Po dvaceti letech zůstali na Mělnicku pouze 3 zastupitelé!

Před dvaceti lety (18.-19.11.1994) se konaly první volby do zastupitelstev měst v samostatné České republice. Hledali jsme, kteří tehdejší zastupitelé jsou ještě dnes politicky aktivní a i po dvou dekádách budou zastupiteli.

Mělník

Pohled o dvě desetiletí zpět ukáže, jak moc se politická scéna na komunální úrovni od té doby proměnila. Vždyť mandáty v tehdejším zastupitelstvu města Mělníka získaly strany jako SPR-RSČ (tzv. Sládkovci), Strana demokratické levice, nebo 4 mandáty ODA. Zajímavá je i volební účast - tehdy téměř 57%, nebo fakt, že všech osm kandidujících subjektů získalo mandát.

Nejvíce hlasů od voličů tehdy získala MUDr. Karla Uhrová, bezpartiní kandidát za ODS -3.296 hlasů. Z tehdejšího zastupitelstva však v tom letos zvoleném nezasedne nikdo. Z pravděpodobného vedení města (Ctirad Mikeš, Milan Schweigstill a Petr Volf) tehdy nikdo ani nekandidoval (posledně jmenovaný tehdy ani nesplnil minimální věk pro kandidaturu).

Neratovice

Dvacet let zpět byla volební účast v Neratovicích přes 52%, což se dnes jeví jako neuvěřitelné. I v Neratovicích se tehdy povedlo do zastupitelstva proniknout zástupci Důchodců za životní jistoty (což je strana, na kterou si dnes pamětníci vzpomenou snad již pouze ve spojení s pojídáním živých chroustů), nebo dvěma zastupitelům za Liberální stranu národně sociální. Ta tehdy získala více zastupitelů, než ČSSD. Nejvíce hlasů od voličů tehdy získal Jiří Duchoslav, bezpartijní z kandidátky ODS. Zmíněný jeden zastupitel strany Důchodci za životní jistoty je pak jediným, který usedne v zastupitelstvu i v období 2014-2018. Tehdejší člen strany DŽJ Josef Hornák byl letos zvolen jako nestraník na kandidátce ČSSD. Starostka Lenka Mrzílková v roce 1994 nekandidovala.

Kralupy

V roce 1994 kandidovalo v Kralupech pouhých 6 stran a voleb se zůčastnilo téměř 54% oprávněných voličů. Úspěch stran a koalic jako KDU-ČSL+KAN+SPŽR (Strana podnikatelů, živnostníků a rolníků), nebo zisk 3 mandátů pro ODA (Občanská demokratická aliance) jsou z dnešního pohledu takřka neuvěřitelné výsledky. Největšího počtu hlasů od voličů dosáhla tehdy na kandidátce ODS figurující Pavla Hettychová. Ze stejné kandidátky byl zastupitelem zvolen současný starosta Petr Holeček (tehdy člen ODS, dnes STAN). V současném zastupitelstvu zasedne také Stanislav Hejduk (1994 i 2014 kandidátka KSČM).

Pouze tři!

Z 63 zastupitelů zvolených občany v roce 1994 na Mělníku, v Neratovicích a v Kralupech tak po dvaceti letech naleznete v zastupitelstvech pouze tři. Žádného na Mělníku, jednoho v Neratovicích a dva v Kralupech. Pouze jeden z nich bude zřejmě zvolen do vedení města (Petr Holeček). Z politických komunálních map bylo za dvě dekády vymazáno několik dřívě úspěšných stran a volby ovládla nezávislá uskupení, která naopak tehdy hrávala prakticky bezvýznamnou roli. Jak to půjde v komunálních volbách dál? Bude účast voličů dále klesat? Dočkáme se přímé volby starostů nebo jiného volebního systému? Kdoví…

Bonus - pan Kremlička pojídá chrousta

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. co to vlastně bylo? (Nebroukař, 29.10.2014 20:54:06) Odpovědět

    To nebyl chroust, prý chrobák....ale ten vypadá jinak. Nejsem entomolog, jste někdo schopen určit o jakého brouka se jednalo?


end is near

Kontakt

iSoutok.cz