mil.). Možnost platit parkovné prostřednictvím aplikace Pango tak využívá opravdu malý zlomek parkujících. Firma přitom na startu očekávala, že její aplikaci bude pro platbu využívat 20% řidičů. Rada Města Mělníka se kvůli malému obratu této platební metody rozhodla výběrové řízení na dodavatele mobilních plateb vůbec nevypisovat.

Provize za mobilní platby pro poskytující firmu je pro město bezpochyby výhodná. U formy placení prémiovou SMS zprávou by náklady města na elektronický výběr parkovného pravděpodobně dosáhly podstatně vyšších částek. Na druhou stranu, pokud jde o pohodlí uživatelů, zkušenosti s např. SMS jízdenkou z pražské MHD ukazují, že platba pomocí SMS je v České republice lidmi akceptovanou platební metodou.

Má Pango výhody?

Platební systém Pango má výhody i zápory. Mezi výhody patří možnost účtovat parkovné po minutách, což SMS platby neumožňují. Pokud by se systém hromadně rozšířil, pak by se k výhodám přidala možnost platit stejným způsobem na různých místech země.

Nevýhodou je nutnost instalace aplikace do telefonu, mít v telefonu aktivováno mobilní připojení k internetu a uživatelům se často nelíbí zadávání informací o platební kartě pro strhávání ceny parkovného. 

Zdroje: justice.cz, Město Mělník, MěP Mělník, Hospodářské Noviny, pangoczech.cz

K tématu Pango doporučujeme k přečtení:

Hospodářské noviny:

http://byznys.ihned.cz/c1-59486940-za-parkovani-v-cesku-uz-zaplatite-mobilem-a-po-minutach-jsme-spravedlivejsi-rika-sef-pango

iSoutok:

Kdo vydělá na parkování na Mělníku?

Kolik peněz přineslo Mělníku Pango? 11.937,- korun.

Kolik stálo dopravní značení systému parkování na Mělníku?

Pangooo, pangooo, kupte si pangooo - díl 1.

Kupte si Pango - díl 2.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz