Pohled do nitra ODS. Jak se Hrodek vzepřel Bendlovi.

Jak jsme již dříve informovali, podařilo se nám získat interní komunikaci členů ODS o průběhu regionálního sjezdu, který volil kandidáty do předčasných poslaneckých voleb. Dočtete se podrobnosti, jak sněm rozhodoval mezi Bendlem a neratovickým místostarostou Tomášem Hrodkem o tom, kdo se stane lídrem. A o tom, jaké kandidáty z okresu Mělník nechal neratovický místostarosta za sebou.

Členové ODS mezi sebou čile elektronicky komunikují. Nám se podařilo získat jakýsi magazín, který je mailem šířen mezi členy ODS v okrese Mělník. Jak je v něm popisován průběh regionálního středočeského klání?

„Regionální sněm se konal 3. září v Nymburku (od 16.00 do 01.30 hod.). Po odsouhlasení pravidel pro sestavení kandidátky následovala volba lídra. Nominace z oblastních sdružení měli Jan Skopeček (Beroun), Tomáš Hrodek (Neratovice), Petr Bendl (Kladno) a Martin Kupka (Líbeznice). Jan Skopeček a Martin Kupka se nominace vzdali, při první volbě se tak utkali pouze dva kandidáti. Před volbou byla oblasti Mělník při jednání předsedů okresů nabídnuta pozice číslo 7 na kandidátce, pokud se Tomáš Hrodek nominace na lídra vzdá. Po poradě našich delegátů bylo rozhodnuto, že se s Petrem Bendlem jako oblast utkáme a žádnou jeho nabídku neakceptujeme.

V prvním kole obdržel Petr Bendl 44 hlasů, Tomáš Hrodek 39 (delegátů z okresu Mělník bylo 9). Pro zvolení bylo potřeba 51 hlasů. Ve druhém kole volby se výsledek opakoval. Do třetího kola postoupil již pouze Petr Bendl, obdržel 49 hlasů, což mu na zvolení nestačilo. Šok Petra Bendla a jeho blízkých byl očividný.

Volby lídra musely proběhnout podruhé. Tentokrát se žádný z kandidátů nevzdal. Lze to brát jako unfair zejména od Martina Kupky, jelikož kandidáty Prahy -  východ naše Mělnická oblast v podobných situacích vždy podpořila (Jiří Nedoma, Veronika Vrecionová). K oblasti Praha-východ také směřovala již před sněmem žádost o podporu našeho kandidáta od Oblastní rady ODS Mělník, leč marně. Nezbývá, než se domnívat, že za neodstoupením Martina Kupky a Jana Skopečka byla snaha sebrat hlasy Tomáši Hrodkovi, který tak nepostoupí do druhého kola a cesta pro Petra Bendla bude umetena. To se i stalo. Bendl obdržel 39 hlasů, Skopeček 25, Hrodek 19 a Kupka 15. Kdyby Praha-východ podpořila našeho kandidáta z Mělnicka, byl by v dalších kolech volby Bendlovým soupeřem dále Tomáš Hrodek. Do dalšího kola postoupili Bendl a Skopeček. Bendl obdržel 42 hlasů, Skopeček 48. Ve třetím kole se hlasovalo pouze o Skopečkovi, obdržel 47 hlasů, a lídr tak stále nebyl zvolen.

Po obratu Martina Kupky a Jana Skopečka bylo zřejmé, že podpora delegátů pro Tomáše Hrodka  klesla a nemůžeme dále hrát vabank a musíme se pokusit získat podporu pro naše kandidáty do voleb na pořadí na kandidátce. K tomu vedení oblasti upnulo svoji další snahu.

Ve třetí volbě lídra kandidovali v prvním kole Bendl (43 hlasů), Skopeček (26) a Kupka (20), Hrodek se vzdal. Ve druhém kole obdržel Bendl 43 hlasů, Skopeček 41. Ve třetím kole obdržel Bendl 47 hlasů, což mu stále nestačilo.

Před čtvrtou volbou lídra bylo rozhodnuto, že pokud regionální sněm lídra nezvolí, rozhodne o něm regionální rada. Do čtvrté volby vstoupili Bendl, Skopeček, Hrodek a Kupka se vzdali. Z pléna byla navržena Cecilie Pajkrtová, jednička z oblasti Nymburk. V prvním kole obdržel Bendl 40 hlasů, Skopeček 28, Pajkrtová 19. Ve druhém kole obdržel Bendl 44 hlasů, Skopeček 39. Po dlouhém naléhání nakonec při dvanáctém hlasování Petr Bendl obdržel 55 hlasů (potřebná většina 51), a stal se tak po pětihodinovém hlasování a vyjednávání staronovým lídrem kandidátky.

Následovala volba pořadí na dalších místech. Za lídrem se na druhém místě kandidátky umístil Adolf Beznoska, na třetím Miroslav Bernášek a na čtvrtém, tedy lepším, než než jak si přál Petr Bendl, Tomáš Hrodek. Jednoznačně se jedná o nečekaný úspěch naší oblasti a jejího kandidáta a naději, že opět budeme mít po volbách poslance. Vyplatilo se nám nepodlehnout tlaku jiných oblastí a postavit se s vlastním kandidátem Petru Bendlovi a jeho spojencům čelem.“

Z interního mailu ODS je dále patrné, že v rámci okresu soupeřil Tomáš Hrodek z Neratovic se starostou Kostelce nad Labem Josefem Chalupou, místostarostou Kralup Liborem Lesákem, bývalou Bendlovou náměstkyní pro školství Dagmar Nohýnkovou a dalšími lidmi, které neumíme zařadit.

Zdroj: Newsletter OS ODS Mělník

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. vymalovano (obcan, 13.9.2013 11:53:54) Odpovědět

    Myslim, ze ODS to ma letos spocitane..Proste za vlastni blbost se plati.

  2. Neuvěřitelné. (Miki Mouse, 14.9.2013 14:05:34) Odpovědět

    Ty ďůďo! Vzepřít se Bendlovi! To je chlapec nebojácný. Měl by dostat medajli za statečnost. Hrodek je gerój! Měl by být ne poslanec, ale rovnou prezident!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz