Parkovací happy end v Neratovicích?

Krásnou příležitost ukázat oprávněnou důvěru voličů a schopnost logicky rozhodovat dostává vedení Neratovické radnice. Pronajímatel placeného a hlídaného parkoviště u Tesca nabízí městu ukončení smluvního vztahu (požaduje však poněkud absurdní finanční vyrovnání, prý ve výši 2,5 milionu korun). Zprávu přinesly neratky.cz, podle kterých je na parkovišti využívána pouze polovina z kapacity 140 stání.

Pokud by město parkoviště převzalo a umožnilo na ploše parkování zdarma nebo v případě zachování ostrahy (spíše elektronické, než lidské) za symbolický poplatek, nepotřebovalo by v lokalitě sídliště Na Výsuní postavit 200 parkovacích míst, ale již jen 130. Při optimalizaci současných parkovišť (lepší organizaci parkování) by počet potřebných míst dále klesl, nekvalifikovaným odhadem na cca 80-90 potřebných míst. A stavět nové parkoviště na dosud nezastavěné půdě pro 200 nebo 80 automobilů to už je setsakra rozdíl… Skončí tedy parkovací anabáze happy endem?

Jisté to není. Městem plánované parkoviště má mezi obyvateli odpůrce i zastánce. Odpůrci již vyhlásili sběr podpisů na petici a útok na mailové adresy úředníků i politiků. Argumentují ohrožením bezpečnosti a zdraví obyvatel a nenávratným zničením zemědělské půdy.

Zastánci považují možnost parkovat v blíkosti svého domova za standardní službu, kterou má město svým obyvatelům zajistit. Mobilita je zejména v Neratovicích, kde za prací podle krajských statistik vyjíždí nadpoloviční většina produktivních obyvatel, v podstatě podmínkou pro přežití města a jeho obyvatel. Dopady rozhodování zastupitelů tak mohou být mnohem hlubší, než se na první pohled na ,,problém s parkováním” zdá.

Jako logický krok by se nám zdálo vyčerpat před stavbou nového parkoviště nebo nedej bože parkovacího domu všechny možnosti pro využití stávajících zastavěných ploch. Převzetí dosud placeného parkoviště do správy města tak může být velice dobrým začátkem.

O tématu jsme psali již dříve:

Svět se zbláznil. V Neratovicích chtějí parkovací dům!

Jak vyřešit parkování na sídlištích v Neratovicích?

Parkování na sídlištích? Nekončící peklo!

zdroje: neratky.cz, Staistické údaje StČ kraje

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. tzv. odstavné parkoviště (Anna Spěváčková, 28.1.2015 14:19:33) Odpovědět

  Nelze řešit parkování bez návaznosti na dopravu ve městě. Nelze trvale budovat parkovací stání na úkor zeleně, pole, chodníků pro chodce a pod. Město nemá vypracovaný Generel dopravy, což je jeden ze základních plánovacích dokumentů, který se má stát podkladem při dalším vývoji města a jeho dopravní situace. Jeho cílem je komplexně vyhodnotit dopravní infrastrukturu a navrhnout vhodné varianty řešení do budoucna.Opakuji: město ho nemá vypracovaný, ačkoliv, jak jsem se informovala, je to základní dokument pro rozvoj města. Povinný. Parkoviště na poli za Výsluním není plánováno na tomto místě v územním plánu. Je úplně jedno, jestli tam bude parkovat 300 nebo 130 aut, musí se vybudovat silnice, která bude křížit pěší a cyklistické trasy a ohrožovat bezpečnost lidí, hlavně dětí, které v zóně klidu mají hřiště a doposud se zde pohybovaly bez obav rodičů. Z jedné strany domů jsou dvě rozsáhlá parkoviště pro cca 300 aut, parkuje se i pod okny na chodnících. Kde není parkoviště, je rušná frekventovaná silnice. Vzhledem k zvýšené koncentraci nebezpečného polétavého prach a benz(a)pyrénu lze očekávat zhoršení zdravotního stavu obyvatel. Nemluvě o psychických problémech - poruchy spánku, deprese, vysoký tlak, obavy o bezpečnost dětí a starých lidí.... Další negativní faktory - hluk, světelné znečištění, zničení krajiny, nenávratná likvidace orné půdy kvalitní černozemě (ovlivnění mikroklimatu, zachycení dešťové vody a CO2, možnost využití v době nedostatku potravin), to ještě dovrší a sníží kvalitu života zdejších obyvatel. Sníží se ceny bytů - lidé budou mít snahu se odstěhovat pryč, místo nich se objeví problematické rodiny - zvýší se kriminalita a další lidé se budou snažit se odstěhovat. Místo sídliště vznikne ghetto. Je to v počtu obyvatel nejkoncentrovanější část města, bydlí jich zde několik tisíc, na stranu k poli je jediná část klidová coby vnitroblok, který zde má každý dům ve městě (kromě věžáku u "Jednoty", kam město dovolilo umístit parkoviště Alberta.) V Neratovicích se neustále bezohledně upřednostňují automobily před kvalitou života lidí. Je to normální? Ne, není. Tam, kde se dobře daří autům, se vede špatně lidem.

 2. paní Spěvačková (Lea, 28.1.2015 17:49:23) Odpovědět

  Neratovice nejsou vesnice. Když někdo kupuje byt-a to nejsou ti, co patří k sociálně slabým, je první otázka-dá se tu zaparkovat? Tak už to ve městech chodí. Není-li, pak skutečně nastupuje stres, nevraživost, všechno, co v Nerat. máme. Chybí systém, chybí zájem, horkou jehlou se zaplácne tuhle tamto a to je k níčemu.Vyžeňte lidi co vydělávají, tzn. ty, co mají auta a máte po klidném městě, byť i obkopeného černozemí. Opravdu lze mít oboje-stromy i místa k parkování. Důkazem je většina měst a obcí v ČR. A když už jsme u té zeleně, netuším, kdo se stará o lesíky v okolí, je to hrůza jak vypadají a škoda.

 3. Ferda mravenec klonovaný broukem pytlíkem (Vašek, 28.1.2015 18:07:13) Odpovědět

  je neštěstí, ale kdyby neměl podporu, tak by nebyl. On je schopný si tenhle zájem vykládat i jako obavu druhých z jeho inteligence. Překroutí všechno.

 4. Ferda Mravenec (Jarka, 28.1.2015 19:03:30) Odpovědět

  Od Šandy je to hotové zoufalství. Kde jsou ti jeho odborníci? Proč všechno píše a komentuje jen Šanda? Kdyby za ním někdo třeba byl a chtěl poradit... ale asi nikoho nemá. Nebo už myslí, že je odborník na všechno?

 5. parkovací místa (Anna Spěváčková, 28.1.2015 20:15:55) Odpovědět

  Milá Leo, kdyby měl jedinec jedno auto, asi by to nebyl takový problém, ale někde jsou v rodině i tři. A teď se zeptám: jakým právem si majitel aut myslí, že musí od města dostat parkovací místa a musí mu být z našeho společného rozpočtu vybudována? A co ti, co auto nemají? Co kdyby požadovali, jak se zmínil jeden čtenář nerátek, aby jim město přidělilo zdarma záhonek o rozloze cca 10 m2? Na tom se dá už něco vypěstovat. Na co má člověk nárok a na co ne? Má město kvůli parkovišti právo zničit pole a zhoršit kvalitu života obyvatel? Neměli by majitelé aut raději uvažovat, jak by se bez auta obešli? Není výhodnější podporovat hromadnou dopravu a ve městě cyklodopravu?

 6. jakým právem? (Horymír Ucho, 28.1.2015 20:59:42) Odpovědět

  A jakým právem si chodci myslí, že by jim město mělo postavit chodník? Jakým právem si cyklisté myslí, že by měli mít cyklostezku nebo stojany na kola? To vše zabírá také půdu!

 7. města jsou pro chodce (Anna Spěváčková, 28.1.2015 22:34:43) Odpovědět

  A jak by se jinak měli lidé pohybovat po městě? Základní pohyb a současně nejekologičtější je chůze a jízda na kole, Města jsou pro chodce. My to ještě nevíme, ale ve vyspělých zemích ano. Auta drancují zásoby ropy a nerostných surovin. Zásoby ropy se tenčí a jednou také dojde a pak si auta můžete, no, víte co. Možná zůstane hromadná doprava, kolo bude zárukou možnosti dostat se dál než chůzí. Nějaký ten plášť a šroubečky se vždy najdou. Jenže musíte se dívat do budoucnosti. Způsob života v Neratovicích je dávno překonaný.Ovšem pro naše vedení je to nejideálnější systém, jak sosat dotace a dělat to tak, jak se to dnes dělá. To jest zbytečné nebo neobhajitelné záměry jsou realizované za nejnižší cenu, která je ve skutečnosti vyšší než by měla být. Pak se najmou levní subdodavatelé, použije se levnější materiál a milionky zbudou pro ty, co se na celé taškařici podíleli. To jsem si nevymyslela, to se dočtete v odborné literatuře. Proto se podporuje automobilizmus, proto se budují parkovací místa na úkor zeleně, proto chtějí na poli parkoviště místo aby vytvářeli soběstačné město s ohledem na stárnutí populace a nejistou budoucnost.

 8. v Neratovicích (David, 29.1.2015 7:26:09) Odpovědět

  Auta jsou zabijáci! Ročně u nás zabijí 1000 lidí, kolik jich zmrzačí nevíme, kolik zůstane sirotků a opuštěných partnerů taky ne. Zabijáci dostanou pohodlné místo aby si odpočinuli, ale pro všechny děti nejsou místa ve školce, do domova důchodců jsou desítky čekatelů, pro mládež není jiné vyžití než hospoda, chci vidět jak budou za pár let stačit školy ale nikdo to neřeší, cyklisti musí jezdit po chodníkách aby nepřišli o život a policie je pronásleduje, město chátrá protože je nikdo neopravuje, je tu nuda, pusto a prázdno. Lidi prchají pryč jen ne v Nera. Ale hlavně že si autíčka hoví na rozlehlých parkovištích.

 9. ale, ale (Horymír Ucho, 29.1.2015 9:48:33) Odpovědět

  Ještě jsem neviděl žádné auto drancovat. Drancují jen lidé.
  A ještě prosím paní Spěváčkovou o tu odbornou literaturu. Kdepak se píše o tom jak se to v Neratovicích dělá? Jaká to je odborná literatura?

 10. auta zabijáci? (Lea, 29.1.2015 13:28:25) Odpovědět

  Tak bych řekla, že hrotíte problém. Auta byli, jsou a budou, do kvalit řidičů a jejich potřeby dokázat jak silný mají motor se pouštět nebudu, jde o ty místa. Samozřejmě (paní Spěváčková) že, jde o životní prostředí v první řadě. Ale to jde skloubit, a o to tu jde- o systém.Město chátrá, až na MŠ a ZŠ si nevybavuji nic (nic) co by nepotřebovalo dát do pořádku, zmodernizovat=úspory v energiích ap. následně = víc možností kam jít atd.Jestli to jsou lavičky-zeleň-les-DD-poliklinika-nemocnice-cyklostezky-silnice-bazény(děkujeme za nové sprchy!) atd. je toho hodně. Jak se to stalo, proč a kdo to dá dohromady...je toho hodně.Tak jedno po druhém, jsme u míst pro auta a proč se nevyužívají možnosti, které město má, nemodernizují se parkoviště. Dočkali jsme se veřejných záchodků, věřím, že se dočkáme dalšího políbení civilizace. To zahrnuje zeleň, procházky, kolečkové brusle, kola atd. atp.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz