Politici si zdarma zamlouvají prostranství, často pak nedorazí 

Politické subjekty si pro svá setkání s občany zdarma zamlouvají náměstí a pak často nepřijedou. Využívají své zákonné možnosti bezplatně oznámit zábor veřejného prostranství bez jakékoliv sankce, pokud plochu skutečně nevyužijí. Zamluvený prostor už ale nikdo jiný nesmí využít. Ani politická konkurence, ani nikdo jný.

Do letošního roku nebyla tato taktika na Mělníku, v Neratovicích nebo Kralupech používána. V jiných městech se většinou používala pouze pro eliminaci pochodů různých radikálních skupin. Zábory v takových případech neprováděly politické subjekty, ale občané nebo občanské aktivity. Města ohlášená setkání oznamují státní i městské policii, která musí být na případné řešení konfliktů připravena. Má tak částečně blokovanou kapacitu pro řešení jiných událostí ve městě.

Není to jediné chování na hranici vkusu (a částečně zákona), kterého se politické subjekty před volbami dopouštějí. V žádosti o zábor veřejného prostranství by totiž měly uvádět jakým způsobem budou označeni pořadatelé. Viděli jste letos na nějakém politickém setkání člověka označeného páskou nebo vestou "pořadatel", jak je vyžadováno například na sportovních utkáních? Politické subjekty do žádostí většinou uvádějí, že pořadatelé budou označeni logem nebo názvem pořádající politické strany nebo hnutí. Jenže co konkrétně označuje pořadatele? Oranžová růže v ruce? Placka s modrým ptáčkem na límci saka? Letáček Andreje Babiše v ruce? Tričko s potiskem fotografie Ondřeje Lišky svlečeného v gay klubu do trenek? Opravdu nevím.

Dalším pozoruhodným faktorem je využívání různých organizací měst a obcí pro propagaci svých politických myšlenek. Například prodejci zboží mají do domovů seniorů zakázáno chodit. Co ale politik, který chce dělat agitaci? Zde záleží na vztahu s ředitelem příslušného zařízení. Podobné je to u středních škol. Politici, kteří využívají sociálních a školních zařízení měst, krajů a státu by mohli být námětem na volné pokračování dokumentu Šmejdi. Nemyslíte? Domnívám se, že agitace v podobných zařízeních by měla být zcela zakázána. Pokud by se studenti nebo důchodci chtěli s politikem setkat, mohou přeci přijít na veřejné setkání s ním nebo na besedu konanou na neutrální půdě. Tak aby ten, kdo se nechce setkání s politikem účastnit, měl šanci se mu vyhnout.

Domnívám se, že je to jeden ze zákonů, který by měl být přepracován. Pořadatel by měl být označen slovem "pořadatel" a za zábory veřejného prostranství by obce měly mít možnost vybírat nájem (když ho vybírají od kdejakého pekaře nebo včelaře, který u malého stánku prodává svůj výtvor). Pokud zákon upraven nebude, mohly by se například Farmářské trhy označit za politické hnutí a zamluvit si Václavské náměstí v Praze na setkání s občany. A těžko by někdo mohl něco namítat, protože i na mítincích politických je občas něco k prodeji (například knihy Jiřího Paroubka byly při minulých volbách "hitem"). Dokud budou zábory veřejného prostranství pro politickou prezentaci zdarma, budou toho politické subjekty zneužívat.

Kolikrát si která strana zamluvila veřejné prostory v kterém městě? A kolikrát jste ji tam skutečně viděli? :-)

politická strana Mělník Neratovice
ČSSD 10 5
ODS 1 2
KSČM 1 1
Hlavu Vzhůru 1 1
ANO 3 0

Pozn.: MěÚ Kralupy sdělil, že není schopen informaci poskytnout, protože se politické subjekty mohly prezentovat i mimo městské prostory.

Zdroje: MěÚ Mělník, MěÚ Neratovice

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Babišův svět (David, 23.10.2013 11:27:44) Odpovědět

  Trefné. Třeba ANO mělo na dva dny zamluvené dolní náměstí a z těch dvou dnů se tam jednou neukázal nikdo, podruhé tam bylo jedno auto asi hodinu.

 2. - (Horajzm, 23.10.2013 13:20:10) Odpovědět

  Vadí mi to množství zbytečně potištěnýho papíru ve schránkách. Jako jsou v tv spoty, měl by být i jeden tisk do schránky zajištěný státem, kde by každá strana měla stejný prostor, za který by zaplatila a jinou politickou reklamu bych zakázal. Stejně nikoho ty letáky nepřesvědčí, stejně se rozhodne podle debat.

 3. Trefné (Irena, 24.10.2013 4:34:37) Odpovědět

  Smutné. Nestačila by vyhláška města, když už budou asi opravdu třeba zákony na tuhle a další samozřejmosti?

 4. Výzkum (Tom, 24.10.2013 12:52:16) Odpovědět

  Pro pana Horajzm.
  Píšete. "Stejně nikoho ty letáky nepřesvědčí, stejně se rozhodne podle debat." No. Posílám odkaz na zajímavý výzkum.
  http://technet.idnes.cz/osm-nesmyslu-kterym-verite-dfy-/veda.aspx?c=A131023_131808_veda_pka


end is near

Kontakt

iSoutok.cz