Parkování na sídlištích? Nekončící peklo!

Mělník, Neratovice i Kralupy si často od lidí z hlavního města vyslouží přívlastek ,,noclehárna Prahy.” Vzhledem k procentu populace, která sice v těchto městech žije, ale pracovní část dne tráví v Praze, je to do značné míry pravdivé tvrzení. A jeden z důvodů, proč v podvečerních a večerních hodinách nastává na sídlištích těchto měst parkovací peklo.

Počet automobilů v České republice neustále stoupá. Zatímco v letech, kdy se ještě sídliště stavěla, bylo na území dnešní ČR 2,314 milionu automobilů, v roce 2005 to bylo již 4,486 tisíc automobilů. V loňském roce pak počet registrovaných vozidel atakoval hranici 4,8 milionu automobilů. Počet automobilů se tedy více než zdvojnásobil. Zároveň se zvětšily rozměry automobilů. Zatímco před třemi desítkami let prodávané Škody 120 zabíraly půdorys 4,16 x 1,595 metru, současný nejprodávanější vůz na našem trhu, Škoda Octavia zabere prostor o velikosti 4,659 x 1,814 metru. Rozměry parkovacích míst zbudovaných v rámci výstavby sídlišť tak dnes již nevyhovují a kapacita parkovišť se díky většímu rozměru soudobých automobilů snížila.

Problémem nejsou návštěvníci. Problémem jsou rezidenti.

Zatímco Praha a jiná velká města řeší problémy s parkováním zejména kvůli lidem, kteří do města přijíždějí přes den, ve městech okresu Mělník je problém opačný - přes den se parkuje bez problémů, problémy nastávají s návratem lidí ze zaměstnání. Často pak lidem nezbývá, než volit mezi zaparkováním vozu v delší pěší vzdálenosti od domova, nebo porušení dopravních předpisů a parkování v rozporu s nimi. Druhý z případů volí řidiči častěji, v mnoha případech tím vystavují sebe i sousedy bezpečnostnímu riziku - nechávají sice prostor pro průjezd jiných osobních vozů, rozměrnější automobily hasičů a zdravotníků by však byly bez šance. Policisté takové chování řidičů přesto tolerují. Připomeňme proto, že minimální průjezdová šíře, kterou má řidič zachovat, je třímetrová. Hasičské vozy mají běžnou provozní šíři 2,55 metru.

Řešení?

Redakce iSoutoku oslovila komunální politiky a dala jim možnost sdělit občanům, jak hodlají problém s parkováním na sídlištích ve svých městech řešit. V Mělníku jsme dotazy zaslali starostovi C. Mikešovi, P. Volfovi, M. Schweigstillovi, P. Hanušovi a J. Delišovi. Odpovědi, se kterými Vás budeme seznamovat v příštích dnech, jsme prozatím obdrželi od C. Mikeše a M. Schweigstilla. V Neratovicích jsme oslovili starostku L. Mrzílkovou, P. Šandu a T. Roitha. Od paní starostky Mrzílkové nám odpověď již dorazila, odpovědi od T. Roitha se nedočkáme, protože mail, který uvádí u seznamu zastupitelů na webu města je již nefunkční. Z Kralup, kde jsme oslovili místostarostu L. Lesáka, T. Pekárka a A. Seidela nám zatím odpověď nedorazila. Čas pro odpovědi vyprší osloveným zítra.

Zdroj: UAMK

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Řešení (Efka, 19.8.2014 19:20:59) Odpovědět

  Řešení ale nemůže být krátkozraké, tady je potřeba úplně změnit přistup (nemůžeme neustále zvětšovat parkoviště na úkor zelených ploch). Já jsem se proto rozhodla dlouhodobě propagovat tuhle myšlenku Martina Hausenblase: https://www.facebook.com/LiftagoEvaStropova
  Tady je krásné 20min video: https://www.youtube.com/watch?v=e8uY2Z9cPtg Oficiální webovky Liftago: https://www.liftago.com/cs/passenger/+KJPYj

 2. Výběr oslovených??? (Richard, 19.8.2014 20:31:49) Odpovědět

  Proč redakce oslovila na Mělníku Mé Město (3 zastupitelé), Mělničany (1), ODS (4),TOP (5) a ANO (0) a vynechala třeba ČSSD (2 zastupitelé), KSČM (2) a Radnici (2)? To je nějaká cílená selekce?

 3. Parkování na Mělníku (E.Stark, 19.8.2014 21:49:10) Odpovědět

  Trestuhodné je , že město Mělník neodkoupilo tzv. řepný plac, parkování u nás na sídlišti Sportovní mohlo být vyřešeno ! Teď jsou z radnice slyšet pouze SLIBY o parkovacím domu atd. ,ale skutek utek......

 4. pro Richarda (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 19.8.2014 23:38:45) Odpovědět

  Dobrý den Richarde,
  žádnou selekci v tom nehledejte. V každém z měst jsme vybrali jednoho člověka z vedení a dále lídry některých stran. Na další strany (a další lidi z vedení měst) se dostane s ostatními tématy.
  Co se ČSSD Mělník týká, bohužel nemáme kontakt na pana Kowandu - lídra kandidátky. Pokud máte, pošlete nám jej. Díky!

 5. Repny plac (Tomas, 20.8.2014 22:48:47) Odpovědět

  To je zajimava story. Tedy Neumannova akce. Pomahal pan Reinbergr (sef cukrovaru).
  Proste se vybrala parta lidi, kterym se prodaji zajimave pozemky na place. Vidina, ze tam bude brzy prutah a bude brzy byznys. Uvidime jak to bude dale, ale urcite zapomente na nejakou snahu pomoci obcanum s parkovanim. T.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz