Petr Kowanda: Ideálním starostou by byl Milan Němec

Lídrem ČSSD v komunálních volbách je nováček na mělnické politické scéně právník Petr Kowanda. Pokládá se za mělnického patriota. Otevřeně se vyjádřil ke konci Ctirada Mikeše v sociální demokracii, popsal, jak se stal lídrem kandidátní listiny a o věcech, které je třeba na Mělníku zlepšit.

Jak to dopadlo se členstvím starosty Ctirada Mikeše v sociální demokracii?

Dle platných stanov ČSSD si pan Mikeš měl požádat o souhlas se svou kandidaturou na jiné kandidátce. To neučinil a proto mu dnem zaregistrování jeho hnutí členství v ČSSD zaniklo. Pan Mikeš byl dlouholetý předseda naší místní organizace a počítali jsme s ním jako s přirozeným lídrem pro volby. Situace se však jeho vlastním rozhodnutím vyvinula jinak a my to respektujeme.

Za jakých okolností jste se dozvěděli o tom, že si pan starosta chystá vlastní projekt? Věděli to členové sociální demokracie?

Členové MO ČSSD se o tomto projektu ve valné většině dozvěděli až na naší schůzi na konci dubna letošního roku. S ohledem na to, že členskou základnu pan Mikeš před tím o svém plánu neinformoval, byla většina členů tímto jeho rozhodnutím velice nepříjemně překvapena.

Nyní už k podzimním volbám. Mělník byl zatím vždy baštou pravice. Komunální i celostátní volby zde vždy vyhrála pravice. S jakým cílem jde mělnická ČSSD do komunálních voleb?

Nabízíme občanům pozitivní program 10 + pro Mělník pro budoucí rozvoj našeho města ( více na webu: http://www.cssdmelnik.cz/ ). Chceme se zaměřit na zlepšení péče o veřejný prostor, transparentní hospodaření a podporu místních podnikatelů. Necítíme žádné znevýhodnění v tom, že jsme levicová strana, sociální demokracie vládne například ve Vídni od konce II. světové války a toto město je pravidelně hodnocené jako jedno z nejlepších k životu. Budeme si brát příklady k vedení města tam, kde skutečně fungují.

Nyní je asi nejznámější osobností ČSSD první náměstek hejtmana, mělnický zastupitel a ředitel základní školy Milan Němec. Neuvažovali jste o tom, že by se právě on postavil do čela kandidátky?

Vaše otázka obsahuje zárověň i jasnou odpověď. S doktorem Němcem jsem o jeho kandidatuře na post starosty několikrát diskutoval, neboť jsem přesvědčen, že s ohledem na jeho dlouholeté zkušenosti, vynikající manažerské schopnosti a úspěšnou politickou kariéru - je zdaleka nejúspěšnějším mělnickým politikem ze všech letošních kandidátů, by byl i vzhledem ke svým morálním a lidským hodnotám a vlastnostem ideálním starostou pro naše město.

Stejně jako vy, poukazoval na svou pracovní vytíženost, na to že město potřebuje starostu na plný celodenní úvazek, a proto kandidaturu odmítl a přesvědčil mě, abych ne jako politik, ale jako mělničák, který má rád své město, stanul v čele kandidátky.

S jakými tématy se pokusíte voliče zaujmout? Co je podle Vás potřeba na Mělníku zlepšit?

Vidíme několik nutných bodů k prosazení - navýšení kapacity předškolních zařízení, zvýšení transparentnosti při správě města, zlepšení péče o veřejný prostor a městskou zeleň - zde za nejdůležitější pokládáme řešení prostoru nám. Karla IV., navýšení počtu parkovacích míst na sídlištích a výstavbu centrálního městského parkoviště, ochranu viničních tratí jako neocenitelného dědictví našich předků. Mimochodem, pokud jako ČSSD prosazujeme maximální transparentnost při správě města, tak je nám jasné, že musíme začít s transparentností sami u sebe. Na konci září tedy zveřejníme výši nákladů na předvolební kampaň a původ všech použitých finančních prostředků.

Výrazným tématem Vašich spolustraníků z Neratovic se stal zákaz hazardu. Myslíte si, že by o takových otázkách měli lidé rozhodovat v referendech? A domníváte se, že zákazy jsou řešením problematiky závislostí?

Nejprve bych se chtěl vyslovit k řešení hazardu na Mělníku. Prosazujeme regulaci hazardu na základě jasných a přísných podmínek, které budou muset všichni provozovatelé plnit.

Zisk města z provozování hazardních automatů budeme veřejně a transparentně rozdělovat každý rok na podporu kultury ve městě, sportovních a volnočasových aktivit dětí a mládeže a aktivního života seniorů. Obecně je ČSSD příznivcem referend, při kterých se občané mohou vyslovit k místním problémům.

Pro některé občany můžete být zatím neznámým člověkem. Co byste odpověděl na otázku: ,,Kdo je a čím se zabývá Petr Kowanda?”

Petr Kowanda je právník, je mu 51 let.

Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Zde také získal doktorát. Věnuje se občanskému právu.

Jeho rodina pochází z Mělníka, kde žije již po několik generací. Pokládá se za mělnického patriota.

Bydlí společně s rodinou v domku blízko centra města.

Je správcem majetku, bankovním a finančním poradcem.

V praxi se zabývá správou majetku fyzických a právnických osob, poskytováním odborné pomoci při investicích do nemovitostí a při jejich zhodnocování včetně zpracování a posuzování kupních a nájemních smluv. Zastupuje v exekučních a insolvenčních řízeních. Spolupracuje s bankovními ústavy v útvarech Late Collection.

Několik let je členem komisí RM Mělníka - Komise regenerace městské památkové zóny a Komise stavební a dislokační.

Od letošního roku je také členem Finančního výboru ZM.

Je předsedou KOK - Finanční komise Středočeského kraje a členem komise Rady pro majetek Středočeského kraje

Jeho koníčkem je historie, rekonstrukce nemovitostí, návrhy interiérů.

V Mělníku organizoval rekonstrukci střechy a fasády Zlatého beránka, je také spoluautorem rekonstrukce interíeru oblíbené pivnice Němý medvěd.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. KOK (Milan němec, 16.9.2014 13:50:01) Odpovědět

  Jen na vysvetlení, KOK je zkratka pro Krajské odborné komise ČSSD...

 2. Pěkný rozhovor (J.Kulich, 16.9.2014 13:57:29) Odpovědět

  Dobrý rozhovor, přeji kandidátovi soc. demokracie ,aby ve volbách uspěl!Doufám, že porazí současného starostu, kterému ČSSD tak pomohla a on se ke straně postavil zády.Ukázal se jako individualista,kterému záleží jen na své funkci. Divím se všem , kteří jej podporují...... Zradíš jednou zradíš i podruhé, to je třeba mít na paměti.

 3. fakt pěkný rozhovor (Irena K., 16.9.2014 17:37:47) Odpovědět

  ..přidávám se a držím palce, aby v Mělníku uspěl :)

 4. Jen řeči (Michal, 16.9.2014 21:09:32) Odpovědět

  Pokud vím, tak pan Kowanda byl majitelem rozestavěného hotelu u zimáku. Vůbec se o něj nestaral. Kde k němu asi přišel ??????A víte jak loboval, aby pozemky kolem této stavby prodalo město novému majiteli.!!!!!!!!!!!

 5. Rozestavěný hotel (J.Kulich, 16.9.2014 21:36:52) Odpovědět

  Nemyslím si,že je odsouzenihodné něco vlastnit!

 6. mimo mísu (Anna Spěváčková, 17.9.2014 9:42:58) Odpovědět

  Pane Kulichu, či jak se jmenujete, není odsouzeníhodné něco vlastnit, ale je odsouzeníhodné přijít k vlastnictví nelegálně a nestarat se o svůj majetek. Je to snad jasné. Ještě než došlo k unáhleným privatizacícím a restitucím, stejně jako k podezřelým prodejům, měla být už vytvořena legislativa, která by kupříkladu stanovila, že když se majitel nestará o svůj majetek, po propadne státu. Ne majitel, ale majetek.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz