Popovodňová kocovina

Povodně jsou pryč a dalo by se říct, že již nikoho nezajímají. Alespoň mimo přímo postižené. Povodňová témata zmizela ze zpráv, na účtech měst se sešlo minimum příspěvků a v hlavách se začínají rodit pochyby…

Snažíme se výt jako houby a nasávat informace ze svého okolí. Zaznamenali jsme i takové, o které se chceme dále podělit a týkají se právě té „druhé vlny“, to znamená stavu, kdy voda je pryč a řeší se následky.

Povodeň v roce 2002 vychovala nemalou část vlastníků nemovitostí k jedné nedobré vlastnosti. Stát, města, charitativní organizace i spoluobčané byli tehdy nesmírně štědří, a tak řada vlastníků nepojištěných nebo špatně pojištěných nemovitostí dostala takové finanční i hmotné příspěvky, že na tom příliš netratili. Dnešní situace je velmi odlišná. Jednak se nezodpovědní majitelé dočkají mnohem menších kompenzací a hmotná pomoc se týká opravdu jen odstranění škod (zatímco v roce 2002 se rozdávala i domácí elektronika a spotřebiče, dnes dostanou lidé dezinfekční prostředky a lopaty), zadruhé se velmi změnil přístup pojišťoven. Ty na minulých povodních hodně tratily a tak velmi zpřísnili (chcete-li zpřesnili) své postupy. Zatímco dříve bylo obvyklejší po ocenění škod vyplatit finanční částky, dnes po Vás pojišťovny chtějí daleko lépe zdokladovat hodnotu poškozených věcí (účtenky, faktury,…) a u stavebních prací požadují faktury a přesné položkové rozpočty. Starosti s pojišťovnami mají i města a obce. Pokud horlivě uklízeli škody na vlastních (a často i soukromých) pozemcích, aniž by předtím nechali škody zdokumentovat pojišťovny, mají jen pramalou šanci, že z nich peníze dostanou. Stejně tak se dostávají do sporů se soukromými vlastníky pozemků, kteří byli z minulých povodní zvyklí, že města na nějaký ten metr úklidu nehleděla a nyní je finanční realita drží hodně zkrátka.

Škody ve Středočeském kraji byly vyčísleny na více než 3,5 miliardy. Stát uvolnil ze svého rozpočtu přibližně 300 milionů, kraj se dohaduje, zda to bude 20, 50 nebo 200 z rozpočtu krajského. Takže v tom dobrém případě bude povodňový „schodek“ (v podobě neopravených škod) 3 miliardy jen v našem kraji.

Součástí popovodňové kocoviny jsou poněkud záhadné potřeby některých měst. Pozdvižení se očekává na mělnickém zastupitelstvu. Na Mělníku bylo zatopeno 6 obytných domů, město ale pořizuje 260 vysoušečů za bezmála 6 milionů korun. A někteří zastupitelé se ptají – je to za peníze města? Jak byla vybrána dodavatelská firma? K čemu takové množství vysoušečů? Jsou určeny pro Mělník, nebo budou rozdány do okolních obcí? Je pravda, že peníze skončily ve firmě příbuzensky spřízněné s jedním představitelem města?

Po povodních tak po radosti z jejich dobrého zvládnutí přišla místy kocovina a rozpaky.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz