Policejní databáze Očista obsahuje přes desítku jmen z Mělnicka

Očista. Tak se jmenuje utajená databáze osob, kterou vede policie na české občany. K tomu, abyste se v ní ocitli stačí málo - například zúčastnit se demonstrace, nebo mít prostě jen tu smůlu, že jedete do města, kde se demonstrace koná. A možná postačí i psát své názory na internet, nebo se obracet na orgány státní správy… Mlčení policie a název databáze jen prohlubuje obavy, aby se nejednalo o seznam nepohodlných osob, který může být v nesprávných rukou zneužitelný.

Databáze, o které se nemluví

Jsou věci, o kterých mainstreamová média mlčí. Bodejť by ne. Potřebují mít mezi policisty své informátory, aby nás mohla každý den zásobovat informacemi o výsleších svědků na detoktoru lži, přepisy odposlechů nebo pikantnostmi z různých zločinů. A které médium by si to pak s policisty chtělo rozházet kvůli takové maličkosti, jako je utajovaný seznam českých občanů v policejní databázi Očista… Ikdyž, je to maličkost? Nebo naopak časovaná bomba?

Tématu se delší dobu věnuje bloger Tomáš Pecina. Policie panu Pecinovi odmítla poskytnout metodickou příručku, ze které by bylo patrné, jaké údaje a o jakých osobách se v databázi shromažďují.

,,Policie nemůže poskytovat veřejnosti vůbec žádné informace, aby nebylo ohroženo plnění jejích úkolů,” znělo zdůvodnění, proč policie odmítala informace o databázi poskytnout, uvádí na svém blogu Pecina.

Očista. Závadová osoba. Výrazy, ze kterých mrazí.

Interně se mezi policisty o databázi mluví jako o seznamu “závadových” osob, který se vede již od roku 1998. V tomto roce mělo být výnosem tehdejšího policejního prezidenta o jejím zřízení rozhodnuto. Výnosy policejního prezidenta lze v mimořádných situacích obejít zákon. Přestože je to již 15 let, zákonný rámec toto shromažďování údajů podle všeho stále nezískalo. V databázi by se měly shromažďovat údaje o trestné činnosti mládeže, trestné činnosti páchané na mládeži, mravnostní trestné činnosti, extrémismu, toxikomanie a dalších deliktů. Jenže jak ukazuje praxe, pod hlavičkou extremismu se do databáze dostávají i lidé, jejichž názory nijak extrémní nejsou. Jsou prostě jen určitou formou odlišné od většinového vnímání společnosti. Co na tom, že většina policistů se dotane jen k údajům o jménu, bydlišti, rodnému číslu a informaci kým a v jaké souvislosti byl záznam o osobě do databáze pořízen. Není totiž obtížné požádat kolegu z jiného oddělení s větší pravomocí do databáze nahlížet, aby viděl i další údaje. A do nich, podle interního pokynu policie již patří: “všechny informace získané policisty v rámci plnění úkolů…” A pozor - databáze se týká i nezletilých osob. A jak někteří policisté nakládají s údaji z databází bylo popsáno například ZDE.

Své zkušenosti s databází má zatím minimum občanů, u kterých byly výpisy z databáze součástí jejich soudních spisů. Z nich je zřejmé, že zápisky v systému se týkají i politického smýšlení, jak se toto smýšlení projevuje (např. ,,pouze verbálně”). Databáze obsahuje i kolonku styky, do které se zaznamenávají příbuzenské, kamarádské a další vztahy osob v databázi. Do databáze ze zapisují akce, kterých se osoba zůčastnila. Zaznamenává se datum, místo a typ akce (,, kulturní, společenská,…). Ze záznamů vyplývá, že u některých osob je zaznamenáno i “posezení v restauraci”. Zdrojem pro získávání informací nemusí být pouze lidská policejní práce, ale i fotografické nebo filmové záběry kamer. Policie již řadu let používá software, který je schopný sám rozpoznávat obličeje, a pokud je již stejný obličej v databázi pojmenován, fotografický nebo filmový záznam se automaticky doplní k dané osobě. Používání softwaru lze datovat od roku 2007, kdy bylo zákonem zakázáno zakrývání obličejů na veřejných akcích.

V databázi je více než desítka lidí z Mělnicka

Od našeho zdroje jsme se dověděli, že v databázi je více než desítka osob z Mělnicka. V nejspornější kategorii, která se týká rizik ,,extremismu” je jich více než polovina. ,,Většímu využívání databáze brání hlavně lajdáckost některých kolegů, záznamy jsou skoro nepoužitelné. Nevím o případu, kdy by samotné údaje z databáze vedly k nějakým konkrétním úkonům proti zájmovým osobám. Údaje se používají teprve ve chvíli, kdy proti zájmové osobě vedeme jiné vyšetřování, nebo pokud nemáme dostatek jiných podkladů pro předání státnímu zastupitelství” uvádí praktickou zkušenost s databází náš zdroj z bezpečnostních kruhů.

Každopádně databáze tady je, údaje se v ní rozrůstají. Na jakém základě vás do ní mohou policisté zahrnout není známo. Jaké údaje se pak o vás budou shromažďovat také není zcela zřejmé, přestože se dá očekávat, že to můžou být údaje velmi osobního charakteru o vašich přátelských vazbách, osobním životě, názorech a projevování těchto názorů. Představte si, že by se obsah databáze dostal do nepovolaných rukou… Představte si, že se databáze může týkat každého z nás… Představte si, že kvůli projevenému názoru můžete být zařazen mezi "závadové osoby". A může se vás týkat "Očista".

Zdroj: blog Tomáše Peciny, DT

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. ... (MM, 31.1.2014 14:51:17) Odpovědět

    Databáze se používá i na zapisování poznatků které by v ostaních archivech neměly zdůvodnění. Nebo se tam zapisují poznatky u kterých je strach z prozrazení pokud by byly v příslušné databázi např. u protikorupční A stím číslem - je to z Mělníka a okolí mnohem více lidí...


end is near

Kontakt

iSoutok.cz