Petr Hanuš - nováček, který chce pro Mělník pilně pracovat

Petr Hanuš, kandidát ODS na starostu Mělníka, je zcela novou tváří komunální politiky. Dosud pracoval ve vrcholových pozicích na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Proč chce na Mělníku obnovit kino? Co lze podle něj udělat s bezdomovci? Proč chce přestěhovat městskou knihovnu do domu služeb? Přečtěte si rozhovor.

Co Vás - vrcholového státního úředníka v oblasti sociální péče - přivedlo k rozhodnutí poprvé kandidovat v komunálních volbách na Mělníku?

V minulosti jsem se o kandidaturu neucházel právě proto, že se domnívám, že práce státního úředníka a místního politika nelze slučovat. Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl po deseti letech ukončit své působení ve státních službách, tentokrát jsem nabídku kandidatury neodmítl. Žiji na Mělníku od svých 15 let, a protože tu žiji rád, nabízím pro správu města Mělníka své desetileté zkušenosti ze státní správy a mnohaleté zkušenosti z neziskového sektoru.

Je právě sociální oblast téma, kterému byste se chtěl v případě zvolení do zastupitelstva věnovat?

Sociální politika je obor, kterým jsem se zabýval v praktické rovině na celostátní úrovni a to nejen jako státní úředník, ale také jako poskytovatel sociální služby s celostátní působností. Tento předmět jsem také vyučoval na vysoké škole. Je samozřejmé, že mám zájem pomoci rozvoji sociální oblasti i na úrovni města.

Když porovnáme tři velká města mělnického regionu, největší problém s bezdomovectvím je jednoznačně právě na Mělníku. Čím je to podle Vás způsobeno, a existují účinné způsoby, jak problém s bezdomovci řešit?

Bohužel na otázky týkající se bezdomovectví není jednoduchá odpověď. Větší lidská sídla, zejména ta na křižovatkách cest, lidi bez domova vždy přitahovala. V Praze proto najdete lidi bez domova z celé České republiky. Také příčin toho, proč se ta či ona osoba stala tzv. bezdomovcem, je mnoho. Od duševní nemoci po lidi, kteří se vracejí po výkonu trestu na svobodu, kde je ovšem nic nečeká. Existuje řada institucí, které se na řešení této problematiky musí podílet a jednou z nich je i městský úřad. Je to ovšem víceoborový problém a proto se musí zapojit sociální služby a úřad práce v aktivním zprostředkování zaměstnání tak i v poskytování sociálních dávek, dále městská a státní policie, probační a mediační služba, zdravotní služby a další. Sociální pracovníci z městského úřadu mají plnit koordinační úkoly mezi výše uvedenými složkami.

Mezi tématy, která Mělnická ODS zmínila ve své zprávě, je zájem o znovu zprovoznění kina nebo přesídlení a proměnu městské knihovny. Můžete tyto Vaše představy blíže popsat?

Cítíme, že kino na Mělníku chybí a tato skutečnost významně ochuzuje nabídku kulturního vyžití na Mělníku. Domníváme se, že skloubit snahu o efektivnější využití MKD s rozšířením funkcí, které může divadelní sál MKD nabídnout, je správná cesta. Tuto úpravu podle našeho názoru lze realizovat v rámci stávajícího rozpočtu.

Druhý citovaný návrh reflektuje skutečnost, že současná budova městské knihovny není ideální, a to nejen možnostmi, jak se starat o knižní fond, ale také svým umístěním. Využití stávající budovy „Domu služeb“ pro vybudování multimediální knihovny s čítárnou a studovnou umožní nabídnout její rozšířené služby v bezbariérovém provedení opravdu všem zájemcům. Na tento projekt lze získat podporu z Evropských fondů.

ODS na Mělníku rozhodně nepůjde do voleb jako jejich favorit. Jaký výsledek ve volbách byste považoval za úspěch?

ODS skutečně není na vrcholu vlny popularity. Ztrátu důvěry voličů již dávno nelze obrátit tím, že o tom budeme dlouze diskutovat. Naopak, naše krédo nejen do voleb by mělo být „pokorně a pilně“. S pokorou předstupovat před voliče s konkrétními návrhy řešení problémů našeho mělnického společenství a s nebývalou pílí pracovat pro obecný prospěch. No a k tomu je náš nový tým připraven.

Mgr. Petr Hanuš je ženatý a má dceru Zuzanku. Deset let pracovl na Ministerstvu práce a sociálních věcí jako ředitel odboru sociálních služeb a poté jako ředitel odboru ochrany práv dětí. Petru hanušovi je 42 let.

Budete kandidovat do zastupitelstva? Chcete voliče oslovit prostřednictvím blogu iSoutok.cz? Zašlete nám na sebe kontakt na mail: isoutok@email.cz. Rádi Vaše názory čtenářům přineseme.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. nemůžete popírat (Vráťa, 9.7.2014 16:00:00) Odpovědět

  Isoutok je řízený stranou ODS na náklady mladého Moravy. Teď, když straně leze tlustý do tenkejch, bude vykřikovat, jak bude pilně pracovat.a chovat se pokorně. Proč to nedělala hned od začátku, ale zpupně a arogantně opomíjela potřeby slušných lidí a likvidovala stát? Vy si myslíte, že lidi nemají paměť, že se vám bezhlavě vrhnou do náruče? Nikdo vám už nevěří. Nastrčíte někoho z ministerstva a ten má spasit město?

 2. :-) (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 9.7.2014 17:27:07) Odpovědět

  Je to mnohem horší Vráťo. Každý týden nás řídí někdo jiný. Ten, kdo je ochotný nám poskytnout rozhovor :-). Což někteří jsou a někteří nabídky nevyužijí.
  A pokud mám odpovědět vážně - iSoutok nabízí svobodný prostor pro celé spektrum názorů a je otevřený komukoliv, kdo chce publikovat své pohledy na dění ve městech na Mělnicku a dodržuje základy slušnosti a zdrojování informací.

 3. a kdo je lepší? (Vráťo, 9.7.2014 17:53:30) Odpovědět

  Každá strana je o lidech. Když už jste pamětník, tak byste nemohl volit nikoho podle strany. Doslova. Komunální volby jsou nádherné právě pro to, že se každý rozhoduje nejen podle směru, doprava, doleva, ale i podle toho, kdo na tom směru chce pracovat , protože lidi se na městě znají. Jde pak hlavně o to, jaký má dotyčný mravní kredit a schopnosti. Jinak si volte třeba UFOny. Ale slušné lidi, kdo něco umí a šli by dělat pro město, abyste hledal lupou. Jeden město nespasí, ale vrána k vráně sedá. Jestli je tenhle člověk slušný, tak se domluví s ostatními slušnými a město nebude upadat. Mně se líbí, že sociálně slabé a na dně nehází za hlavu s populáním-jsou to vyžírkové, tečka, nebo chudáci, musíme jim pomoct, ale chce tenhle problém řešit a má s tím zkušenost. Nemusíme dopadnout jako na Šluknově, nebo ve městech na severu, kdy běžní lidé nechodí večer ven.

 4. ad hoc odsouzení? (Pepa, 9.7.2014 18:23:00) Odpovědět

  Proč by p. Hanuš nemohl být slušným člověkem? Mně připadá článek dobrý a dokonce navrhuje konkrétní řešení dvou problémů - to je v Mělníku nezvyklé, že by měl někdo konkrétní plán... Pravice mě za Nečase také naštvala, ale neodsuzujme ad hoc člověka tímto způsobem...
  Mimochodem, jak ODS opomíjela potřeby slušných lidí a likvidovala stát? Copak je náš stát zlikvidovaný? Zeman, Gross, Paroubek dle Vás vládli lépe? Píšu tady právě proto, že paměť mám.

 5. čeština je potvůrka (Vráťa, 14.7.2014 20:06:26) Odpovědět

  Jestliže píšete, že pan Hanuš je slušným člověkem, oznamujete, že je slušný jen dočasně. Kdybyste chtěl lidem sdělit, že je slušný stále, napsal byste, že je slušný člověk. Příklad: byl zvolen ředitelem školy (7.p.) - ředitelem nebyl, nyní je a asi opět nebude. Podobně je ministrem, prezidentem a pod. Je to stav dočasný. Jestli se jedná o stav trvalý, použijeme 1. pád: je inženýr, lékař, slušný člověk. Tedy stále a nic se na tom nemůže změnit.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz